Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia OPEN
Avatar utilizator
mrvily
Mesaje: 95
Membru din: 30 Ian 2008, 21:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde mrvily » 26 Sep 2017, 13:13

Salutare la toata breasla,
As dori sa va impartasesc unele probleme intalnite de mine la aceasta etapa in calitate de arbitru sef.
1.Eu personal nu sunt adeptul schimbari regulilor in timpul jocului, nu am fost niciodata,tot timpul m-am opus la asa ceva,dar daca exista un regulament al LRS pentru anul 2017 care cred eu ca a fost citit de toti cei care au avut drept s-asi dea cu parerea si sa voteze acest regulament, eu unu spun ca pe parcursul anului 2017 el este litera de lege.
In acest regulament se spune clar negru pe alb ca:ORGANIZATORUL UNEI ETAPE POATE MIDIFICA DIMENSIUNILE PESTILOR CARE PUNCTEAZA DOAR CU APROBAREA ADUNARI GENERALE A LRS.

Pai daca scrie asta cum poate presedintele LRS sa afirme ca acest articol este pus din gresala in regulament??? ca sa nu mai spun ca sanctiunea cu amenda de 1000(o mie )lei mi se pare infirma pentru clubul care nu solicita acordul adunari generale si modifica dimensiunea eu as propune 10.000(zece mii) lei asa cluburile cand vor sti ca amenda este mare vor avea grija sa solicite aprobarea A.G sau sa renunte la modificare.
Stau si ma intreb daca acel articol a fost introdus din gresala in regulament atunci de ce exista o sanctiune pentru clubul care nu respecta acel articol??? asta ma face sa cred ca nu a fost introdus din gresala si ca acum se cauta solutii de avarie.
Eu unu sunt constient ca frati German au avut dreptate dar si ca nu putea CDTA sa le drea dreptate asta ar fi insemnat sa se discrimineze 39 de echipe in favoarea uneia singure cea ce iarasi nu era corect.
Dupa mine singura solutie viabila era sa se repete etapa, dar din pacate parerea arbitrului sef este doar consultativa in CDTA si el ca si directorul de concurs nu au drept de vot si nimeni nu a luatl in seama parerea noastra.
Vreau sa va spun ca Noi arbitrii nu avem de unde sa stim daca un club a obtinut aprobarea modificari dimensiunilor unor pesti in etapa pe care o organizeaza si luam de buna anuntul etapei deci noi am procedat ca atare si am masurat pesti conform anuntului.
Biban 20 cm si Salau 40 cm ca si dimensiuni minime.vreau sa cred ca toti cei care au un putinta sa faca sau sa voteze in adunarea generala LRS sa ia in serios regulamentul dupa care se desfasoara competitia ca sa nu mai existe asemenea probleme.
2.Cu privire la contestatia de jicnire depus de Marius inpotriva lui Petre pot spune urmatoarele: in primul rand ""RUSINE"" eram de fata la discutie si Marius la acuzat pe Petre ca a facut asta intentionat iar Petre ia spus ca daca nu il crede ca are dreptate ""Il scuipa in gura"" Toti pescari de spining stiu ca asta e vorba lui Petre, el nu injura niciodata.
Sa votat sanctionarea lui Petre(inplicit si a lui Eugen) cu declasificarea cu 10 puncte in clasamentul final cu toate ca regulamentul prevede ca si sanctiune ""SANCTIUNE: ÎNCĂLCAREA ACESTUI ARTICOL SE SANCŢIONEAZĂ CU AVERTIZARE VERBALA URMATA DE 10 PUNCTE PENALIZARE DIN CLASAMENTUL FINAL AL CONCURSULUI"" vorbim despre sanctiunea articolului:12.3 la care face referire Marius in contestatia lui. dar am constatat cu stupoare ca toti cei cu drept de vot au trecut peste posibilitatea de a da un avertisment(avand in vedere ca fapta nu a fost repetata) si au dat ca si sanctiune direct 10 puncte clasament final.
Asta mi-a lasat un gust amar si regretul de a fi participat la acel CDTA cand sa luat aceasta hotarate.
Fratilor,nu uitati ca ROMANIA este campioana Mondiala si datorita lui Petre care a facut un gest memorabil( si sunt sigur ca nimeni dintre voi nu ar fi facuto,dar el a pus mai presus de orgolioul personal de a participa ca si concurent interesul sportilui in sine, sia dat seama ca trecand rezerva sansele Romanie cresc si a facuto)
Nu pot sa uit la la sedinta tehnica toti iam felicitat si aplaudat iar dupa prima mansa iam tratat ca pe niste ""neica nimeni"" am constatat ca orgoliile sunt mari la toti reprezentanti de cluburi din CDTA si ca nici macar nu stapanesc regulamentul dupa care judeca o contestatie sau alta, din pacate sunt calauziti de dorinta de a sanctiona maxim chiar daca exista si alta varianta.
3.Avand in vedere ca Directorul de concurs si Arbitrul sef fac parte din CDTA ciar daca au un rol consultativ,fara drept de vot solicit ca si noi sa avem acces pe forumul scurt al conduceri ligi si chiar daca nu putem vota putem aduce argumente de care uni dintre dumneavoastra care nu sunt atat de orgoliosi pot tine seama.
Nu am mai scris de mult atatea randuri dar tristetea ma indemnat sa o fac si cred ca ar fi timpul sa ma opresc.
Pescuitul la Rapitori este un sport care nu ar trebui sa fie umbrit de orgolii,cum un sportiv dintro echipa sa dat deoparte si a lasat loc unui alt sportiv din alta echipa in cel mai mare concurs de spining, in campionatul mondial si eu unu ii sunt recunoscator pentru asta, are tot respectul meu, poate ca asa ar trebui sa lasati orgoliile personale si sa concurati doar cu sportivitere, cat priveste discutiile la o bere de la sponsor nu cred ca merita facute contestatii in urma consumari ei.
Daca am facut greseli de ortografie va rog din suflet sa ma scuzati, varsta isi spune cuvantul si la mine.
Sa aveti fre cat mai zbuciumate si inimi cat mai prietenoase si calde!
P.S.Stiu ca multi ma vor acuza pentru cele scrise sau ca vor incerca sa argumenteze contra, imi asum cele scrise si accept oricand o discutie fata in fata dar corecta fara orgolii.
Ca sa fiu inteles, clar nu iau apararea nimanui miam expus doar punctul meu de vedere.
Vasile Mitrea
www.pescar-sportiv.ro

Avatar utilizator
petre german
Mesaje: 87
Membru din: 14 Ian 2008, 16:35

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde petre german » 26 Sep 2017, 14:15

O singura corectura as vrea sa fac. E vorba de Mircea, nu de un Marius si nu am spus "in gura". Am spus " daca tu ma faci mincinos eu te scuip!". Dupa care m-am linistit, mi-am cerut scuze si i-am strans mana lui Mircea.
Ctda nu ne-a adus la cunostinta o astfel de decizie, poate nu ai inteles tu "sentinta" finala.
DRILL- primul club de spinning din Romania

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde DanV » 26 Sep 2017, 21:03

Nici noi cei din AFC nu am fost consultati in aceasta speță, a jignirii. Asadar, nici nu am votat.

Avatar utilizator
Torescu Octavian
Mesaje: 32
Membru din: 24 Aug 2014, 23:32

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde Torescu Octavian » 27 Sep 2017, 02:18

Salutare!!
Avand in vedere ca Petre a zis ca sunt judecator, o sa i explic aici decizia mea
1)am votat asa ca sa nu generam discutii mult mai aprinse din partea celorlalti concurenti
2)am votat asa ca sa i protejez pe fratii Gherman de mizeria in care intrau daca li se acordau acei bibani.
Sa explic mizeria:
Oamenii care nu sunt familiarizati cu termenii A.G, CTDA REGULAMENTE dupa care functionam si care le votati an de an vor crede ca fratii Gherman au fost ajutati ca sa nu iasa nasol la aceasta etapa prin aceasta decizie de a le puncta numai lor acesti pesti. Implicit vor crede fara sa inteleaga ca defapt au dreptate, ca fiind proaspat campioni mondiali se schimba jocul doar pentru ei si in felul asta concursurile organizate de LRS prin cluburi sunt niste miute aranjate ca sa iasa anumiti oameni pe podium.
Astfel LRS UL pierde adepti si fratii German pierd credibilitate ca pescari.
Era de ajuns ca 10 gura mare PSD ISTI sa nu inteleaga decizia, si aceasta speta se imprastia in fel si chip prin cateva orase ale Romaniei printre pescarii care urmaresc din umbra fenomenul, pe retele de socializare etc

3)am votat din punt de vedere moral si nu juridic, astfel mi am facut dusmani niste oameni pe care ii apreciez .

4)exista in lume instante judecatoresti care decid soarta unor oameni si din punct de vedere a situatiei date si a contextului in care sa produs fapta,si judeca in fapt dupa moralitate si nu dupa lege

Acestea fiind spuse este ultimul meu post pe acest forum si declar aici ca nu voi mai veni niciodata la A.G uri
Avand in vedere ca prin votul meu am suparat niste oameni, eu si cei implicati in fenomen din clubul ANGLERS PRO vom analiza daca mai venim la tot campionatul national de la anu si in anii urmatori

Inca odata i mi cer scuze fratilor German!!

Respect!!
Ultima oară modificat 27 Sep 2017, 08:39 de către Torescu Octavian, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
eugen german
Mesaje: 238
Membru din: 14 Ian 2008, 16:20
Contact:

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde eugen german » 27 Sep 2017, 08:02

Tavi,

Hai sa-ti explic eu decizia ta, ca tu nu prea reusesti:

V-ati batut joc de noi in numele unor oameni care poate nici nu-si doreau chestia asta. In discutii mi-a fost dat numele lui Vitorio ca fiind unul dintre acestia. L-ai intrebat pe Vitorio daca vrea sa va bateti joc de noi in numele lui?

Regulamentele, CTDA, AG... nu "le votati" ca eu n-am mai fost la un AG din 2010. Tu ai mai fost! Iar cei care participa la etape de CNS trebuie sa fie familiarizati cu termenii astia; iar daca nu sunt familiarizati nu e vina mea, e strict problema lor. Termenii astia trebuie sa faca diferenta intre bataie de joc si treaba serioasa.

Tu nu ne-ai protejat pe noi, ti-ai batut joc de noi! I-ai protejat pe cei care au gresit, iar noi nu gresisem cu nimic, n-am facut nici regulamentul, nici anuntul de concurs si nici n-am incercat sa inducem in eroare pe cineva legat de dimensiunea de la care puncteaza pestii. Nu am dat noi drumul la pestii celorlati concurenti.

Intr-adevar, in lume se mai judeca si dupa cum e moral, dar aici nu era cazul de moralitate. Se judeca asa cand e vorba de unul care moare de foame si fura doua mere din piata. Iar alta data cand folosesti texte care nu-ti apartin, pune ghilimele si indica sursa.

Iar ca sa intelegeti exact ce simtim noi acum, va doresc sa aveti parte in viata de aceeasi bataie de joc: sa aveti dreptate si sa nu intereseze pe nimeni, si sa stiti ca in numele intregului nimeni, eu o sa va cer scuze si o sa va spun RESPECT.

As aprecia sa nu mai continuam aceasta discutie, intrucat discutiile astea aduc un mare deserviciu LRS si asta e motivul pentru care le-am oprit si pe facebook. Cine e capabil sa inteleaga despre ce a fost vorba, a inteles!
Drill-primul club de spinning din Romania

Avatar utilizator
mrvily
Mesaje: 95
Membru din: 30 Ian 2008, 21:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde mrvily » 27 Sep 2017, 17:00

Constat cu tristețe că un punct de vedere la care sincer nu vroiam sa răspundă nimeni a deschis cutia Pandorei cu orgolii,frustrari și jicniri care nu-și au locul aici. Intrucat eu am deschis acest topic as ruga un moderator s-al șteargă. Nu asta am vrut sa deschid orgolii aici. Sa aveți o zi buna!

Liviu Fratila
Mesaje: 27
Membru din: 28 Apr 2017, 19:01

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde Liviu Fratila » 27 Sep 2017, 20:07

Domnilor, nu este niciun secret pentru nimeni faptul ca EU sunt mai mult participant la competitii decat pescar, cu atat mai mult unul relevant. Imi place totusi sa cred ca pot genera o parere obiectiva, imi mai place sa cred ca am suficienta intelepciune pentru a trage o concluzie. Concluzia unui om care face niste eforturi pentru a fi alaturi de niste oameni absolut fascinanti.
Parerea mea este ca dintr'o situatie in care ambele parti au partea lor de dreptate, toti ceilalti au de suferit, inclusiv partile implicate. A fost o eroare care n'ar trebui lasata sa erodeze relatiile dintre oameni. Cu atat mai putin relatiile dintre niste profesionisti cum sunt domniile voastre.
Am incredere ca oamenii care m'au facut sa vin in astfel de competitii, vor gasi calea care trebuie urmata.
Cu respect.

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde Laurentiu Andronic » 27 Sep 2017, 22:24

Domnule arbitru sef, pentru a lamuri situatia vreau sa vedeti ca nu a fost doar vina organizatorului ci si vina celor care ar fi trebuit sa verifice si sa valideze corectitudinea anuntului de concurs astfel incat acesta sa fie in perfecta concordanta cu regulamentele in vigoare,astfel iata ce spune regulamentul
SEDINTA TEHNICA
5.26 La inceputul fiecarei competitii trebuie organizata o sedinta tehnica unde trebuie comunicate cel putin
urmatoarele:
• programul desfasurarii competitiei;
• sectorizarea;
• echipele participante;
• tragerea la sorti a ordinii de plecare in mansa.
5.27 Sedinta tehnica este condusa de Directorul de concurs.
5.28 La sedinta tehnica componentii fiecarei echipe semneaza Fisa de inscriere in concurs/Declaratia pe
propria raspundere. Tot la Sedinta tehnica pot fi verificate documentele de identitate, permisul de
conducere, documentele ambarcatiunii, permisul de pescuit.
5.29 La sedinta tehnica poate lua cuvantul Presedintele/Vicepresedintele CTDA, in situatiile exceptionale,
cand exista interventii asupra regulamentului de concurs.
5.30 La sedinta tehnica poate lua cuvantul Arbitrul sef pentru a se asigura ca toti sportivii sunt la curent cu
noile modificari ale regulamentul Campionatului National al Ligii Romane de Spinning.
5.31 Neparticiparea concurentilor la sedinta tehnica nu ii exonereaza de cunoasterea modificarilor aduse
anuntului de concurs sau a detaliilor de desfasurare ale acestuia.

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde Laurentiu Andronic » 27 Sep 2017, 22:38

Inca un articol care ar trebui sa dea de gandit inainte de a se aduce acuze si jigniri grave, de cea mai joasa speta suburbana , care daca sunt din partea cuiva anume (erou de sacrificiu) ar trebui luate simple glume :shock:
5.7 Organizatorul are obligatia de a respecta anuntul oficial al concursului.
SANCTIUNE: INCALCAREA ACESTUI ARTICOL, PRIN DECIZIA UNILATERALA A ORGANIZATORULUI, SE
SANCTIONEAZA CU AMENDA DE 1000 LEI/INCALCARE.
Oare daca acest anunt de concurs nu era corect s-ar fi putut schimba regulile anuntate cu o luna inainte de inceperea jocului, in timpul jocului, fara acordul AG ?

TEO
Mesaje: 496
Membru din: 16 Mai 2010, 21:47

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde TEO » 28 Sep 2017, 02:39

8) Buna dimineata
Respect si felicitari maxime tuturor participantilor indarjiti dar mai ales castigatorior !!! :D :D :D
La aceasta etapa a fost totul minunat cu sfaraieli de gratare si clatite aruncate in aer manjite la aterizare cu dulceturi, pupaturi intre concurenti , hore si alte obiceiuri traditionale care ne fac sa venim la aceste reuniuni de clasa :D , nu inteleg de ce trebuie sa facem din tantar armasar tocmai acum ,,....oare de ce nu a sesizat nimeni din luna aprilie pana la aceasta etapa ca se puncteaza biibanul de 20 cm si nu de la 15 cm ??!?! , s-a punctat la cineva biban de 15 cm la aceasta etapa ??NU , atunci cine si.a creat un avantaj?? , NIMENI !!! ....sper ca aceasta polemica sa duca la cristalizarea regulamentului LRS si sa ne vedem cu bine la ultima etapa in numar cat mai mare !!!
FORTZA SA FIE CU LRS !!! :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
eugen german
Mesaje: 238
Membru din: 14 Ian 2008, 16:20
Contact:

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde eugen german » 28 Sep 2017, 07:42

Pt. Laurentiu Andronic, si ma adresez direct, fara ironii:

Nu stiu ce "acuze si jigniri grave, de cea mai joasa speta, suburbane" vezi tu in postarea mea.
Conform dictionarului de expresii si locutiuni, "a-si bate joc de cineva sau de ceva" are doua explicatii:
1. a rade de cineva
2. a face ceva de mantuiala,
adica CTDA-ul din care Tavi a facut parte a ras de noi sau a facut ceva de mantuiala legat de problema pe care noi am expus-o la modul cel mai serios si argumentat.

Vreau sa mai lamurim un lucru: problema noastra dupa cum observi nu este cu organizatorul. Am spus de la bun inceput ca a fost o greseala omeneasca, de redactare. Sau cum spui tu, nu a fost doar vina organizatorului, ci si a acelora care trebuie sa verifice. De altfel, de-a lungul timpul organizatorii au comis tot felul de erori. Sper totusi ca organizatorul regreta cele intamplate. Problema noastra este cu CTDA-ul care a indreptat aceasta eroare facandu-ne noua o nedreptate si batandu-si joc de noi (a ras de noi si a facut o treaba de mantuiala) desi regulamentul era foarte clar.

Sa argumentez: nu au fost consultate toate cluburile prezente la concurs (Tulcea, WSB, Sibiu) si ne-a dat un raspuns fara nici o motivare regulamentara.

Legat de articolul 5.7 la care tu faci referire. In anuntul de concurs exista doua categorii de informatii: prima categorie privind locatia, speciile de pesti si dimensiunile de la care acestia puncteaza sunt stabilite prin regulament sau prin hotarari de AG; in ceea ce priveste dimensiunile de puctare existand chiar o reglementare speciala in regulament. in doua categorie de informatii sunt: orarul concursului, sectoare si taxa - lucruri pe care le hortaraste organizatorul. Articolul la care faci tu referire se refera la aceasta a doua categorie. Daca esti de buna credinta, intelegi lucrurile astea.

Daca exista in LRS un jurist care are 10-15 minute libere si este dispus, il rog sa ne explice si noua dpdv strict regulamentar cum sta treaba in acest caz.
Drill-primul club de spinning din Romania

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde Laurentiu Andronic » 28 Sep 2017, 08:57

Oare sa-i spui cuiva ca "te scuip in fata" o fi jignire sau nu ?

Avatar utilizator
cristi.albu
Site Admin
Mesaje: 1510
Membru din: 14 Ian 2008, 13:50
Localitate: LRS
Contact:

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde cristi.albu » 28 Sep 2017, 09:05

Salutare!
Cu scuzele de rigoare ca am lipsit o vreme din tara si nu am putut sa aduc aceasta lamurire.
De data aceasta, pentru ca s-au mai intamplat cazuri cand am mai comis-o si eu, vezi chiar linkul catre regulament din pagina de concurs, nu a fost nicio greseala de redactare. Poate numai o lipsa de atentie.
Am facut anuntul de concurs, la recomandarea lui Marian si a lui Laurentiu, care mi-au spus ca anuntul ramane ca anul trecut, cu anumite modificari, legate de taxa de concurs, premii, antrenamente, nivelul apei, accesul la barci.
Apoi l-am publicat.

Avatar utilizator
petre german
Mesaje: 87
Membru din: 14 Ian 2008, 16:35

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde petre german » 28 Sep 2017, 09:06

Laurentiu, e o jignire pentru care i-am cerut scuze lui Mircea. Pe de alta parte si sa-i spui cuiva ca e mincinos e tot o jignire pentru care Mircea nu mi-a cerut scuze. Si repet, nu am spus nici "in gura" nici "in fata". Am spus doar atat "daca ma faci mincinos te scuip!". Am repetat chestia asta de doua sau trei ori dupa care am continuat "Ca ne cunoastem de 15 ani si nu ti-am dat niciodata nici cel mai mic motiv sa ma faci mincinos!" M-am linistit si m-am dus si i-am strans mana. Asta a fost tot incidentul.

Dar totusi nu cred ca asta era subiectul principal aici, nu are sens sa incercam sa ducem discutia in directia asta. Cel mai bine, vorba lui Vasile, stergem acest topic care nu aduce nimic bun pentru LRS.
DRILL- primul club de spinning din Romania

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri dupa Cupa Rapala de pe Valea Argovei

Mesajde Laurentiu Andronic » 28 Sep 2017, 09:17

3.19 Puncteaza numai urmatoarele specii de pesti, cu dimensiunile minime aferente:

Biban (Perca Fluviatilis) 15 cm
Clean (Leuciscus Cephalus) 20 cm
Salau (Stizostedion Lucioperca) 40 cm
Stiuca (Exos Lucius) 40 cm
Pastrav indigen (Salmo Trutta Fario) 20 cm
Pastrav fantanel (salvelinus fontinalis) 20 cm
Pastrav curcubeu (salvelinus iridaeus) 20 cm
Pastrav de lac (salmo trutta lacustris) 20 cm

Oare acest articol pe care il invocati este in conformitate cu ce s-a stabilit la ultimul AG? Se stie ca de doi ani incoace pastravul nu mai puncteaza la nicio etapa, atunci de ce apare in acest tabel cu speciile punctabile pentru campionatul 2017 ???


Înapoi la “CNS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori