Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2015 - PESCUIT DE PE MAL
Avatar utilizator
oancea ovidiu
Mesaje: 21
Membru din: 22 Feb 2012, 11:13

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde oancea ovidiu » 15 Iun 2015, 11:23

StefanDinu scrie:
5.8 Neparticiparea unui sportiv la o manșă se considera abandon, acestea nefiind clasificat la final.

In ce consta precizarea neclara ?

Da ai dreptate pentru etapa 1 Zetea unde a fost abandon aici este vorba de descalificare e aceasi chestie?

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 15 Iun 2015, 11:28

Da este vorba de faptul ca indiferent de motivația absentei unui sportiv într-o manșă, regulamentul prevede aceasta situație ca abandon.
Am gresit ca in clasamentul postat pe FB am scris "descalificat". Descalificarea se acorda in alte conditii si in acest caz nu este un astfel de caz.
In clasamrnul oficial la etapei va aparea coresc scris ... si voi intrepta si eroarea pe care spui ca am facut-o.
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
oancea ovidiu
Mesaje: 21
Membru din: 22 Feb 2012, 11:13

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde oancea ovidiu » 15 Iun 2015, 11:34

Asta costa 5 puncte in clasament
Ziceai ca chestia cu abandonul se reflecta doar la coada clasamentului unde nu conteaza.
Si duminica la finalul competitiei la intocmirea clasamentului si analizarea contestatiei lui Roland sa luat decizia descalificarii lui nu a abandonului.

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 15 Iun 2015, 13:29

oancea ovidiu scrie:Asta costa 5 puncte in clasament.

Nu știu cate puncte costa dar cred ca ceva mai multe. Poate o sa imi fac timp sa vad cate puncte exact.
oancea ovidiu scrie: Ziceai ca chestia cu abandonul se reflecta doar la coada clasamentului unde nu contează.

Nu. Coada clasamentului nu are a face cu abandonul. Are a face cu gherlele celor care fac parte din grupe unde exista abandonuri. Eu de exemplu puteam sa fiu mai sus in clasament dacă Roli nu mai concura. Este motivul pentru care nu am vrut sa mă implic in aceasta situație. O situație nasoala dar nu este vina nimănui. Mie personal îmi pare rău pentru situația creata si am încercat sa o previn. Din păcate avea telefonul închis si nu am putut vorbi cu el.
oancea ovidiu scrie:Si duminica la finalul competiției la întocmirea clasamentului și analizarea contestației lui Roland sa luat decizia descalificării lui nu a abandonului.

In momentul în care un sportiv este menționat ABANDONAT el nu are în clasamentul general decât o singura data preluata din clasamentul de etapa: 1 participare. Nu se trec peștii prinși și nu se trec punctele pe care el ar fi putut sa le ia (puncte in CNSM). Totodată dacă un sportiv este considerat ABANDONAT sau DESCALIFICAT, nu înseamnă ca sportivii clasați sub el vor urca un loc mai sus in clasamentele de sector, așa cum crede unul dintre concurenți. Concurentul respectiv a câștigat locul respectiv iar acest lucru nu poate fi șters cu buretele. Sportivii clasați sub un concurent ABANDONAT sau DESCALIFICAT vor urca însă un loc in clasamentul general, întrucât regulamentul precizează ca sportivul respectiv nu este clasificat in clasamentul general.
In ceea ce privește decizia comisiei de contestație, nu știu care este exact natura hotărârilor însă aceasta nu poate fi decât una dintre variante:
1. "Accepta contestația" (ceea ce face ca Roli sa figureze cu 0 pești in manșa 5 si se clasifica în clasamentul general al etapei)
2. "Nu accepta contestația" (ceea ce face ca Roli sa fie menționat ABANDONAT și nu se clasifica în clasamentul general al etapei)
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
oancea ovidiu
Mesaje: 21
Membru din: 22 Feb 2012, 11:13

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde oancea ovidiu » 15 Iun 2015, 15:50

Daca in situatia data adica unul dintre sportivi care contau in clasament mult mai sus si pentru care conta clasare adica din locul 7 pica pe 8 cred ca discutia era mult mai aprinsa.
Parere de rau pentru Roland am si eu pe care il consider un sportiv foarte serios,nu discutam persoana.
O intrebare inca.
Situatia in fapt adica se puncteaza 4 etape din 5 ;daca un sportiv are un abandon si o etapa la care nu participa din alte motive, dar se claseaza ffff bine la celelante 3 etape,exclude etapa la care a lipsit din clasament si acumuleaza mai putine puncte mansa, la o chestie de egalitate de puncte CNSM si cu un nr. de pesti mai mare,total de clasari mai bun nu crezi ca il posteaza in clasament mai sus decit un sportiv care se chinuie sa participe la toate etapele si sa acumuleze punct cu punct. Crezi ca e OK?
O sa incerc o simulare impreuna cu Paul sa vedem.

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 15 Iun 2015, 15:54

Pentru Roland vor conta etapele la care a fost prezent. Inclusiv (daca este cazul) ce la care a "ABANDONAT" (de fapt nu a fost prezent la o mansa).
In clasamentul general nu conteaza punctele mansa din fiecare concurs. Conteaza punctele CNS si nr de pesti. De asta este de exemplu diferenta intre clasamentul de la Zetea si clasamentul general dupa prima etapa. In parte de jos a clasamentului.
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 15 Iun 2015, 16:27

oancea ovidiu scrie: Situatia in fapt adica se puncteaza 4 etape din 5 ;daca un sportiv are un abandon si o etapa la care nu participa din alte motive, dar se claseaza ffff bine la celelante 3 etape,exclude etapa la care a lipsit din clasament si acumuleaza mai putine puncte mansa, la o chestie de egalitate de puncte CNSM si cu un nr. de pesti mai mare,total de clasari mai bun nu crezi ca il posteaza in clasament mai sus decit un sportiv care se chinuie sa participe la toate etapele si sa acumuleze punct cu punct. Crezi ca e OK?

Situația in care punctează 4 din 5 avantajează sportivii care prestații fluctuante sau pe cei care au absente planificate. Genul asta de decizie are rost când ai un număr mic de competiții și absenta de la un concurs sau un rezultat mai slab te poate scoate din concurs. Dar in momentul in care ai in mod constant cam aceiasi oameni in top 10, nu rea pot exista situatii in care desi ai un concurs mai putin sa ajungi in lot.
Daca este OK sau corect ? Daca in momntul in care ai inceput concursurile asta era regula atunci este OK. Daca este echitabil. Parerea mea este ca nu. Trebuie sa faci eforturi sa fii prezent la toate etape si sa ai rezultate maxime de fiecare data. Asta te face campion pana la urma.
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

TEO
Mesaje: 496
Membru din: 16 Mai 2010, 21:47

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde TEO » 15 Iun 2015, 19:42

:D POWER SABIN LOVESTE LA GAMELA""DIN NOU !!!!RESTUL ESTE CANCAN !!!!

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 16 Iun 2015, 14:24

Pentru cine este interesat de statistica:
Imagine
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 16 Iun 2015, 14:26

Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde StefanDinu » 16 Iun 2015, 16:14

Clasamentul general dupa 2 etape ... si un lot greu de anticipat!
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde DanV » 24 Iun 2015, 19:29

Cine a gasit o forfecuta Victorinox, este rugat sa o aduca la etapa urmatoare, ea apartinand colegului nostru, Cozmin Criste. Concurentul care a gasit-o l-a intrebat la sfarsitul mansei daca nu este a lui, dar stress-ul, bata-l vina, a facut sa n-o recunoasca. Multumim!

Sasser
Mesaje: 12
Membru din: 05 Aug 2014, 12:05

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde Sasser » 27 Iun 2015, 20:50

a ramas la arbitru la masa parca,,

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde DanV » 29 Iun 2015, 08:42

La care arbitru? ....Ionut sau Misu?

johnny_fia
Mesaje: 9
Membru din: 29 Iun 2012, 13:51

Re: Etapa a 2-a, CUPA CLUJULUI LA PASTRAV

Mesajde johnny_fia » 29 Iun 2015, 09:29

Salut!

Ultima oara cand am vazut forfecuta, eram pe sectoarele de sus, strangeam bagajele. Un concurent, nu mai stiu cine era, a gasit forfecuta si a intrebat cine a pierdut-o. Stiu ca altcineva a zis ca e a lui Criste. De atunci un mai stiu nimic de ea.

Ionut


Înapoi la “CNS 2015 - PESCUIT DE PE MAL”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori