Regulament 2015

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2015 - PESCUIT DE PE MAL
manu
Mesaje: 65
Membru din: 28 Ian 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti

Regulament 2015

Mesajde manu » 23 Ian 2015, 10:14

Am cateva comentarii si neclaritati legate de regulamentul pentru anul in curs.
Punctele 3.29 si 3.30: cred ca mai degraba trebuie facuta referinta la standuri si nu sectoare. Personal nu cred ca exista riscul lansarii in sectorul vecin iar drillurile prelungite pana in sectorul vecin sunt deja fanteziste.
Din moment ce s-a eliminat din regulament punctul 3.7 si sportivii aceluiasi club pot face parte din aceeasi grupa creste evident riscul de abateri legate de cedarea standului si/ sau pescuitul in standul vecin (potential ocupat de un coleg de club). Personal cred ca este o greseala eliminarea acestui punct pt ca stim cu totii ca cele 2 situatii se intampla – acum cu sanse crescute. Cea cu cedarea standului este greu daca nu imposibil de ‘’documentat,, dupa cum cere regulamentul. Pt cealalta stewarzii pot fi realmente de ajutor in vederea probarii.
Oricum in ambele cazuri pot aparea sanctiuni care pot fi contestate de catre sportivul implicat. Si asa ajungem la capitolul VII din regulament (contestatii) legat de care am cateva intrebari:
1) In cazul unei contestatii mansa urmatoare se amana pana la decizia finala legata de sanctiune si toti sportivii vor astepta in spatiul oficial de start? Nu se poate ca solutionarea contestatiilor sa se faca dupa terminarea ultimei manse din ziua respectiva si apoi sa se intocmeasca clasamentul in asa fel incat sa evitam intarzierile in desfasurarea manselor? Daca avem 2 contestatii intre manse o sa terminam cel putin cu 1 ora mai tarziu in ziua respectiva.
Tot procesul de solutionare necesita cu siguranta amanarea mansei urmatoare considerand toate activitatile dintre manse: intoarcerea la zona oficiala de start (poate dura 1-3-5 minute depinde de cat de departe esti pe sector), inregistrarea capturilor si completarea fiselor de arbitraj pt toti concurentii din sector, evaluarea si (eventual) acordarea de catre arbitru de sector a sanctiunii. Din acest moment sportivul poate contesta verbal sanctiunea si are 10 minute sa scrie contestatia si sa o predea directorului de concurs – acesta poate fi in alt sector (indepartat) fiind necesara deplasarea cu masina. Cred ca pe unele piste (gen Cluj/ Zetea) cele 10 minute nu sunt suficiente considerand ca deja au trecut ceva ( 4-10) minute din intervalul dintre manse si sportivii se pregatesc pt urmatoarea mansa. In plus procesul de evaluare a contestatiei (unde trebuie sa aduci si un sportiv din lista creata la inceputul concursului si care este membru al comisiei) o sa i-a ceva timp. Intoarcerea membrilor comisiei la sectoare mai necesita putin timp.
2) Punctul 7.4: ‘’Arbitrii care constata o abatere …’’ Prin termenul de arbitru la acest punct se intelege arbitrul de sector sau sunt inclusi si stewarzii (care arbitreaza)?
3) Punctele 7.1 si 7.6 – acolo cred ca este o discrepanta legata de cine solutioneaza contestatia: comisia de organizare sau comitetul?
4) Punctul 7.4: un membru al echipei de arbitraj este parte a comisiei ce solutioneaza contestatia. Aici este vorba de unul din cei 2 arbitri de sector pe care ii avem de obicei sau pot fi si stewarzii? Daca este vorba doar despre arbitrul de sector presupun ca este vorba de al 2-lea arbitru de sector (ar trebui specificat) si nu cel care a evaluat cazul si a acordat sanctiunea. Nu ar avea rost ca acelasi arbitru care a analizat situatia si a acordat sanctiunea sa faca parte si din comisia care certifica solutia finala (este ca si cum l-am aduce sa il intrebam daca nu s-a razgandit cumva).

Multumesc pentru raspunsuri.
Marian Manea

The pure and simple truth is rarely pure and never simple.

luca1973
Mesaje: 6
Membru din: 25 Aug 2014, 13:29

Re: Regulament 2015

Mesajde luca1973 » 26 Ian 2015, 12:38

unde sa poate citi regulament 2015
multumesc

manu
Mesaje: 65
Membru din: 28 Ian 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti

Re: Regulament 2015

Mesajde manu » 26 Ian 2015, 19:26

luca1973 scrie:unde sa poate citi regulament 2015
multumesc



In prima pagina

http://www.lrs.ro/documente/2015-RegulamentCNSM.pdf
Marian Manea

The pure and simple truth is rarely pure and never simple.

Avatar utilizator
gyorg
Mesaje: 670
Membru din: 23 Ian 2008, 10:46
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Regulament 2015

Mesajde gyorg » 27 Ian 2015, 16:15

Salut Manu,

Cum am facut parte din cei care am votat sau propus modificarile asupra regulamentului, am sa-ti raspuns la obiect:

manu scrie:Am cateva comentarii si neclaritati legate de regulamentul pentru anul in curs.
Punctele 3.29 si 3.30: cred ca mai degraba trebuie facuta referinta la standuri si nu sectoare. Personal nu cred ca exista riscul lansarii in sectorul vecin iar drillurile prelungite pana in sectorul vecin sunt deja fanteziste.
Corect, este o greseala de redactare, in loc de sector trebuie sa apara stand!
Din moment ce s-a eliminat din regulament punctul 3.7 si sportivii aceluiasi club pot face parte din aceeasi grupa creste evident riscul de abateri legate de cedarea standului si/ sau pescuitul in standul vecin (potential ocupat de un coleg de club).
Pentru asta a fost introdus art 3.23 Sportivului ii este interzisa cedarea in mod vizibil a standului ocupat către un alt sportiv.
Sancțiune: pentru încălcarea acestui articolul, ambii sportivi sunt sancționați cu descalificarea din concurs

Personal cred ca este o greseala eliminarea acestui punct pt ca stim cu totii ca cele 2 situatii se intampla – acum cu sanse crescute. Cea cu cedarea standului este greu daca nu imposibil de ‘’documentat,, dupa cum cere regulamentul. Pt cealalta stewarzii pot fi realmente de ajutor in vederea probarii.
Oricum in ambele cazuri pot aparea sanctiuni care pot fi contestate de catre sportivul implicat. Si asa ajungem la capitolul VII din regulament (contestatii) legat de care am cateva intrebari:
1) In cazul unei contestatii mansa urmatoare se amana pana la decizia finala legata de sanctiune si toti sportivii vor astepta in spatiul oficial de start? Nu se poate ca solutionarea contestatiilor sa se faca dupa terminarea ultimei manse din ziua respectiva si apoi sa se intocmeasca clasamentul in asa fel incat sa evitam intarzierile in desfasurarea manselor? Daca avem 2 contestatii intre manse o sa terminam cel putin cu 1 ora mai tarziu in ziua respectiva.
Ai dreptate, mai ales ca din comisie trebuie sa faca pare directorul de concurs! O sa propun modificare acesteia cu: anuntarea contestatiei dupa mansa, dar discutarea ei dupa finalizarea competitiei din ziua respectiva.
Tot procesul de solutionare necesita cu siguranta amanarea mansei urmatoare considerand toate activitatile dintre manse: intoarcerea la zona oficiala de start (poate dura 1-3-5 minute depinde de cat de departe esti pe sector), inregistrarea capturilor si completarea fiselor de arbitraj pt toti concurentii din sector, evaluarea si (eventual) acordarea de catre arbitru de sector a sanctiunii. Din acest moment sportivul poate contesta verbal sanctiunea si are 10 minute sa scrie contestatia si sa o predea directorului de concurs – acesta poate fi in alt sector (indepartat) fiind necesara deplasarea cu masina. Cred ca pe unele piste (gen Cluj/ Zetea) cele 10 minute nu sunt suficiente considerand ca deja au trecut ceva ( 4-10) minute din intervalul dintre manse si sportivii se pregatesc pt urmatoarea mansa. In plus procesul de evaluare a contestatiei (unde trebuie sa aduci si un sportiv din lista creata la inceputul concursului si care este membru al comisiei) o sa i-a ceva timp. Intoarcerea membrilor comisiei la sectoare mai necesita putin timp.
2) Punctul 7.4: ‘’Arbitrii care constata o abatere …’’ Prin termenul de arbitru la acest punct se intelege arbitrul de sector sau sunt inclusi si stewarzii (care arbitreaza)?
Se intelege arbitru steward, dar nu este express precizat!
3) Punctele 7.1 si 7.6 – acolo cred ca este o discrepanta legata de cine solutioneaza contestatia: comisia de organizare sau comitetul?
este vorba de comisie, ptr ca nu este definit comitetul!
4) Punctul 7.4: un membru al echipei de arbitraj este parte a comisiei ce solutioneaza contestatia. Aici este vorba de unul din cei 2 arbitri de sector pe care ii avem de obicei sau pot fi si stewarzii? Daca este vorba doar despre arbitrul de sector presupun ca este vorba de al 2-lea arbitru de sector (ar trebui specificat) si nu cel care a evaluat cazul si a acordat sanctiunea. Nu ar avea rost ca acelasi arbitru care a analizat situatia si a acordat sanctiunea sa faca parte si din comisia care certifica solutia finala (este ca si cum l-am aduce sa il intrebam daca nu s-a razgandit cumva).
Corecta observatia
Am sa propun modificarile catre cei implicati la mal, iar regulamentul va fi actualizat in functie de decizia generala.


Multumesc pentru raspunsuri.


Înapoi la “CNS 2015 - PESCUIT DE PE MAL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori