CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia OPEN
Avatar utilizator
andrei riga
Mesaje: 75
Membru din: 19 Apr 2011, 12:05

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde andrei riga » 25 Feb 2014, 00:25

cristi.albu scrie:
twister scrie:
andrei riga scrie:" GOSTILELE RELOADED"

....


Cristi, am scris eu asta ?

Avatar utilizator
andrei riga
Mesaje: 75
Membru din: 19 Apr 2011, 12:05

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde andrei riga » 25 Feb 2014, 00:28

twister scrie:
andrei riga scrie:Lucian,
Pentru prima etapa, toti ne-am dorit o alternativa cu salau la Jalea Argovei, mai ales dupa ce Laurentiu ne-a comunicat a cam ramas "ca-n tren" discutia cu patronul baltii iar la Gostilele nu prea s-a inghesuit lumea sa organizeze.


Andrei, aici te rog sa imi dai voie sa te contrazic.
Noi, cei de la Paco Spinning Team, inca de anul trecut am vrut sa organizam un concurs pe Gostilele ...


Gabi, nu si la sedinta asta !

Avatar utilizator
MatrixVR5
Mesaje: 219
Membru din: 30 Ian 2008, 22:11
Localitate: Bucuresti

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde MatrixVR5 » 25 Feb 2014, 10:10

Etapa 1 - Cupa Beresti/Tungujei

SURSA : Baraj Tungujei
348 vizualizari - Ultima actualizare: 15 March 2013

http://www.hartapescar.ro/locatie/2001/baraj-tungujei

Tipul locatiei: Locuri de pescuit
Coordonate GPS: Lat. 46.947914; Long. 27.340319
Regim de pescuit: -
Apa: Lac/Balta
Judet: Iasi
Taxa: -
Localitate: Tungujei - Tibanesti
Pesti: caras,crap,cteno,somn,rosioara,biban
Drum de acces: Drum accesibil
Informatii generale:

Accesul se face destul de usor, iar balta ofera surprize deosebite celor insistenti si rabdatori a o cunoaste. Intalniti specii precum: crap, caras, cteno, biban somn, rosioara. Incercati, se merita.

Intrebare ?
- Sa fi omis de doua ori specia "SALAU" !
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

CLUBUL DE PESCUIT SPORTIV ABREVIS

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde sorin » 25 Feb 2014, 10:25

Este uimitor cum lumea in general refuza sa invete din propriile greseli .....
Statistica facuta de Cristi e foarte buna.....
s-a intamplat sa merg destul de des pe Gostilele de ceva vreme incoace .
Una e o balta de we in care se mai prinde ceva peste uneori chiar bine , dar in care in mod normal nu sunt mai mult de 7-8 barci pe zi .Axcele barci prind peste intr-o zi pe 3-4 locuri ....
Si cu totul altceva e sa faci un concurs unde intra ZECI DE BARCI care trebuie sa poata sa prinda cate ceva ca sa iasa un clasament relevant .
acele zeci de barci se vor bate tot pe cele 4-5 locuri care dau peste .....restu ...mumu ...
Pe VA se castiga de vreo 3 ani pe ...cociocu de la plopi ....restu alearga antigherla ....

Gherlostile . Valea Plangerii sau Jalea Argovei ...sunt doar niste porecle nefaste dobandite in urma chinului competitorilor pe aceste balti ...
Chiar nu se invata nimic? ..........

Avatar utilizator
Ilie
Mesaje: 84
Membru din: 17 Feb 2011, 18:06
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde Ilie » 25 Feb 2014, 10:33

@Matrix dar de unde stii tu cat de adevarata e descrierea gasita pe hartapescar ? Oricine poate sa adauge cate locatii vrea pe acel site si poate scrie orice ii trece prin cap ...

Nu cunosc balta, e prima oara cand aud de ea . Am totusi o intrebare : de ce toti cei din josul tarii cand aud de o balta noua de salau care nu se afla in zona lor sar in sus ?

Avatar utilizator
LucianBc
Mesaje: 274
Membru din: 01 Dec 2009, 21:53
Localitate: Bacau

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde LucianBc » 25 Feb 2014, 11:01

Cred ca discutiile astea trebuiau facute inainte si nu dupa . Intram in polemici care nu-si au rostul la momentul asta.
Exact cum a spus oby: Asta e programul hotarat de AG si e cam punct.
ITI CONVINE MERGI LA CONCURSURI, NU-TI CONVINE STAI ACASA

RADU VLASIU:
La Tungujei nu se va popula cu salau din 2 motive simple:
1. Nu exista putere financiara la patroni
2. Nu exista pe teritoriu Romaniei nici o ferma piscicola care sa-ti vanda macar o tona de salau care face pe putin 14.000 lei fara transport.

Logica unui patron de balta sta cam asa:
Daca cheltui 14.000 de lei ii scot din cele 2 concursuri ale LRS? NU! Mai bine cei 14000 ii bag in ciprinide ca am mai multi pescari de caras si crap decat de salau .
Deci concluzia mea personala e ca nu se va popula cu SOLI pentru cu nu e nici o scoatere pt patron si cel mai naspa e ca nu are de unde sa-l ia. Daca tu stii altfel m-as bucura sa fie asa
Never give up !
Lucian Dabija

Avatar utilizator
MatrixVR5
Mesaje: 219
Membru din: 30 Ian 2008, 22:11
Localitate: Bucuresti

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde MatrixVR5 » 25 Feb 2014, 11:46

@ilie
Informatiile sunt publice , daca promovezi balta, informezi pescarii ce specii gasesti in balta . :wink:

@lucian
Corect !
''ITI CONVINE MERGI LA CONCURSURI, NU-TI CONVINE STAI ACASA'' ! :wink:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

CLUBUL DE PESCUIT SPORTIV ABREVIS

Avatar utilizator
raduv
Mesaje: 413
Membru din: 17 Ian 2008, 15:44
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde raduv » 25 Feb 2014, 11:59

lucian, eu si colegii mei am pescuit de citeva ori pe beresti,stim si noi si mai stiu si altii in afara de tine ca tine peste,daca ne aducem aminte am incercat al promova acum 2 ani,tot la o cupa a ligii,in ag sa discutat de aceasta locatie ,si pt ca e apa publica in prohibitie am ajuns la tungujeni,la fel ca la beresti si la tungujeni este un drum submers pe toata latimea lacului +multe alte structuri ,in afara de asta lacul nu mai este braconat de 5 ani,se prea poate sa nu fie cum zicea administratorul,dar fiind o locatie noua ofera mai multe sanse tuturor celor ce nu stiu cotetele din locurile consacrate,unde cel ce ajunge primul cistiga,repet ,daca nu confirma tungujeni, berestiul este optiunea.

cristipescar
Mesaje: 205
Membru din: 15 Apr 2009, 21:31

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde cristipescar » 25 Feb 2014, 12:19

Noi, cei de la Paco Spinning Team, inca de anul trecut am vrut sa organizam un concurs pe Gostilele in afara etapelor LRS, insa calendarul competitional a fost atat de incarcat incat nu s-a mai putut. La vremea respectiva pusesem mana de la mana si incropisem cu de toate cele: se vorbise de principiu cu Radu, gasisem sponsorizare, aranjasem si cu d'ale gurii + cafeaua de dimineata... etc
Dupa cat de bie merge salaul pe Gostilele in ultima perioada, chiar e mare pacat ca nu se tine etapa de campionat si aici. Pacat ca la sedinta LRS nu s-a luat serios in discutie ca si pista de concurs pentru 2014, GOSTILELE. AGA a votat altceva... "piste noi", "virgine" ! Atat de virgine incat si colegii din partea locului au ramas surprinsi...
Chiar si in aceste conditii PST doreste sa organizeze o competitie (de ce nu chiar prima etapa din CNS barca), sub titulatura " GOSTILELE RELOADED".
Cred ca ar fi o varianta mult mai buna chiar si pentru CUPA LIGII, unde sa puncteze toate speciile de rapitori. Caci Slava Domnului, are balta peste !!! Si asta o stiu deja multi dintre voi !

Ce spuneti despre propunerea asta, stimati colegi de arme ? Va surade? Daca da, atunci sunteti invitati sa ne confirmati interesul vostru pentru " GOSTILELE RELOADED" ... si poate ca in ceasul al doispe-lea se mai poate indrepta ceva !
Daca suntem in majoriate de acord cu asta, poate se va reusi chiar relocarea primei etape LRS din 2014, sau macar CUPA LIGII!

Haideti sa nu lasam sa moara acest FENOMEN, si sa aratam tuturor ca "SPINNINGUL MERGE MAI DEPARTE" si de data asta!


Din pacate, ori va contraziceti, (cei de la Paco spining Club), ori nu esti bine informat.
La AG, eu personal, si nu numai eu, am insistat ca voi (PACO), sa organizati concurs la Gostilele, dar Paco a sustinut ca:
- balta nu da peste primavara, ca este nu stiu ce planta........
- ca nu are sustinere si ajutorul necesar sa organizeze Gostilele din partea celor din club
- ca organizeaza la Belis unde are sustinerea unor membrii
- etc......

Si noi cei de la Transilvania Pike ne-am oferit sa organizam concursuri pe alte locatii( nu acasa), pt ca nu au fost doritori.
Acum dupa AG sint citiva care bat din gura dar nu ati venit cu nici o oferta, sau mai mult nici macar nu au participat la AG.
Toti avem interesul sa avem niste concursuri reusite, ieftine si sa se prinda peste.........
Si toti care au fost la AG au cautat solutii si variante, dar....


PS. mentionez ca trebuia un concurs la salau primavara
- V Argovei nu, Saruleti nu, Gostilele nu, prohibitie, etc.........
Cristi Dragota - Transilvania Pike club

cristipescar
Mesaje: 205
Membru din: 15 Apr 2009, 21:31

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde cristipescar » 25 Feb 2014, 12:25

Scuze, nu Saruleti ci Sarulesti.
Cristi Dragota - Transilvania Pike club

stefanescueduard
Mesaje: 87
Membru din: 12 Oct 2012, 18:14

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde stefanescueduard » 25 Feb 2014, 17:33

noul regulament unde il putem vedea ?

Avatar utilizator
cristi.albu
Site Admin
Mesaje: 1510
Membru din: 14 Ian 2008, 13:50
Localitate: LRS
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde cristi.albu » 26 Feb 2014, 00:35

andrei riga scrie:Cristi, am scris eu asta ?

M-am incurcat in atatea ghilimele ... ai a scris, lui ma adresam :)

oby 1
Mesaje: 377
Membru din: 27 Ian 2008, 18:53
Localitate: Iasi
Contact:

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde oby 1 » 26 Feb 2014, 01:28

pana la urma la cupa ligii nu puncteaza toti rapitorii?

stefanescueduard
Mesaje: 87
Membru din: 12 Oct 2012, 18:14

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde stefanescueduard » 26 Feb 2014, 08:59

[Numarul de locuri disponibile la ultimele doua concursuri poate sa fie limitat in functie de capacitatea pistei de concurs, prioritate la inscriere avand cei mai bine clasati sportivi, in ordine inversa.*]

cei mai bine clasati sportivi din 2013 sau din 2014 din primele etape?

Avatar utilizator
c_p
Mesaje: 138
Membru din: 14 Oct 2009, 20:35

Re: CAMPIONATUL NATIONAL ALRS 2014

Mesajde c_p » 26 Feb 2014, 11:19

Numai la prima etapa din 2014 se va considera clasamentul din 2013. Dupa aia 2014, primele etape.


Înapoi la “CNS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori