Etapa V - Minjesti 2013

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia OPEN
Avatar utilizator
leba
Mesaje: 347
Membru din: 22 Ian 2008, 12:48
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde leba » 24 Oct 2013, 07:47

bogdan constantin scrie:si mai ales lipsa arbitrajului.............care a fost relativ invizibil si indepartat de zonele fierbinti din fata calugarului si limita intre sectoare.


A durut putin insa a fost frumoos.
Vine valu...
Marius Livadaru
East Spinning Team
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori..."

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde Laurentiu Andronic » 24 Oct 2013, 09:13

Lipsa arbitrajului dar si a balizelor din zona fierbinte a calugarului a permis unor concurenti mai cu tupeu sa pescuiasca atat in zona interzisa de la calugar cat si pe linia balizelor :x
Prima mansa a fost oprita la ora 11 , nejustificat dupa parerea mea (in 2011 la Sarulesti master a fost vant mult mai puternic si mansa s-a tinut pana la capat) , daca ar mai fi fost lasat pana la ora 11.30 mansa ar fi fost valida si s-ar fi punctat pestii si clasamentul final ar fi aratat altfel , asa am muncit degeaba 3 ore ...
Felicitari lui Coco pentru ca a pescuit corect si a castigat aceasta etapa !
Multumiri maxime domnului Victor Musteata pentru ospitalitate si tratatie deosebita !

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde sorin15 » 24 Oct 2013, 22:29

Laurentiu, la ora 11 intr-unul din cele 2 sectoare mai erau 3 concurenti pe apa.

Iar despre disparitia balizelor la un vant cu rafele de 60 km/h ( cel putin )... eu nu mai am cuvinte.
Oprirea mansei la ora 11 s-a facut apreciind gravitatea situatiei de moment, fara a privi ceasul.
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

bogdan constantin
Mesaje: 53
Membru din: 09 Aug 2011, 08:52

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde bogdan constantin » 25 Oct 2013, 08:01

sorin. mai erau 5 barci pe sectorul de care spui . unu a iesit ca nu mai avea ancora ca de era legata cu pansament... unu nu mai avea baterie la torcheedo, ca de are prieteni la care l-a inprumutat, unu era operat si ........nu asta conteaza . oricum domnul ciortan jubila pe mal inca de la inceput ca se va opri mansa...nu conteaza nici asta si nici ca cu alte ocazii nu a fost oprita mansa chear daca era mult mai rau . a fost un fel de bataie de joc fata de cei care au stat in barca si au muncit pt. un pestisor.dar chear nu mai conteaza.

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde vali » 25 Oct 2013, 11:47

bogdan constantin scrie:sorin. mai erau 5 barci pe sectorul de care spui . unu a iesit ca nu mai avea ancora ca de era legata cu pansament... unu nu mai avea baterie la torcheedo, ca de are prieteni la care l-a inprumutat, unu era operat si ........nu asta conteaza . oricum domnul ciortan jubila pe mal inca de la inceput ca se va opri mansa...nu conteaza nici asta si nici ca cu alte ocazii nu a fost oprita mansa chear daca era mult mai rau . a fost un fel de bataie de joc fata de cei care au stat in barca si au muncit pt. un pestisor.dar chear nu mai conteaza.

Coco nu cred ca e cazul sa fi malitios la adresa colegilor de competitie ...in ceea ce ma priveste eu am avut 7 bibani =154 CM pe FOAIE in prima mansa ....la altii precum si la tine NU am vazut pestii pe foaie , desi ati declarat ca ati prins , dar DIFERENTA MAJORA a fost ca nu vi ia vazut nimeni....
Nu stiu care ar fi fost rezultatul final daca s-ar fi oprit mansa dupo 3, 5 ore sau dupa cele 7 ore ...stiu un singur lucru ca UNII au beneficiat CLAR de masura regulamentarea luata si chiar au ajuns pe podium :roll: ....dar asta e istorie de acum....

PS.
Necunoasterea REGULAMENTULUI de catre concurenti , arbitrii si oficiali a dus la ANULAREA mansei , nicidecum vre-o MANEVRA de-a cuiva.
Eu unul daca stiam ca nu se puncteaza pestii decit dupa cele 3 ,5 ore nu asi fi fost de acord sa se intrerupa si implicit sa se anuleze mansa cu 40 de minute inainte de jumatea mansei.....era MUNCA mea in joc pe conditii de vreme execrabila .
Sa fi multumit ca ai cistigat concursul asa cum sa desfasurat el pina la urma , lucru pt care te felicit din suflet.

PPS.
Si inca ceva Coco draga, cred ca cel mai frustrat(pe cinstite) a fost si este Laurentiu , care daca se "punea" mansa 1 cred cu convingere ca era PRIMUL in clasamentul GENERAL OPEN....din "surse" se zice ca ar fi avut 9 bibani pina sa se anuleze mansa , iar Fane care pescuia linga mine avea doar 5 bibi....intre cei 2 mai aveam eu 7 , Jarda 6 si poate si altii .....ceea ce ducea apropape sigur la alt rezultat in clasamenbtu Minjesti si cu CERTITUDINE in clasamentul gen, OPEN.

Poate la AG -ul viitor se va discuta CLAR si la SUBIECT si regulamentul LRS care se dovedeste a fi nu tocmai ok ....
SPOR celor implicati. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde DanV » 25 Oct 2013, 13:20

Regulamentul este f clar....doar ca trebuie citit, invatat si inteles.

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde vali » 25 Oct 2013, 13:45

DanV scrie:Regulamentul este f clar....doar ca trebuie citit, invatat si inteles.

:D :D :D :D :D
Am vazut asta in cazul "Sabin"... :lol: :lol: :lol:
S-a citit(degeaba) ,s-a invatat (tot degeaba) si l-a "inteles" si aplicat doar cine trebuia. :oops: :oops: :oops:
Lasa-ne colegu' Vasilescu cu regulamentul LRS ...acesta se APLICA DOAR in anumite cazuri si pt. anumiti membrii (sau nemenbrii) ..... restu e can-can. :roll: :roll: :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
dumitrescu iancu
Mesaje: 136
Membru din: 26 Apr 2008, 01:21

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde dumitrescu iancu » 25 Oct 2013, 14:58

vali scrie:
PS.
Necunoasterea REGULAMENTULUI de catre concurenti , arbitrii si oficiali a dus la ANULAREA mansei ...

Vali, intotdeauna arbitrii au avut asupra lor un print al regulamentului! La toate concursurile!

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde vali » 25 Oct 2013, 15:20

dumitrescu iancu scrie:
vali scrie:
PS.
Necunoasterea REGULAMENTULUI de catre concurenti , arbitrii si oficiali a dus la ANULAREA mansei ...

Vali, intotdeauna arbitrii au avut asupra lor un print al regulamentului! La toate concursurile!

Iancule stiu asta ....am si citit impreuna litera regulamentului pe mal in ferma , dar deja hotarirea era luata.
Nu cred ca in momentele alea cineva sa gindit expres la regulament.
Cred ca daca stiam cu totii ce se prevede in regulament incercam sa rezistam inca 40 min. ca sa validam capturile ...nu crezi?
Cert e faptul ca rezultatele de pe APA ar fi fost cu totul altele daca se validau capturile celor ce au avut asa ceva :roll: :roll: :wink:
Acum e tardiv, rezultatul sa validat asa cum sa validat ....e totusi pacat ca din cauza vintului turbat s-au schimbat ierarhiile in etapa si chiar in clasamentul general Open.
Poate intr-o alta situatie de acest gen se vor gindi si gasi solutiile optime sa fie multumita toata lumea ....
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde Rares » 25 Oct 2013, 17:46

Dupa ce am consultat arbitrii si o buna parte din concurentii vechi ai lrs (Robert, Vali, Fane, Laurentiu, etc), eu cu Sorin am decis sa oprim mansa in conditile in care mai mult de jumate din concurenti erau pe mal, iar o parte din cei aflati inca pe apa, erau uzi si c*r. Asta inainte sa se intample ceva tragic.... ca nu mai era mult.
Si daca mai erau 2 minute pana sa se valideze rezultatele si noi consideram ca e riscant pentru concurenti sa mai stea pe apa, tot o opream.
Organizatorii au decis oprirea mansei in litera regulamentului si imi asum decizia oricand.
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde vali » 25 Oct 2013, 18:59

Si daca mai erau 2 minute pana sa se valideze rezultatele si noi consideram ca e riscant pentru concurenti sa mai stea pe apa, tot o opream.
Organizatorii au decis oprirea mansei in litera regulamentului si imi asum decizia oricand.

Asta da bine Rares , felicitari pt asumarea deciziei precum si pt decizia in sine ...
"Deranjul" meu nu vine din cauza deciziei luata de organizatori ci de modul in care unii intre concurenti "ne arata calea" dupa razboi uitind ca sunt beneficiarii DIRECTI a unei decizii care i-a favorizat CLAR :roll:
In rest numai de bine tuturor ....si sanatate maxima la toata lumea.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

bogdan constantin
Mesaje: 53
Membru din: 09 Aug 2011, 08:52

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde bogdan constantin » 25 Oct 2013, 21:28

vali...pesti pe care i-am adus la mal in prima mansa 4 la numar faceau binisor peste 1m .si niste unii chiar i- au vazut.pt ca au fost eliberati dupa ce am fost informat ca nu se mai masoara,pt ca mansa a fost anulata si nu oprita. in grupa mea nu cred ca erau multi cu 1-2 pesti prinsi in prima mansa :wink: dar???? nu a iesit asa cum au voit unii....... :lol: intamplator am prins si in mansa a2a...... :idea:

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Etapa V - Minjesti 2013

Mesajde Laurentiu Andronic » 25 Oct 2013, 22:56

Rares eu am fost sunat in timpul desfasurarii primei manse de catre directorul de concurs Sorin Buculei la ora 10.35 , acesta m-a intrebat cum e pe apa ,daca suntem in siguranta , eu i-am raspuns ca e ok ca se poate pescui si ca am prins in ultimele 5 minute 2 pesti de masura , dealtfel semnele disperate ale persoanelor de pe mal care vroiau sa anunte incheierea mansei m-au prins in dril atat pe mine cat si pe Fane Bondrea care poate sa confirme asta .
Este adevarat ca unii nu au fost pregatiti pentru astfel de conditii desi progoza meteo spunea clar ce ne asteapta dar va asigur ca la mondiale , unde aspiram sa ajungem , toata lumea vine pregatita si nimeni nu iese de pe apa daca bate vantul un pic mai tare sau daca ii stropeste apa pe mansete ...
Imi aduc aminte de o intamplare de la campionatul mondial din 2008 care s-a tinut pe Lago di Garda , unde dupa ce s-a dat startul , pe un vant tarricel , si toata lumea a plecat in tromba , o echipa a Statelor Unite a uitat sa-si asigure lansetele cu benzile de fixare speciale pentru deplasare si avand cea mai puternica barca din concurs echipata cu 250hp avand un demaraj teribil au reusit sa ramana fara lansetele care le-au sarit in apa dupa primele 10 de secunde de la start , cu toate astea s-au intors la masini au luat alte lansete si au continuat sa pescuiasca fara sa conteze ca au pierdut startul si implicit cele mai bune locuri de pescuit asta ca sa nu mai vorbim de paguba materiala pe care au avut-o prin pierderea celor aptoximativ 10 lansete si mulinete de top . Morala e ca fiecare putea sa aleaga daca mai vrea sa pescuiasca s-au sa iasa la mal , unii au iesit dupa prima jumatate de ora , eu asi fi pescuit pana la sfarsitul mansei , fiecare cu determinarea lui :wink:


Înapoi la “CNS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori