Modificare date etape OPEN

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia OPEN
Avatar utilizator
cristi.albu
Site Admin
Mesaje: 1510
Membru din: 14 Ian 2008, 13:50
Localitate: LRS
Contact:

Modificare date etape OPEN

Mesajde cristi.albu » 15 Feb 2013, 14:34

S-a sters din greseala un topic aici.... Iata mai jos, continutul discutiei.... va rog sa o continuati...

sorin15
In urma discutiilor pe care le-am avut cu administratorii locatiilor de desfasurare a etapelor, am fost nevoiti sa efectuam urmatoarele modificari asupra calendarului competitional OPEN:
-etapa CORMORAN se va desfasura cu o saptamana mai devreme - 6-7 aprilie
-etapa Rogojesti ( in locul etapei Manjesti) - 24-25 august
-etapa Manjesti (in locul etapei Rogojesti) - 19-20 octombrie
Va mutumesc
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club


semlecangheorghe

Macar asa estimativ,cit va fi taxa de concurs??La stiuca ma refer,la prima etapa..
Ultima oară modificat de semlecangheorghe pe Vin Feb 15, 2013 9:48 am, modificat 1 dată în total.

DanV
6-7 Aprilie nu se suprapune cu Cupa Ligii?

ovidiu14
Dan vom discuta cu sprijinul lui Liviu Voicu , caruia ii multumim pt implicare ca sa fie cupa ligii la sf lui martie cred
Problemele aparute la cormoran ne=au fortat sa modificam putin data , este o situatie de forta majora zic eu si nu tine de LRS, sper sa existe intelegere si sa nu deranjeze prea tare .

liviu_v
Patronul de la Stolnici domnul Stefan este plecat saptamana aceasta si nu am putut sa iau legatura personal cu el. Am vorbit cu sotia dansului si avem in principiu acceptul sa organizam Cupa Ligii in data de 30-31 Martie. Ramane sa mai vorbim eu si Stefan Dinu cu domnul Stefan de la Stolnici, saptamana viitoare sa batem in cuie data. Revenim cu amanunte.

DanV
Cred ca sunt prea apropiate intre ele, la doar o saptamana. Pentru cei din Open sigur ar fi o mare problema.
Nu pot fi inversate datele? Adica data la care era programat Cormoranul initial sa devina Cupa Ligii?

ovidiu14
Asta a fost solutia dane dupa cantarirea tuturor posibilitatilor si din dorinta de a definitiva totul acum astfel incat sa numai existe pb pt nimeni .Prioritara a fost etapa Cormoran in gandire unde pot veni mai multi concurenti si acolo trebuie sa oferim cele mai bune conditii

DanV
Deci 27-28 aprilie Cupa Ligii?

ovidiu14
nu...vezi postul lui Liviu....

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde vali » 15 Feb 2013, 17:59

Oare nu era mai potrivita o data din calendarul OPEN pt. clean pe Belis alta decit 14-15 septembrie??
In iulie de exemplu?
Nu cumva au fost mai bune rezultatete de anul trecut din vara la Belis atit la Open cit si la Master decit ultima etapa de pescuit clean de la Belis de la Master din septembrie 2010 cind jumatate dintre concurenti au dat gherla , iar cei mai multi au prins cite un amarit de clean?
Exista vre-o motivatie puternica pt. care sa ales semptembrie ca data de desfasurare la Open?
E definitiva si irevocabila hotarirea? :roll:

Din cite observ si colegii de la Aqua si-au mutat concursul traditional Cupa celor 3 Lacuri vara in iunie....ceea ce e de bun augur bineinteles.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde sorin » 15 Feb 2013, 18:40

Initial a fost in iulie dar din cauza faptului ca timp de 2 saptamani sunt interzise antrenemantele cele 2 etape de open si master nu pot fi puse asa aproape una de alta

daca pui de ex openul in mijlocul lui iulie , masterul nu are cand se antrena, prcatic dupa bicaz intra direct in etapa de la belis

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde vali » 15 Feb 2013, 20:10

sorin scrie:Initial a fost in iulie dar din cauza faptului ca timp de 2 saptamani sunt interzise antrenemantele cele 2 etape de open si master nu pot fi puse asa aproape una de alta

daca pui de ex openul in mijlocul lui iulie , masterul nu are cand se antrena, prcatic dupa bicaz intra direct in etapa de la belis


Personal cred ca un compromis trebuia facut pt. ca si cei de la OPEN sa prinda peste(clean) ... daca se va intimpla la fel ca in 2010 va fi oare OK?????
Isi va asuma cineva acest lucru sau va fi bine si asa, sa tinut etapa si e suficient ?? :roll: :roll: :roll:

E pacat ca in loc sa primeze studiul statistic si rezultatele obtinute pe acele piste in anii precedenti se merge din nou la risc....asta e vom vedea ce va iesi pina la urma , dar ramin la parerea ca e pacat totusi sa pui etapa de clean pe un lac la o altitudine de aprox. 1000 m in mijlocul toamnei.....

Se pare totusi ca cei mai multi care sau chinuit pe ceata si frig pe Belis in septembrie 2010 sunt azi de acord cu asa ceva ... sa fie numai pt simplul fapt cu nu ei trebuie sa pescuiasca atunci , Masterul fiind in plina vara????? :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde Rares » 15 Feb 2013, 23:12

colegii nostri din zona clujului ne-au asigurat ca se prinde va prinde bine in perioada aia si ca anul trecut in septembrie sa prins foarte bine.
pana la urma sunt cei mai in masura oameni ai lrs care sa ne spuna cand e perioada optima si fie ca o sa fie bine, fie ca o sa fie rau ne-o asumam cu totii.
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com

cozma
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2008, 21:04
Contact:

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde cozma » 16 Feb 2013, 00:52

Parerea mea este ca in concursuri Belisul a det cel mai mult peste in perioada :sfirsitul lui iunie --inceputul lui august.Pescuiturile private nu pot fi luate in calcul pentruca sunt rezultate de conjunctura.Trebuie sa avem in vedere ca la opan daca se prinde peste se incurajaza si se promoveaza campionatul.Luati istoricul concursurilor si aveti tabloul corect al capturilor de pe orce pista folosita in campionat.

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde vali » 16 Feb 2013, 09:44

Rares scrie:colegii nostri din zona clujului ne-au asigurat ca se prinde va prinde bine in perioada aia si ca anul trecut in septembrie sa prins foarte bine.
pana la urma sunt cei mai in masura oameni ai lrs care sa ne spuna cand e perioada optima si fie ca o sa fie bine, fie ca o sa fie rau ne-o asumam cu totii.

Rares cu tot respectul , dar ceea ce sa prins anul trecut la Cupa 3 lacuri e irelevant....deoarece pe apa au fost 10 oameni, fara antrenamente inaitea concursului , etc.
Ultima oară modificat 16 Feb 2013, 09:52 de către vali, modificat 1 dată în total.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde vali » 16 Feb 2013, 09:49

Rares scrie:colegii nostri din zona clujului ne-au asigurat ca se prinde va prinde bine in perioada aia si ca anul trecut in septembrie sa prins foarte bine.
pana la urma sunt cei mai in masura oameni ai lrs care sa ne spuna cand e perioada optima si fie ca o sa fie bine, fie ca o sa fie rau ne-o asumam cu totii.

Rares cu tot respectul , dar ceea ce sa prins anul trecut la Cupa 3 lacuri e irelevant....deoarece pe apa au fost 10 oameni, fara antrenamente inaitea concursului , etc.
Consider mult mai relevant concursul MASTER din 2010 fix in aceasi perioada .....cei ce au fost atunci pe pista isi pot aminti cu exactitate ....asta daca vor. :(

P.S. Daca nu stiai si eu si domnul coleg Cozma suntem tot din zona clujului :roll: :roll: :roll: , culmea ca daca te uiti prin clasamentul de la Belis nu trebuie sa te uiti prea in josul listei ....asta ar trebui sa zica multe despre cunostintele noastre vis-a-vis de specia clean sau chiar despre datul cu parerea, avizata sau nu :roll:
Daca nu va iesi ok sau lumea nu va veni la aceasta etapa , asumarea e inutila ..... :oops: nu imi vine a crede ca sa uitat deja scopul pt. care sa facut atita tam-tam peste tot ....atragerea concurentilor spre OPEN.....

Poate totusi acceptati un sfat de la mine ....daca tot nu doriti modificarea peroadei concursului aveti va rog in vedere TRIPLAREA MARIMII SECTOARELOR(loc este suficient) ....daca ne veti inghesui ca in 2010 pe ingustimea de la Dealu Boti rezultatele vor fi pe masura. :cry:
Succes in organizare va doresc.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
Mihai Nicoara
Mesaje: 16
Membru din: 31 Ian 2012, 23:11
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde Mihai Nicoara » 16 Feb 2013, 12:38

Subscriu la postarile Bunicului si ale lui Vali. Pescuiesc de ani de zile cleanul pe ape de munte (Bicaz si Colibita) si pot afirma cu certitudine ca Iulie-august sunt lunile cele mai prolifice acestui pescuit. Imi aduc aminte ca anul trecut, la etapa open,ce a avut loc in iulie, am fost nevoit ca pana la ora 10, sa stau imbracat cu absolut tot ce am avut haine luate cu mine in barca. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum e sa pescuiesti la jumatatea lui septembrie si sa mai ai si nenorocul unei ploi...Asta a fost ca o paranteza. Important e sa se prinda peste si de aceia inca odata intaresc cele spuse de cei doi clujeni, care la urma urmei sunt oameni ai locului si cu rezultate incontestabile la pescuitul cleanului.
E doar o opinie si sper sa nu deranjez pe nimeni.

Multumesc.

nucus
Mesaje: 718
Membru din: 16 Ian 2008, 19:13
Localitate: radauti

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde nucus » 18 Feb 2013, 09:56

S-a pescuit pe belis si primavara -dimineata era pojghita de gheata la mal-si toamna .Totusi primavara ,desi a inghetat apa la mal,rezultatela au fost cu mult mai bune decit in acel nefericit septembrie 2010 cind au fost 7 gherle totale ( printre care si eu alaturi de mult mai titratii Eugen Berti,Sabin Buzatu etc.M-a onorat sa fiu in asa o companie selecta :lol: :lol: dar mi-am dorit sa nu se mai intimple...si nu s-a mai intimplat ca n-am prea mai mers la concururi :D ).
Salut redeschiderea si sper sa ne putem pastra in limitele decentei in postarile noastre(ale mele cu deosebire.

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde sorin » 18 Feb 2013, 11:30

as vrea sa subliniez cateva lucruri :

1. dorinta tuturor de a avea etaope bune indiferent de open sau master . Nu exista nimeni care sa nu vrea sa iasa concursuri cu peste si multumitoare pentru toti participanti...
2. Posibilitatea de a incadra concursurile intregului an intr-un calendar acceptabil , nu doar etapele de clean
3. Faptul ca la open au iesit la vot 5 etape , deci un calendar relativ incarcat
4. perioada de interdictie la clean de 2 saptamani si necesitatea asigurarii antrenamentului ca pentru orice alta etapa .

din ce inteleg perioada considerata optima e doar ....iulie - inceputul lui august
Nu s-au putut incadra in aceasta scurta perioada ambele concursuri tinand cont si de restul calendarului

De anul asta insa e permis si deplasarea cu motoare termice pe mijlocul lacului asa incat coroborat cu niste sectoare mari eu cred ca nu vor fi probleme in a se asigura capturi .

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde DanV » 19 Feb 2013, 10:18

sorin scrie:De anul asta insa e permis si deplasarea cu motoare termice pe mijlocul lacului asa incat coroborat cu niste sectoare mari eu cred ca nu vor fi probleme in a se asigura capturi .

Ati obtinut o derogare?

stefanescueduard
Mesaje: 87
Membru din: 12 Oct 2012, 18:14

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde stefanescueduard » 24 Feb 2013, 19:59

cupa ligii ramane stabilita pentru 30-31 martie la barajul stolnici ?

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde StefanDinu » 25 Feb 2013, 07:47

DA ... urmează în curând anunțul dar pe pagina de forum dedicata
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
cristi.albu
Site Admin
Mesaje: 1510
Membru din: 14 Ian 2008, 13:50
Localitate: LRS
Contact:

Re: Modificare date etape OPEN

Mesajde cristi.albu » 25 Feb 2013, 18:15

pai pe site LRS nu mai merge? :)


Înapoi la “CNS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori