Etapa 4 Master - Belis

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia MASTER
fishi
Mesaje: 277
Membru din: 12 Oct 2009, 20:01

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde fishi » 05 Aug 2013, 17:16

Felicitari castigatorilor!
Adrian Cenusa

Avatar utilizator
vlad
Mesaje: 282
Membru din: 10 Mar 2009, 21:15
Localitate: PeApa
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde vlad » 05 Aug 2013, 21:41

super concurs... o lectie despre cum poate arata un concurs la clean...sa pescuiesti ore in sir..singgur..fara presiune intuoila pe apa

cat despre Sabin mai mult ca sigur ca nu a fost facuta intentionat... mai era si castigator de mansa....dar din pacate pt Sabin regulamentul l-a sanctionat :(

evident nu in ultimul rand felicitari castigatorilor a fost un podium in care fiecare a avut 3 puncte :)
PeApa.ro - cum de altfel ne place :)

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 05 Aug 2013, 22:29

S-a gasit o lanseta...
Nu-i lipseste nimanui? :lol:
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
eugen german
Mesaje: 238
Membru din: 14 Ian 2008, 16:20
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde eugen german » 06 Aug 2013, 08:46

La fel ca in 2011 in cazul lui Cristi Anghelina, greseala lui Sabin a fost cauzata de lacune de organizare: o harta prost intocmita (pe care mai multi concurenti nu au inteles-o), foarte ambigua, cu limite de sector neclare, trasate cu doua tipuri de linii, lipsa coordonatelor GPS precum si o balizare inexistanta pe mijlocul apei. Daca la momentul 2011 am considerat ca lui Cristi i s-a facut o mare nedreptate care nu va mai putea fi reparata vreodata, riscam ca si in cazul lui Sabin istoria sa se repete.

Tinand cont de momentul in care s-a produs greseala, de faptul ca toti pestii erau prinsi anterior si ca Sabin nu a avut niciun beneficiu de pe urma acestei intamplari (dupa festivitatea de premiere, arbitrul a povestit celor prezenti cum s-au desfasurat lucrurile), consider ca trebuie sa-si primeasca punctele castigate pe apa; cu atat mai mult cu cat Sabin este unul dintre sportivii angrenati in lupta pentru titlu sau un loc in echipa nationala inainte de ultima etapa. Rezultatele finale ale CNS2013 trebuie sa se stabileasca pe apa, nu la comisii.

Intrucat in aceasta perioada sunt in vacanta, iar in zona in care ma aflu accesul la internet si semnalul la telefon sunt foarte slabe, rog membrii COMISIEI DE APEL (din care fac parte) sa tina cont de punctul meu de vedere si sa judece in spiritul regulamentului, nu strict in litera lui.

Intr-o liga in care puncte din regulament se bat cap in cap, in care din ce in ce mai putini se implica si din ce in ce mai multi comenteaza, ar trebui sa fim ceva mai ingaduitori cu concurentii. Mi-as fi dorit ca si Cristi sa fi avut parte in 2011 de un tratament similar, cu ceva mai multa intelegere si ceva mai putina ipocrizie.
Drill-primul club de spinning din Romania

Avatar utilizator
LucianBc
Mesaje: 274
Membru din: 01 Dec 2009, 21:53
Localitate: Bacau

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde LucianBc » 06 Aug 2013, 22:22

Si eu subscriu la cele spuse de Eugen. Comisia nu a avut de analizat o speta ca in situatia lui vlad de la Cormoran. Trebuia analizata contestatia
Never give up !
Lucian Dabija

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 06 Aug 2013, 22:33

Lucian,

contestatia a fost analizata, contrar celor afirmate in acest topic, s-a discutat pe caz...

nimeni nu a refuzat sa discute cele intamplate.
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
vlad
Mesaje: 282
Membru din: 10 Mar 2009, 21:15
Localitate: PeApa
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde vlad » 06 Aug 2013, 23:31

Lucian am recunoscut si atunci si aicii ca stiuca nu trebuia punctata la fel cum nu trebuiau punctati nici alti pesti luati de coada (japca)

Regulamentul a fost aplicat fara a avea vreo discutie!

La acel moment mi s-a parut ciudat nimeni nici macar nu s-a obosit sa ma invite/asculte si varianta mea... a fost judecata doar cotnestatia arbitrilor! dar probabil ca asa era regulamentar... si nu a avut rost sa fac tam tam... fara vreun sens!
PeApa.ro - cum de altfel ne place :)

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde StefanDinu » 07 Aug 2013, 06:44

vlad scrie:La acel moment mi s-a parut ciudat nimeni nici macar nu s-a obosit sa ma invite/asculte si varianta mea... a fost judecata doar cotnestatia arbitrilor! dar probabil ca asa era regulamentar... si nu a avut rost sa fac tam tam... fara vreun sens!

Vlad asta este o problema constanta: luați de val, membrii CTDA uita sa asculte sportiv, arbitrii, martori.
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 07 Aug 2013, 06:48

Stefan, ai fost acolo?

Luati de val membrii CTDA au ascultat atat concurent cat si pe arbitrul implicat.
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

liviu_v
Mesaje: 206
Membru din: 17 Noi 2009, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde liviu_v » 07 Aug 2013, 08:14

Trebuie sa recunoastem ca balizarea pe mijlocul apei a lipsit, pe harta cu sectoarele din anuntul de concurs nu exista nici o legenda care sa spuna ca malul cu camparea nu este in sector, mai mult decat atat coordonatele limitei de sector sunt date de pe un mal pe altul ( adica pana pe cel cu camparea) si nicidecum pe mijlocul apei asa cum era normal. Era suficient sa se hasureze zona cu camparea si era foarte clar pentru toata lumea ( vezi harta de la Open Rogojesti sau exemple mai vechi de la Manjesti). Nu scrie nicaieri ca zona cu Marcel este scoasa din sector ( eu recunosc ca stiam ca l-am intrebat pe Rares ce reprezinta linia subtire de pe mijlocul sectorului ). Din cauza lipsei balizajului sunt foarte sigur ca si alti concurenti au iesit din sector. Tinand cont si de aceste aspecte sunt sigur ca Comisia de Apel va lua o hotarare dreapta!
Liviu Voicu
http://www.wsbteam.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.blogpescuit.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vlad
Mesaje: 282
Membru din: 10 Mar 2009, 21:15
Localitate: PeApa
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde vlad » 07 Aug 2013, 09:37

Am o singura intrbare daca au existat neclaritati sau nelamuriri (desi stiu ca majoritatea stiau pt ca tocmai s-au antrenat sau au iesit sa-si probezwe barci motoare) de ce nu s-au pus intrebari?

Sincer mi se par ca toate aceste posturi sunt doar presiuni ... dupa parerea mea inutile si unfair :)
PeApa.ro - cum de altfel ne place :)

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin » 07 Aug 2013, 11:11

Din pacate acest concurs de pe Belis , foarte reusit in opinia mea , e umbrit de acest ,,caz Sabin '' care e mai clar ca lumina zilei .
Poate e unul din foarte putinele cazuri in care regulamentul prevede foarte clar situatia si nu mai e loc de interpretari
Cu mai putin de 2 ore de la terminarea intregului concurs , un arbitru il gaseste pe Sabin pe malul de vis -a- vis pregatindu-se sa pescuiasca in golf .
Concurentul e descalificat , regulamentar .
El depune o contestatie la terminarea mansei si e discutata in CDTA
CDTA discuta contestatia , voteaza si da un verdict .....
Totul , absolut totul pana aici e regulamentar .
De unde atatea comentarii , presiuni , aruncari de kkt , mai ales din partea unora care nici macar nu au fost acolo ? .
Vorbesc multi fara sa cunoasca doar din inertia de a plati polite mai vechi .Au gasit un nou prilej

Ce nu se spune :
- Sabin nu avea ce sa caute nu doar in golf , ci pe intregul malul cu camparea . Intregul mal era interzis la pescuit ! Nimeni nu a pescuit acolo timp de 2 zile si brusc cu mai putin de 2 ore inainte de terminarea mansei 2 si a concursului , cand pe Ciurtuci un se mai gasea coada de clean , el traverseaza intreg Belisul pentru a ajunge pe malul interzis?
Despre ce defect major de balizare e vorba ? Ce sa cauti pe vis- a vis ? In plus in acel golf e o baliza mare cat casa si galbena . nu da de gandit ce cauta acolo ¿ Intregul mal de cativa km e pustiu fara nici un concurent , mai dai si de o baliza si un te gandesti ca ceva nu e ok acolo ¿
Nu ai balizele pe mijlocul belisului , ok , dar ce sa cauti pe malul de vis a vis ¿ Si cand spun vis a vis e vorba de o latime f mare de cateva sute de m sau chiar 1 km , distanta la care un se distinge nimic de pe un mal pe altul
- De ce doar el greseste si asta la sfarsitul concursului ¿ Un concurent cu o experienta mare in spate si cateva Belisuri la activ ¿ Un gresesc cei care ajung aici pentru prima oara …..si greseste el ¿

- De ce un s-a mai dus nimeni acolo timp de 2 zile ¿ daca erau vreo 4-5 care greaseau de sambata , da, era o problema de balizare si de intelegere a sectoarelor .

Toata lumea discuta acest caz dar doar el un spune nimic . Pentru ca stie in sinea lui ca greseala , stupida si prosteasca , ii apartine in totalitate .
nu a fost la antrenaemnt , ok , nu a ajuns la sedinta tehnica ok , dar de ce n-a intrebat pe nimeni ¿
Sectoarele au fost afisate cu 3 saptamani inainte inclusiv punctele de GPS . Orice nelamurire putea fi rezolvata din timp , ba chiar si in timpul concursului.
Intamplator , m-am aflat la coltul belisului cu ciurtuci la acea ora , probabil eram singurul concurent din zona . De ce un m-a intrebat ¿ Fiind cu fata la mal si pescuind un l-am observat cand a iesit in larg dar am auzit ulterior franturi din discutía arbitrului cu el , ca pe apa se aude tot . M-a intrebat in schimb cand s-a intors de acolo, pleostit ….ba , cica acolo nu e sector

Nu stiu ce a fost in capul si sufletuli lui , ce o fi gandit , habar n-am , doar el stie …..dar cert e ca doar lui ii apartina vina , in totalitate

Incercarile altora de a arunca vina pe liga , organizatori , arbitri ……sunt puerile , triste si pur romanesti
Eu chiar as felicita arbitrul pentru vigilenta . In niste sectoare care aveau 7-8 km pe firul apei si unde erau doar 2 barci de arbitri e f greu sa arbitrezi .
La comentariile de gen : Rezultatele se fac pe apa nu la comisii , as spune doar atat : Rezultatul de pe apa e : descalificat , cf regulamentului si pe buna dreptate , astea sunt regulile dupa care jucam toti . Sabin a supus cazul comisiei incercand sa salveze ce se mai poate salva , nu comisia …..e bine de stiut asta

Ce se intampla pe mai departe ¿ Comisia de Apel va judeca, cum e si regulamnetar , lumea va vota , sa vedem ce va iesi .
Sufleteste si sportiv , Sabin e bine sa fie repus in puncte penru a lupta pana la capat . A dat cu piciorul unei munci de 1 an .Dar repet , doar din vina lui
Regulamentar , daca se deschide robinetul exceptiei , cererile de exceptare vor curge pe viitor si iar liga va fi aratata cu degetul ca hotaraste partinitor si pe nume.

Avatar utilizator
razvan mihuta
Mesaje: 520
Membru din: 17 Ian 2008, 20:13
Localitate: arad
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde razvan mihuta » 07 Aug 2013, 11:14

StefanDinu scrie:
vlad scrie: La acel moment mi s-a parut ciudat nimeni nici macar nu s-a obosit sa ma invite/asculte si varianta mea... a fost judecata doar cotnestatia arbitrilor! dar probabil ca asa era regulamentar... si nu a avut rost sa fac tam tam... fara vreun sens!

Vlad asta este o problema constanta: luați de val, membrii CTDA uita sa asculte sportiv, arbitrii, martori.


Daca AG ar fi adoptat procedura de solutionare a contestatiilor cu care eu mi-am pierdut timpul pentru a o concepe pt LRS, care asigura tuturor partilor implicate dreptul de a-si sustine punctul de vedere in fata CTDA si care prevedea intocmirea unei decizii in scris, argumentata, prin care concurentul sa fie incunostiintat de ce i s-a respins contestatia, nu ne-am mai afla in penibila situatie actuala, in care nu exista alta dovada ca s-a solutionat contestatia concurentului decat vorbele ...
Dar ati preferat o procedura ambigua, facuta amatoristic si iata consecintele. Ne facem inca o data de ras !
WSB - Clubul de Pescuit Sportiv West Spinning Brigade - http://www.wsbteam.com

Avatar utilizator
raduv
Mesaje: 413
Membru din: 17 Ian 2008, 15:44
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde raduv » 07 Aug 2013, 11:17

i-mi pare rau sa spun,dar organizarea precara, cel putin a mastarului pina acum,a dus la mai multe situatii confuze,chiar daca fapta nu a fost premeditata a fost savirsita,arbitrul nu putea face altceva decit a facut(conform regulamentului),mai mult in mijlocul acelui golf era totusi o baliza galbena,nu cred ca nu a fost observata,pe de alta parte regulamentul trebue sa fie valabil pentru toata lumea,deci nici comisia de apel nu poate face abstractie de regulament,neavind prerogative de al schimba,cu parere de rau dar asa vad eu situatia...nici cind un coleg de-al meu a fost tirit de vint in afara sectorului ,nefiind atent in-jurul sau si a fost descalificat nu s-a putut reinterpreta regulamentul.

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Rares » 07 Aug 2013, 11:32

Exista un topic nou pe partea de staff a forumului vizavi de problema cu descalificarea lui Sabin. Rog pe cei ce au acces acolo sa ajute la rezolvarea cazului cat de repede posibil.
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com


Înapoi la “DIVIZIA MASTER”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori