Regulament 2015 CNSB

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2015 - PESCUIT DIN BARCA
Avatar utilizator
twister
Mesaje: 173
Membru din: 26 Sep 2010, 21:09

Regulament 2015 CNSB

Mesajde twister » 26 Ian 2015, 21:40

Cand va fi disponibil regulamentul CNSB -2015 ?
Sunt multe noutati/modificari interesante de aflat.
Si anume, cum se va puncta pentru concurentii solisti, comparativ cu echipaj de 2 din barca ?

Multumesc.
Gabi Zamfir, member of Delta Spinning Club
FAIR PLAY FIRST !

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde Rares » 27 Ian 2015, 12:13

Salut,
Saptmana asta o sa ma vad cu Petre care o sa ma ajute sa aducem modificarile neceasare regulamentului.
In principiu pe saptamana care urmeaza ar trebui sa fie gata.
Cei care concureaza singuri, puncteaza la fel ca si cei care concureaza in echipa. Asta s-a stabilit deja in AG.
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com

luca1973
Mesaje: 6
Membru din: 25 Aug 2014, 13:29

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde luca1973 » 27 Ian 2015, 14:48

multumesc rares ateptam

Avatar utilizator
twister
Mesaje: 173
Membru din: 26 Sep 2010, 21:09

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde twister » 27 Ian 2015, 21:53

Am o propunere legata de modificarea noului regulament:

Sunt de parere ca ar trebui gasita o solutie de punctare, care sa acopere si cazuri de forta majora cand unul dintre echipieri nu poate sa mai participe la una sau mai multe etape, si este nevoie de un alt coechipier, sau de mers inainte la "solo".
Spre exemplu ambii coechipieri dintr-o barca sa primeasca acelasi nr. de puncte individual, iar la sfarsitul competitiei sa conteze d.p.d.v punctaj numai acest lucru. Bineinteles ca daca sunt toate bune, ambii colegi de barca sunt la egalitate de puncte, deci nici o problema ...
Asta pentru orice caz de forta majora (si nu numai), cand unul dintre coechipieri nu mai poate (sau nu mai doreste) sa participe la una sau mai multe etape din motive de sanatate (si nu numai), care sa asigure celor in cauza sanse reale de a termina in puncte sus, poate chiar sa prinda lotul.

Bineinteles ar trebui limitat numarul de modificari de acest gen pe an competitional...

Daca credeti ca acesta idee merita discutata, sau/si mai exista si alte completari/modificari, nu ar fi rau sa le auzim.

O seara buna va doresc.
Gabi Zamfir, member of Delta Spinning Club
FAIR PLAY FIRST !

Avatar utilizator
cristi anghelina
Mesaje: 359
Membru din: 16 Ian 2008, 12:35

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde cristi anghelina » 28 Ian 2015, 10:57

Nu pare o idee rea cea propusa de Gabi Zamfir.
Tocmai ma pregateam ieri sa ma pun contra participarii individuale.
Tot ramane o problema asupra careia va solicit gandire: cum se premiaza singularul?
DRILL - primul club de spinning din Romania www.drill.ro/team/

Avatar utilizator
tudor_wft
Mesaje: 15
Membru din: 10 Oct 2012, 12:17
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde tudor_wft » 28 Ian 2015, 14:07

1. De exemplu, echipa Ionescu - Popescu (care la inceputul sezonului primeste - sa zicem - numarul de concurs 46) obtine X puncte in urma clasarii in prima etapa . Daca in urmatoarea etapa Popescu nu mai poate sau nu mai doreste sa participe - Ionescu ”mosteneste” numarul 46 , iar cele Y puncte (pe care le va obtine participand singur) se vor adauga celor X (din prima etapa). Astfel, echipa 46 va acumula in clasamentul general : X+Y puncte si se va clasa in consecinta.
2. Daca Ionescu reuseste intr-o etapa (concurand singur in barca) sa se claseze pe podium , invingand - astfel - destule echipe de cate 2 concurenti, cred ca merita sa primeasca intreaga suma cuvenita locului obtinut.
3. Daca se va hotarî ca este permisa folosirea unei rezerve, in mod cert aceasta va trebui nominalizata inainte de disputarea primei etape a campionatului si sa nu poata fi schimbata dupa disputarea respectivei etape - pentru a se evita orice suspiciune de strategie ”neortodoxa” si de jocuri de culise lipsite de fair-play ...
Tudor Cozma
Wizard's Fishing Team
http://www.wfteam.ro

Avatar utilizator
cristi anghelina
Mesaje: 359
Membru din: 16 Ian 2008, 12:35

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde cristi anghelina » 28 Ian 2015, 18:27

Nu cred ca-i corect punctul 2.
Cat plateste Ionescu taxa de concurs ca sa ia acelasi premiu pe care l-ar lua o echipa de doi si care echipa se presupune ca ar trebui sa imparta premiul?
Aceeasi taxa ca echipa, jumate, cat? Cum o fi bine?
DRILL - primul club de spinning din Romania www.drill.ro/team/

Avatar utilizator
tudor_wft
Mesaje: 15
Membru din: 10 Oct 2012, 12:17
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde tudor_wft » 28 Ian 2015, 22:04

cristi anghelina scrie:Nu cred ca-i corect punctul 2.
Cat plateste Ionescu taxa de concurs ca sa ia acelasi premiu pe care l-ar lua o echipa de doi si care echipa se presupune ca ar trebui sa imparta premiul?
Aceeasi taxa ca echipa, jumate, cat? Cum o fi bine?

Foarte buna remarca ! Raspunsul mi se pare evident , dar (intr-adevar) regulamentul trebuie sa fie foarte limpede si sa specifice toate aspectele importante si sa nu lase loc la discutii si interpretari...
Cred ca normal este ca ”echipa 46” sa aiba aceleasi drepturi si indatoriri ca si celelalte echipe - indiferent daca participa in formula Ionescu - Popescu sau doar Ionescu singur : plateste aceeasi taxa ca si celelalte echipe ”de 2” si primeste atat punctele cat si premiul ”intregi” , nu ”injumatatite”...
Tudor Cozma
Wizard's Fishing Team
http://www.wfteam.ro

Laurentiu Andronic
Mesaje: 690
Membru din: 13 Aug 2008, 11:02
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde Laurentiu Andronic » 29 Ian 2015, 09:10

Din cate imi amintesc in AG s-a stabilit ca fiecare echipa are dreptul la o singura rezerva care va fi anuntata inaintea inceperii primei etape .
In ce priveste acordarea premiilor mi se pare logic ca un concurent singur care pateste o taxa mai mica decat o echipa formata din 2 sa primeasca si premiul diminuat , altfel se va incuraja tot participarea individuala .

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde Rares » 30 Ian 2015, 11:17

De rezerve nu s-a stabilit nimic, altfel scria in procesul verbal. In schimb treaba cu premile e absolut normal sa fie asa cum zice Laurentiu. Cine vine singur plateste jumatate din taxa(+50lei) si in cazul in care iese pe podium, primeste premiul pe jumatate.
Cealalta jumatate fie se reporteaza pentru urmatoarea etapa, fie se pun deoparte pentru lotul national.
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com

Avatar utilizator
vlad
Mesaje: 282
Membru din: 10 Mar 2009, 21:15
Localitate: PeApa
Contact:

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde vlad » 30 Ian 2015, 14:14

Domnilor

personal pot intelege compromisul de a permite accesul si celor care inca nu o echipa stabila sau o barca care sa permita glisarea cu 2 conncurenti
totusi eu am inteles ca ete un campionat de echipe (2 in barca) in care puncteaza barca cu cei 2 pescari... de aceea mi se pare halucinant sa primesc 1/2 premiu .. in cazul in care intamplator acea echiipa alcatuita dintr-un pescar a prins mai multi pesti decat o alta echipa alcatuita din 2 pescari
Poate era ok ce ziceti la best5...dar nu la best 10 /20...

Tot la AG eu am inteles (accept ca poate nu e asa) ca daca un concurent nu poate ajunge la o etapa..dar participa partnerulu lui ca echipa de 2.. platesste 1/2 + 50 lei pt lot...asta ca un compromis..
dar sa-i dai potential 1/2 din premiu.. mi se pare ... ca nu e ok...mai degraba (desi nu e incurajator)il pui sa achite integral taxa....
pana la urma omul acela are cheltuieleite toate singur si deplasarea si benzina de barca...tot....
dar repet a-l pune sa achtia taxa intreaga sau a-i da pe la nas 1/2 din miza :) nu imi pare incurajator

vlad
PeApa.ro - cum de altfel ne place :)

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde Rares » 30 Ian 2015, 15:51

Atunci clar sunt mult mai multe sanse sa participe lumea individual si sa acopere cat mai multa apa, iar la sfarsit sa impata premiul :)
Anul asta e un an de tranzitie si sper sa fie singurul in care sa fie permisa participarea si la individual. Ori e pe echipe, ori nu e?!
2016 o sa confirme daca sistemul e bun sau nu.
Iar cheltuielile de transport nu o sa le suporte nici un concurent singur. Tot se mai gaseste macar unu, sau o echipa de 2 la care sa incape si bagajele necesare inca unui concurent in pneumatica...
Nici macar nu cred ca as participa intr-un sistem in care sa incurajeze asa ceva
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde vali » 30 Ian 2015, 16:15

Anul asta e un an de tranzitie si sper sa fie singurul in care sa fie permisa participarea si la individual. Ori e pe echipe, ori nu e?!
2016 o sa confirme daca sistemul e bun sau nu.


Eu unul tot nu inteleg INCA daca e un campionat de unu sau de doi din barca ...sincer. :oops:

Cred cu tarie ca ar trebui sa fie stabilit CLAR ca e un campionat de 2 din barca , se puncteaza per echipa , echipa care se inscrie de la inceputul campionatului( participa la cite etape vrea) si e aceasi pe tot parcursul anului competitional....un AMENDAMENT ar trebui insa acceptat deoarece nu suntem profesionisti , acela ca daca intr-o SINGURA (oricare din cele cinci) etapa din campionat echipa nu poate fi completa (nu contaza motivele) sa puncteze ca atare ....

Altfel daca se doreste un campionat hibrid de genul unu conta doi din barca nu arata nici ok si nici nu foloseste nimanui...eventual bugetului LRS ceea ce e ok pina la un punct dar nu asta e scopul campionatului...sau nu asta ar trebui sa fie.

Vad ca pe unii dintre colegi ii intereseaza cel mai tare valoarea premiului...nimic rau in asta , dar daca e campionat de doi din barca si la SINGURA ETAPA ACEEPTATA de regulament in care poate sa se participe individual cistiga acea barca , nu vad de ce ar trebui sa ii se diminueze valoarea premiului....premiile oferite sunt din partea sponsorilor nu din bugetul LRS ...asa incit continui sa cred ca trebuie raplatita din plin PERFORMANTA de pe apa indiferent daca e obtinuta de echipajul care are doi sau unu in barca la acea etapa...parerea mea.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde vali » 30 Ian 2015, 16:32

Astept cu interes postarea regulamentului sa vad cum ne putem inscrie,daca e obligatorie apartenenta la vre-un club al LRS , sau daca iarasi unele etape sunt doar pt. membrii LRS , iar altele OPEN :roll:
Sunt multe intrebari la care ne trebuie niste raspunsuri , raspunsuri in functie de care vom putea sau nu sa participam in 2015 la frumosul campionat...
Premiile si valoarea lor sunt impoartante , dar mai importante sunt chestiunile legate de regulament , transparenta deciziilor luate si mai ales respectarea lor ...altfel noua formula propusa nu isi va arata efectul scontat , acela de relansare a fenomenului competitional aflat intr-un real si trist regres din 2011 pina azi.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
twister
Mesaje: 173
Membru din: 26 Sep 2010, 21:09

Re: Regulament 2015 CNSB

Mesajde twister » 30 Ian 2015, 20:59

Si totusi ...

Din pura curiozitate, daca partenerul tau pateste ceva (DOAMNE FERESTE !), si nu mai poate sa participe dupa 1-2 etape din motive clare de sanatate, asta inseamna ca ... ai avut mai putin noroc, si automat esti ca si eliminat ?
Sau daca apare un "divort" ... (o cearta fara sanse de impacare) ? La fel, ai avut ghinion, si gata ?

Revin la propunerea mea initiala pentru acest an de tranzitie, si anume:
1)- Se concureaza atat 2 din barca, cat si solo.
2)- Se puncteaza per barca, iar la 2X barca ambii concurenti primesc acelasi punctaj. La finalul sezonului ambii echipieri au acelasi punctaj, deci nu pot sa apara probleme. In felul asta nu mai apar discutii (de genul se califica primele "ics" echipaje de doi, si primii "ygrec" participanti solisti ) nici pentru modul de alcatuire al clasamentului final si al lotului national de spinning din barca !!!
3)- Taxa de participarepoate mai trebuie discutat/votat ce si cum sa fie la simplu/dublu.
4)- Premiul, la fel, discutat/votat ...

Numai bine, va doresc.
Gabi Zamfir, member of Delta Spinning Club
FAIR PLAY FIRST !


Înapoi la “CNS 2015 - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori