Concluzii Divizia Open 2013

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia OPEN
Avatar utilizator
cristi.albu
Site Admin
Mesaje: 1510
Membru din: 14 Ian 2008, 13:50
Localitate: LRS
Contact:

Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde cristi.albu » 21 Oct 2013, 21:07

Odata cu etapa a 5-a, cea de la Manjesti, s-au incheiat si concursurile Diviziei Open. Iata clasamentul etapei finale - CLASAMENT CUPA MANJESTI 2013 - DIVIZIA OPEN - si clasamentul final rezultat in urma acesteia - CLASAMENT FINAL. Felicitari primilor clasati in aceasta Divizie, felicitari celor care vor promova in Divizia Master (daca va mai exista) in anul competitional 2014 si nu in ultimul rand felicitari tuturor participantilor.

Concluziile... cu siguranta le vor trage cei direct implicati pe pistele de concurs.

Blinneker
Mesaje: 60
Membru din: 27 Ian 2008, 13:20
Localitate: Bucuresti

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde Blinneker » 22 Oct 2013, 10:26

Cristi, mulțumim pentru clasamente.

Voi așterne în cele ce urmează câteva considerații asupra a ce a fost Openul din acest an, cerându-mi de pe acum scuze dacă am lezat pe cineva. Intenția nu este nici pe departe aceasta, rândurile de mai jos dorindu-se o analiză pertinentă a competiției 'de matineu' din acest an.

Open-ul 2013 s-a remarcat în primul și în primul rând printr-o participare redusă la un minim istoric. Practic, cu excepția primei etape, la niciuna din celelalte nu s-au întrunit condițiile de participare conf.regulamentului (20 de inscriși cu taxa achitată cu 5 zile înainte de concurs), acestea ținându-se datorită eforturilor unor oameni inimoși sau derogării de la regulament când la Mânjești am fost doar 17 'plăieși'.

Iar dacă ne uităm în clasament dezastrul este complet: din 70 de clasificați, avem doar 5 (cinci) concurenți care au participat la toate etapele, încă 4 (patru) cu patru participări și 9 (nouă) cu trei participări. Am luat doar aceste cifre ptr că, conform regulamentului, pot promova doar cei cu minim 3 concursuri. Cu alte cuvinte, openul din 2013 s-a jucat între 5+4+9=18 concurenți, din care promovează 12. Nu mi se pare o bază sănătoasă de selecție ptr un MASTER și așa destul de diluat.

Cauze ale lipsei de interes pot fi multe: lipsa banilor, atractivitatea mai scăzută a unor etape, promovarea insuficientă, lipsa de motivare (promovez să ce?...) dar în primul și în primul rând taxa de participare mare pentru noii veniți, pentru care fenomenul are destul de puține de oferit. Dacă ne uităm iar în clasament, ne vine în minte zicala "la vremuri noi tot noi", puține nume noi fiind propuse pentru 2013, și aici i-aș enumera pe Florin Ciortan, Marian Morcovescu și Georgică Stan.

După părerea mea, Openul tocmai asta ar trebui să fie: o rampă de lansare pentru noi talente, sânge proaspăt pentru Master de unde lumea se mai și retrage în afara celor care retrogradează. Ori pentru asta gradul de atractivitate al competiției trebuie să crească. Câteva măsuri care ar putea avea succes:
- organizarea etapelor de către cluburi, care știu să dea concursurilor acel farmec aparte, deosebit de important pentru debutanți;
- reducerea la minimum posibil a taxei de participare, pentru a încuraja câți mai mulți doritori să încerce (pofta vine mâncând);
- mediatizarea și promovarea din timp a acestor concursuri, pentru ca și cei din afara fenomenului să fie atrași și să aibă timp să se pregătească.

și nu în ultimul rând, întărirea ligii Master care să devină un deziderat pentru participanți. Dacă în fiecare an ne rugăm de cei retrogradați sau extindem lista de Open până la locul 71 înseamnă propriuzis că numai cine nu vrea nu participă la Master. Opinez că în Master ar trebui să rămână cei care și-au câștigat acest drept prin rezultate, la care să se adauge strict cei cu drept de promovare din Open dar care își doresc acest lucru și achită taxele în timp util. Mai bine o ligă cu mai puțini participanți, dar mai motivați. Și așa posibil să rămână și suficienți oameni pentru Open.

Este doar un punct de vedere, vă rog să-l luați ca atare. În încheiere doresc să mulțumesc organizatorilor pentru eforturile depuse ca în 2013 să mai avem totuși o Ligă Open și tuturor celor care au dat o mână de ajutor la aceste etape, de la apropiați ai Ligii la arbitrii și chiar concurenți sau prieteni ai acestora.
Numai bine tuturor, să ne vedem sănătoși în 2014!
Bogdan Cheța
Ultima oară modificat 23 Oct 2013, 09:22 de către Blinneker, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
tudor_wft
Mesaje: 15
Membru din: 10 Oct 2012, 12:17
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde tudor_wft » 22 Oct 2013, 18:07

Bravo ! foarte pertinenta analiza colegului Bogdan Cheta !
Dar eu cred ca participarea subtire de la Open se datoreaza IN PRIMUL RAND organizarii etapelor pe niste piste de concurs neatractive si la specii de pesti care nu motiveaza concurentii ! Pentru un participant la Master - care vizeaza titlul de campion national sau un loc in lotul national - poate sa fie motivant si un concurs la biban sau la clean ... pentru ca aduce puncte ! Insa participantii la Open vor altceva ... vor sa se simta bine, sa-si satisfaca pasiunea de a pescui ... pe scurt, vor sa prinda PESTE ! ... sa aiba atacuri, driluri, capturi, "trofee" pozate, fire rupte, "monstri" scapati la mincioc, sa simta valurile de adrenalina, sa le tremure genunchii dupa un dril ... poze de aratat la prieteni, povesti de spus la copii si nepoti ... ori - toate astea nu le obtii in veci la concursuri de biban si clean , chiar daca prinzi 200 de bibani intr-o zi !!!
Pentru a fi Campion National la Spinning poate ca - intr-adevar - trebuie sa demonstrezi ca stii sa prinzi toate speciile de rapitori : si stiuca ... si salau ... si biban ... si clean ... si avat ... si somn ... poate si boistean - daca se demostreaza ca are comportament de rapitor ... Dar noua - "boemilor" de la Open, fara aspiratii de lot national - organizati-ne, va rog, etape de stiuca si salau !!! (iar salaul in nici un caz la Valea Argovei - unde, de exemplu, cu un singur peste de 40 de cm prins in 2 zile de concurs poti sa te clasezi pe locul 22 in liga Master ... deci cam la jumatatea clasamentului !).
Personal, voi prefera oricand o competitie "amicala" (organizata inafara LRS) la stiuca pe una dintre incintele din Delta - unui concurs de biban sau clean !
Cred ca asta isi doreste lumea ... De aceea se si ocupa locurile la aceste competitii in primele 2 zile de la anuntare ! ... si mai si stau cate 10 si pe locurile "de asteptare" ... poate renunta cineva ...
In concluzie, cred ca daca etapele de la Open vor fi organizate numai la Cormoran, Periprava, Sarulesti, Ardeleanu (una dintre ele - cu repetitie) sau altele asemenea - participarea va fi deosebit de numeroasa ,(cel putin) la fel ca in prima etapa de Open de anul acesta ! ... indiferent de taxa de concurs care se va fixa ...
Fire intinse tuturor !
Tudor Cozma
Wizard's Fishing Team
http://www.wfteam.ro

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde vali » 22 Oct 2013, 20:14

Personal, voi prefera oricand o competitie "amicala" (organizata inafara LRS) la stiuca pe una dintre incintele din Delta - unui concurs de biban sau clean !
Cred ca asta isi doreste lumea ... De aceea se si ocupa locurile la aceste competitii in primele 2 zile de la anuntare ! ... si mai si stau cate 10 si pe locurile "de asteptare" ... poate renunta cineva ...
In concluzie, cred ca daca etapele de la Open vor fi organizate numai la Cormoran, Periprava, Sarulesti, Ardeleanu (una dintre ele - cu repetitie) sau altele asemenea - participarea va fi deosebit de numeroasa ,(cel putin) la fel ca in prima etapa de Open de anul acesta ! ... indiferent de taxa de concurs care se va fixa ...


Desi nu era nici o "amicala " prin Delta, domnule coleg , totusi nu te-a vazut nimeni la Minjesti....care locatie sa fim sinceri e situata la "coltul blocului" din oricare cartier al Iasului. :roll: :roll:
Eu cred ca e doar parerea ta ....pe care bineinteles ca trebuie sa o respect, dar nu cred ca trebuie sa ne-o insusim . :roll:
Cit priveste analiza lui Bogdan ....DA, e pertinenta, adevarata si reflecta tristul adevar ...din pacate. :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

nucus
Mesaje: 718
Membru din: 16 Ian 2008, 19:13
Localitate: radauti

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde nucus » 22 Oct 2013, 21:49

Si mai este ceva care ar atrage competitorii la OPEN : premiile ! Au fost cocursuri cind premiile erau in valoare de 8.000 lei pe Rogojesti (nu cred ca din motivul asta a falimentat GIPO :D) la care se adaugau premiile date de Ciuc .SI se asigura si "piinea cea de toate zilele"pentru concurenti si nu numa si taxele de participare erau mai mici ca si cheltuelile :nu aveam arbitri " ëchidistanti" cu contact si nici doctori. Sponsorii din domeniul vor exclusivitate ,din pacate! Iar mentinerea sistemului cu organizarea de catre LRS a etapelor va duce inevitabil la dezastru !!!
Si mai e ceva :prea multe minti luminate=circotasi de serviciu ,care stau pe margine si-si dau cu parerea asteptind sa iasa rau .Prea multe Casandre travestite in binevoitori !
la primul concurs am "fost doar 16 " iar la ultimul am ajuns doar 17 ! Si din cei 16 de la inceputuri doar Fane Bondrea si Vali Stratonov mai au o prezenta constanta la concursuri .
Pe Rogojesti se poate organiza in luna iunie sau iulie un concurs la stiuca ! Nu cred ca bibanul trebuie exclus ca specie de concurs ci cleanul ! Si asta de multa vreme trebuia sa se intimple ! Bibanul poate ramine foarte bine pe Belis si pe Bicaz!
E parerea mea !

oby 1
Mesaje: 377
Membru din: 27 Ian 2008, 18:53
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde oby 1 » 22 Oct 2013, 22:43

Ce e mai la coltul blocului, iasul de manjesti sau clujul de belis?

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde vali » 23 Oct 2013, 12:41

oby 1 scrie:Ce e mai la coltul blocului, iasul de manjesti sau clujul de belis?

La intrebarea asta va rog cosultati situl:http://distanta.ro/

In ceea ce priveste partea "cu manta" a intrebarii raspund asa:

Din pacate e MULT mai aproape Manjestiul , Rogojestiul , Bicazul , Siriul, etc , organizat de oameni cu capul pe umeri si mintea limpede , decit Belisul organizat de ani de zile dupa o "reteta autohtona si personala" de mare "succes" :oops: care sa dovedit intr-un final ca e falimentara , facind bineinteles exceptie anul 2013 in care lucrurile au aratat altfel....adevarat e si faptul ca s-au ocupat altii de organizarea Belisului :wink: :oops: :oops: :roll: :roll:

Iar in ceea ce priveste numarul de km parcursi de mine in cei 10 ani de competitii la antrenamente , concursuri sau organizari de concursuri sunt gata sa pun un mic ramasag ....eu zic ca nu sunt multi prin LRS care sa-mi bata kilometrajul :roll:
Sau poate ai o alta parere????
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
tudor_wft
Mesaje: 15
Membru din: 10 Oct 2012, 12:17
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde tudor_wft » 23 Oct 2013, 12:58

..." domnule coleg , totusi nu te-a vazut nimeni la Minjesti....care locatie sa fim sinceri e situata la "coltul blocului" din oricare cartier al Iasului. :roll: :roll: "...

Va multumesc domnule Stratonov ca ati surprins foarte exact ESENTA randurilor mele : nu distanta dintre Iasi si Manjesti m-a impiedicat sa particip la aceasta etapa - ci LIPSA DE INTERES pentru acest peste ...!
(e adevarat ca am participat la Bibanmania de la Manjesti - dar atunci am avut alte motivatii , altele decat "pasiunea" unei probe de biban-viteza : participarea unui numar mare de prieteni simpatici, aprecierea pe care o am pentru ospitalitatea si profesionalismul tuturor celor implicati in organizarea respectivului eveniment si sistemul de punctare nou - best 5 - mult mai potrivit, dupa parerea mea ... In rest, o competitie la biban este - pentru mine - la fel ca si vizita protocolara pe care o fac unei matusi pe care nu prea o sufar : una pe an este de ajuns !!! :lol: )
Concluzia mea ramane ca bibanul (iar cleanul - nici atat ...) nu este un peste MOTIVANT pentru un pescar de Open (repet, pentru un pescar care-si urmareste propria placere - si nu punctele sau locul in clasament ...). Si sa nu credeti ca este numai parerea mea, izolata : altfel cum va explicati dvs. ca la Open Periprava 2012 au fost 31 de participanti, la Cormoran(2013) 41 - iar la biban (2013) au fost 23 respectiv 17 si la clean - 17 ?!?
Tudor Cozma
Wizard's Fishing Team
http://www.wfteam.ro

nucus
Mesaje: 718
Membru din: 16 Ian 2008, 19:13
Localitate: radauti

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde nucus » 23 Oct 2013, 14:50

Re: Concluzii Divizia Open 2013

Mesajde oby 1 pe Mar Oct 22, 2013 9:43 pm
Ce e mai la coltul blocului, iasul de manjesti sau clujul de belis?
Cred ca amindoua sunt cam la aceeasi distanta ...masurata in timp si in kilometri .


Înapoi la “CNS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori