Etapa 4 Master - Belis

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia MASTER
Pop Vasile
Mesaje: 94
Membru din: 13 Noi 2008, 11:37

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Pop Vasile » 17 Iul 2013, 12:22

Intervin, nu pentru a-mi sustine presedintele de club ( nu e nevoie de asta) ci, pentru a insista pe o chestie poate mai putin cunoscuta de catre cei care nu locuiesc in zona. Nu voi spune noutati.
Exista doua atitudini fata de lacul Belis ( si Tarnita), doua tabere intre care se duce un adevarat - mic razboi :
Prima este a celor care practica skiul nautic, a celor care se dau cu skyjeturi, a celor care fac " plimbari" demonstrative cu barci cu multi cai putere, au pontoane din ce in ce mai dotate. Aici intra si cei care pun muzica tare, lasa mizerie la locurile de campare, isi urla ineptiile. Adica cei care polueaza.
Noi Aqua si prietenii nostri nu facem parte din aceasta categorie.

Ceilalti respecta natura, incearca sa nu o dederanjeze. Incearca sa nu deranjeze nici pe ceilalti oameni care sunt acolo.
Sunt discreti.
Noi si prietenii nostri facem parte din aceasta categorie.

Noi Aqua avem multi prieteni in LRS.
Va invit sa va alaturati noua ( in aceasata atitudine ).

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 17 Iul 2013, 15:33

Foarte frumos si de bun simt.

E insa mai bine sa spunem lucrurilor pe nume in mod direct, decat sa ne ascundem in spatele unor terte persoane sau institutii care nu ar fi de acord cu accesul nostru pe acumularea Belis cu motoare termice.
Am urmarit topicul de la inceput, dar am considerat ca nu e benefic sa intervin in discutii.

Cu toate acestea remarc ca noi, prietenii din LRS, nu am invatat inca ca astfel de discutii se pot purta la telefon sau prin e-mail. Evitam astfel binevoitorii reclamagii adeseori amintiti in randurile de mai sus. Nu am invatat inca sa fim discreti.

Sunt convins ca majoritatea celor din LRS impartasesc deja aceeasi atitudine cu AQUA.
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
LucianBc
Mesaje: 274
Membru din: 01 Dec 2009, 21:53
Localitate: Bacau

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde LucianBc » 17 Iul 2013, 16:42

Doua zile de concurs nu afecteaza cu nimic ecosistemul ci doar cateva orgolii.Treaba asta cu motoarele pe belis s-a votat in Ag si de atunci pana acuma nu a spus nimeni nimic.
Never give up !
Lucian Dabija

nucus
Mesaje: 718
Membru din: 16 Ian 2008, 19:13
Localitate: radauti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde nucus » 17 Iul 2013, 18:15

Daca totusi se renunta la tractarea la si de la punctul de start ,care este logica acestor sectoare atit de mari ???? Sint doar o formalitate pentru a se asigura sanse "egale" tuturor concurentilor ??? Am pescuit de mai multe ori in concursuri de musca pe Belis ! Si daca in antrenamente ,miercuri, puteai prinde multi cleni frumosi ( 300gr. pina la 800gr) in concurs ,dupa prima mansa ,trebuia sa pescuiesti cu muste de lipan pentru a prinde citiva clenuti punctabili . Si la musca punctau CLENII de la 15,0 cm in sus :oops: :oops: . In plus nu erau admise nici motoarele electrice!
Solutia a doua ,cea cu balizare mijlocului lacului ,si circulatia doar prin acea zona cu termicele ,mi se pare cea mai ...optima :D . Altfel ,repet,sectoarele atit de mari ,nu au nici o justificare . Poate ceva legat de grandomanie , de tichia de margaritar a chelului etc. Dar sint sigur ca nu e cazul la Cluj!
Apoi stim cu totii ce e simbata si duminica pe Belis : o multime de motoare termice de multi si foarte multi cai putere . Asa cum spune Lucian BC , 40 de motoare termice in 14 ore din 48 de ore ,nu polueaza absolut deloc.

Sever
Mesaje: 329
Membru din: 13 Mai 2008, 09:38

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Sever » 17 Iul 2013, 23:30

Sa mor daca inteleg de ce atat tam tam ! Conducerea LRS a luat o decizie care e irevocabila ! Buna rea se merge pe ea ! E conducerea aleasa prin vot si deciziile acestei conduceri le acceptam ca atare! Nu-mi convine ca mansa 1 incepe la 7 dar ma conformez pana la alt regulament ! Ce dracu scrieti romane ? Decizia a fost luata ...

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde DanV » 17 Iul 2013, 23:34

Nu a spus nimeni ca un astfel de concurs distruge ireversibil ecosistemul. Poluarea cuprinde pe langa esapamentul din apa, scaparile accidentale de benzina si ulei in apa (intotdeauna au fost) si zgomotul, valurile si disconfortul produs celorlalti. Aceeasi parere pe care o avem cu totii, referitor la cei cu ski-jeturile, skiul nautic, salupe sau barci cu motor in timp ce pescuim linistiti, o vom crea celor care vor asista la nebunia creata de 45 de motoare. Daca intr-un weekend normal exista maxim 10-15 barci pe lac (cu motor)....realizati diferenta. E vorba de educatie, imagine .... de exemple oferite altora ani de zile. Pacat ca interese marunte, extrem de marunte, sunt pe cale sa strice totul. Atunci sa nu ne miram ca numai atragem adepti si nici sponsori (unii dintre acestia fiind motivati de aspectul ecologic si educativ). De ce oare sunteti mai dispusi sa respectati toate restrictiile impuse in Delta, dar la munte nu??? Probabil pentru ca nu frecventati suficient de des aceste locuri, nu sunteti legati suficient de frumusetea muntelui sau pentru ca sunteti suficient de departe de casa.
Si pentru ca Nucu a adus in discutie concursurile de musca, cred ca f potrivit, poate ar fi bine sa ne mai uitam cateodata si in ograda lor si sa luam exemplele bune. Fata de ei ne comportam ca niste fete mari cu ifose...ba ca ploua, ba ca la munte nu e plaja si terenul e in panta, ba ca trebuie carate 20m niste baterii la fel de grele precum termicele, ca sectoarele sunt prea mari sau prea mici, ca nu-i destula bere etc.
Desi au tot fost bagati in fata la diferite discutii.....n-am vazut nicio firma comercializanta de motoare sa sponsorizeze liga.

Lucian...unde este acea hotarare de AG? Eu am fost prezent si nu stiu de asa ceva. Te rog frumos, daca esti in posesia unui PV al AG in care scrie asa ceva, sa mi-l trimiti si mie. Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde DanV » 17 Iul 2013, 23:35

Ca-ti place sau nu, Sever, conducerea LRS aplica regulamente votate de AG...nu face regulamente si nici reguli.

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde StefanDinu » 17 Iul 2013, 23:46

Sever scrie:Sa mor daca inteleg de ce atat tam tam ! Conducerea LRS a luat o decizie care e irevocabila ! Buna rea se merge pe ea ! E conducerea aleasa prin vot si deciziile acestei conduceri le acceptam ca atare! Nu-mi convine ca mansa 1 incepe la 7 dar ma conformez pana la alt regulament ! Ce dracu scrieti romane ? Decizia a fost luata ...

Este decizia CD sau președintelui LRS pana la urma? Ca nu înțeleg exact. Daca da atunci și-au asumat răspunderea si asta e. Dar nu găsesc nicăieri acest lucru în clar!
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
marius mazilu
Mesaje: 568
Membru din: 04 Mar 2009, 20:59
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde marius mazilu » 18 Iul 2013, 00:20

din cate stiu regulamentul nu prevede termice/electrice pe anumite piste!
dupa atatea discutii nu inteleg de ce nu se face clasic un vot ad-hoc, fiecare club sa isi intrebe masteranzii ce vor si cei care nu au (daca exista) sa se gandeasca - cum ar vrea sa pescuiasca pe Belis in concurs , tot se arunca matza dintr-o parte in alta poate poate se impute in ograda cuiva :roll:
p.s. nu inteleg nici cine a luat decizia "irevocabila" si nici de ce se discuta pe mail :!:
Let the pike survive, put it back alive ;)
http://www.bscteam.ro

Sever
Mesaje: 329
Membru din: 13 Mai 2008, 09:38

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Sever » 18 Iul 2013, 09:00

Si a luat o decizie ; fie ca ne convine sau nu trebuie respectata! Ce o sa facem acum !? Sa comentam in stil tipic orice nu ne convine :)

andy
Mesaje: 111
Membru din: 21 Ian 2008, 23:55

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde andy » 19 Iul 2013, 12:17

deci termice?
Drill-primul club de spinning din Romania

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 19 Iul 2013, 12:34

Da
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 21 Iul 2013, 18:39

Imagini din acest weekend de pe Belis:

Imagine
Imagine
Imagine

Cam asa sta situatia cu motoarele termice.
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde DanV » 22 Iul 2013, 09:09

Scuze Sorine, dar e o postare complet aiurea din punctul meu de vedere. Ce se vede de fapt....o barca cu motor (in pozele 1 si 3) si 2 schi jeturi.
Toata lumea stie ce se intampla pe lac.
Eu iti pot furniza niste poze despre unii cu plase..... deci dam drumul si la pescuit la plasa in concursurile LRS? Mai am niste poze cu unii aruncand gunoaie in lac .... sa inteleg ca ne vom conforma si acestei atitudini, incurajand concurentii sa arunce sticle si pungi in lac??? Exemple pot continua..... Faptul ca unii sfideaza legea si bunul simt nu inseamna ca LRS trebuie sa faca la fel.
Dar pana la urma, noi v-am informat ce ar fi bine...... Faceti cum credeti ....ca oricum am observat cum ca parerea noastra nu conteaza. Dar sa nu fie o surpriza trendul descrescator al numarului de participanti la etape, dezinteresul sponsorilor si al mass-media.

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 22 Iul 2013, 09:41

Salut Dan,

Hai sa incercam sa luam lucrurile asa cum sunt, nu sa le dam alte interpretari.
S-a tot discutat in acest topic despre legalitatea folosirii motoarelor termice pe acumularea Belis.
Explkica-mi te rog de ce nu s-au luat masuri pentru interzicerea accesului acestor persoane cu motoare foarte puternice, avand in vedere ilegalitatea lor pe aceasta locatie.

Daca e benefic sau nu pentru concurs, nu am de unde sa stiu in acest moment.
Ce se va intampla in 2014, care sunt proiectele in care va fi implicat Belisul, ramane de vazut, iar daca vor aparea noi reglementari care vor interzice termicele pe Belis, sunt sigur ca toti membrii LRS se vor supune lor.
Ultima oară modificat 23 Iul 2013, 00:26 de către sorin15, modificat 1 dată în total.
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club


Înapoi la “DIVIZIA MASTER”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori