recomandari camere

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2017 - PESCUIT DIN BARCA
Avatar utilizator
cristi anghelina
Mesaje: 359
Membru din: 16 Ian 2008, 12:35

recomandari camere

Mesajde cristi anghelina » 22 Apr 2016, 14:55

Pentru cei 15 din fruntea clasamentului 2015 care, conform regulamentului de anul acesta, sunt obligati sa aiba in dotare si camera de filmat, dar si pentru restul concurentilor care doresc sa-si cumpere camere, am cerut parerea lui Petre German si Sabin Buzatu, care au folosit Gopro si Sjcam.
Bineanteles, fiecare poate sa foloseasca ce doreste. Am considerat ca informatiile ce urmeaza pot fi de ajutor.

Gopro Hero 3 Silver – Petre German

- filmeaza in timp ce se incarca
- nu este waterproof; trebuie facuta o cutie transparenta sau alta adaptare functie de imaginatia fiecaruia
- suporta card de max. 64gb
- filmeaza aprox. 9h 15min la rezolutie 1920x1080, 25fps PAL
- alimentare: Powerbank 50000mAh (de fapt cred ca are vreo 20000).Powerbankurile tin fara probleme. Nu se descarca de tot in 9 ore.
- am avut probleme la descarcarea filmelor intre manse.
- o parte din ele sunt corupte, altele nu le-am mai copiat deloc.
- recomand carduri pentru fiecare mansa in parte.
- recomand baterie de rezerva, powerbank de rezerva, cabluri de rezerva.
- in 4 partide filmate, am avut probleme de doua ori cu cablurile.

SJCAM 5000 + carcasa moto – Sabin Buzatu

- filmeaza in timp ce se incarca
- waterproof (carcasa moto permite conectarea cablului de alimentare fara niciun fel de alte adaptari, gauri in carcasa etc.; este singura camera cu sistemul asta pe care am gasit-o!!)
- suporta card de max. 32 gb
- filmeaza 9h 30 min la rezolutie 720P, 30fps; are si posibilitatea de a filma FullHD, insa timpul de filmare este limitat de cardul de 32 giga la 3 ore si ceva.
- are ecran, permite vizualizarea inregistrarii direct pe camera si pe repede inainte
- alimentare: bateria de sonar, de 100 A
- in 4 partide filmate nu a avut niciun fel de probleme

- avantajul gopro-ului este ca permite filmare la rezolutie potrivita pentru TV
- cu setarile de mai sus, adica 720P, 30 fps, SJ-ului poate fi folosit pentru filmulete pe youtube etc.
- din pacate nu se potrivesc carcasele de la sjcam la gopro
- indiferent de camera aleasa, foarte-foarte important este cardul de memorie.
SJ recomanda Transcend si Samsung cel putin 10X (cu viteza mare de scriere si descarcare)
Gopro recomanda mai multe, atentie insa sa se potriveasca cu tipul de camera: http://gopro.com/help/articles/Block/mi ... iderations

- alimentare/consum
trebuie sa tineti cont ca bateriile care vin cu camerele au cca 900mA si tin cam 1- 1.5 ore. Asa ca pentru cca. 9 ore de filmare consumul ar fi cuprins intre 5400–8100 mA.
DRILL - primul club de spinning din Romania www.drill.ro/team/

Avatar utilizator
Sabin Buzatu
Mesaje: 150
Membru din: 26 Sep 2008, 14:30

Re: recomandari camere

Mesajde Sabin Buzatu » 22 Apr 2016, 18:49

Tin sa adaug ca exista si un cablu de alimentare usb in dotarea carcasei moto. Deci se poate alimenta si din powerbank :wink:

Avatar utilizator
Rares
Mesaje: 757
Membru din: 21 Sep 2009, 16:45
Localitate: brasov
Contact:

Re: recomandari camere

Mesajde Rares » 22 Apr 2016, 22:08

Drift Ghost HD am concluzionat dupa 4 zile de pescuit urmatoarele:
-card de 64gb + rezolutie maxima 1080p si 25fps - filmeaza maxim 4 ore pana se termina bateria
-powerbank de 16000mAh incarcat full m-a tinut 4 zile fara sa il incarc (filmeaza in timp ce e conectata la bateria externa, dar in timpul asta camera nu se incarca)
-camera + powerbank filmeaza pana se termina cardul adica in vreo 9-10 ore la rezolutia maxima.
-waterproof, submersibila, rezistenta la ploaie - mufele sunt facute astfel incat sa nu aibe cum sa intre apa
-microfon foarte bun!
-ventuza originala am pus-o pe parbriz si barca mergea cu 90mk/h si s-a comportat perfect
-avertizari sonore si vizuale atunci cand se termina bateria, sau cardul

Cel mai probabil in CNS o sa filmam cu asta, dar o sa mai avem la noi: un card de 64gb si un powerbank ...just in case
Rares Boeriu - Brasov Spinning Team
http://spinningteambv.wordpress.com

Avatar utilizator
Ilie
Mesaje: 84
Membru din: 17 Feb 2011, 18:06
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Re: recomandari camere

Mesajde Ilie » 24 Apr 2016, 07:47

Pentru cei care doresc ceva foarte ieftin, o camera cu filmare dubla : https://goo.gl/BIFh3i

Oregon ATC Chameleon este o camera video de actiune cu obiectiv dual.
Camera are un sistem independent de miscare a lentilelor, iar continutul video se sincronizeaza in mod automat, astfel incat sa nu trebuiasca sa editati filmul
Fiecare camera se poate roti la 180 de grade, una pe orizontala iar cealalta pe verticala. Inregistrarea video se face cu 720p iar rezolutia imaginilor este de 1280*800 pixeli.
Camera video cu obiectiv dual se incarca prin portul mini USB si are nevoie de un card Micro SD de pana la 32 GB

-cam asa filmeaza : http://s.go.ro/0b1d8or6
-se poate incarca in timp ce filmeaza (testat)
-pe un card de 32 de gb inregistreaza aproximativ 11 ore in rezolutie 1280x800 cu 720p (testat)
-are baterie interna care filmeaza dupa cum zic ei maxim 2 ore (nu am testat lucrul acesta inca)

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 185
Membru din: 25 Ian 2008, 12:23
Localitate: Arad-Timisoara
Contact:

Re: recomandari camere

Mesajde andrei » 24 Apr 2016, 09:09

Drift Ghost S
-Nu am incercat inca cu powerbank, pentru ca nu am inca o solutie sa fac sistemul impermeabil, asa ca vom filma cu baterii si le vom schimba cand se termina.
- Am filmat la 720p, 30fps si pe un card de 64gb intra toata mansa de 8 ore. Filmarea este de calitate foarte buna, fara purici...
- Sonor foarte bun
- Cum zicea si Rares, are avertizari sonore pentru cam tot, mai putin pentru cand se blocheaza... trebuie sa fi cu ochii pe ea sa palpaie becul pe rosu... cand nu mai palpaie sau lumineaza continuu e clara treaba, s-a blocat.
- Trebuie avute carduri pentru toate zilele de concurs, pentru ca altfel dureaza foarte mult descarcarea filmarilor si nu prea mai are nimeni chef sa o mai faca dupa o mansa de 8 ore.
- Noi am montat-o pe un sistem Rail Blaza ajustabil
WSB Clubul de pescuit sportiv West Spinning Brigade
www.wsbteam.com
Andrei Sava


Înapoi la “CNS ALRS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori