Validare castigatori etapa Bicaz

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2017 - PESCUIT DIN BARCA
Robert Boanta
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2015, 21:33

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Robert Boanta » 03 Aug 2018, 08:56

Salutare tuturor,

Așa cum am spus, noi( Boanta/Iorga) dorim aplicarea regulamentului.
Astfel ,dacă se constata ca am încălcat 4.4 ,sa fim descalificați 2 ani, dacă am încălcat 4.6 ,sa fim penalizați 5 puncte manșa. Dacă am încălcat vreun articol din sancțiune -camere de filmat, sa fim sancționați conform regulament( anularea punctelor).
Niciodata nu am cerut sa fim favorizați, vrem doar ca acest regulament sa fie respectat de toți și aplicat tuturor in mod egal, nu doar primelor 6 echipe.
Ultima oară modificat 04 Aug 2018, 19:14 de către Robert Boanta, modificat 1 dată în total.

Robert Boanta
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2015, 21:33

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Robert Boanta » 03 Aug 2018, 09:15

Interesant ce citesc si ma minunez. Abia acum inteleg de ce Sava mi-a zis cand am vrut si eu să-mi spun părerea, citez: eu sincer nu doream sa-ti aud parerea, nefiind acolo si neimplicat in fenomenul de la barca Chiar si neimplicat in fenomenul de la barca, cred că meritam mai mult respect... dar aici avem o problema, in general noi românii să ne tratam oamenii de valoare cu un alt fel de "respect" ... Si Liviu are pretentia sa-si dea si el cu parerea, cand nici macar a mea nu conteaza ... :)
Dar asta-i alta discutie, sa revenim.

Pai daca regulamentul (pe care l-au facut si aprobat tot cei in discutie) spune foarte clar ce se intampla dacă ..., de ce mai discutăm aici? Posibil să fie o problema tehnica (doar in cazul lui Sava!), si aici trebuie văzută exact problema, poate se poate recupera fisierul respectiv. Dar dacă mai sunt și altele (gen peștii prinsi sunt ascunsi de camera), și sunt prevazute si aceste in regulament, acesta trebuie aplicat - zic si eu?

De Boanta ce sa mai zicem, pescuitul cu doua lansete in apa sau lipsa filmarilor este ceva normal, nici nu stiu ce tupeu are Morcovescu asta să le mai ceara?
Propun ca regulamentul ar trebuii să fie reformulat in sensul: Regulamentul trebuie respectat intocmai numai de: CINE NU FACE PARTE dintre cei care au rezultate (ideal mondiale), nu au firme de pescuit sau nu sunt prietenii si aprobatorii nostrii![/quote]

Dl. Gyorg,constat încă odata valoarea Dvs superioara.
Ultima oară modificat 04 Aug 2018, 19:15 de către Robert Boanta, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
petre german
Mesaje: 87
Membru din: 14 Ian 2008, 16:35

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde petre german » 03 Aug 2018, 13:23

Ai putea sa-l intrebi si de ce a luat banii de la premiul de la etapa de la Sarulesti din 2017 desi nu a avut filmari. Regulamentul prevedea in mod explicit ca nu trebuia sa primeasca premiul...
DRILL- primul club de spinning din Romania

Robert Boanta
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2015, 21:33

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Robert Boanta » 03 Aug 2018, 14:06

Robert Boanta scrie:Interesant ce citesc si ma minunez. Abia acum inteleg de ce Sava mi-a zis cand am vrut si eu să-mi spun părerea, citez: eu sincer nu doream sa-ti aud parerea, nefiind acolo si neimplicat in fenomenul de la barca Chiar si neimplicat in fenomenul de la barca, cred că meritam mai mult respect... dar aici avem o problema, in general noi românii să ne tratam oamenii de valoare cu un alt fel de "respect" ... Si Liviu are pretentia sa-si dea si el cu parerea, cand nici macar a mea nu conteaza ... :)
Dar asta-i alta discutie, sa revenim.

Pai daca regulamentul (pe care l-au facut si aprobat tot cei in discutie) spune foarte clar ce se intampla dacă ..., de ce mai discutăm aici? Posibil să fie o problema tehnica (doar in cazul lui Sava!), si aici trebuie văzută exact problema, poate se poate recupera fisierul respectiv. Dar dacă mai sunt și altele (gen peștii prinsi sunt ascunsi de camera), și sunt prevazute si aceste in regulament, acesta trebuie aplicat - zic si eu?

De Boanta ce sa mai zicem, pescuitul cu doua lansete in apa sau lipsa filmarilor este ceva normal, nici nu stiu ce tupeu are Morcovescu asta să le mai ceara?
Propun ca regulamentul ar trebuii să fie reformulat in sensul: Regulamentul trebuie respectat intocmai numai de: CINE NU FACE PARTE dintre cei care au rezultate (ideal mondiale), nu au firme de pescuit sau nu sunt prietenii si aprobatorii nostrii!


Dl. Gyorg,constat încă odata valoarea Dvs superioara.[/quote]
Ultima oară modificat 04 Aug 2018, 19:16 de către Robert Boanta, modificat 1 dată în total.

Robert Boanta
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2015, 21:33

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Robert Boanta » 03 Aug 2018, 14:07

petre german scrie:Ai putea sa-l intrebi si de ce a luat banii de la premiul de la etapa de la Sarulesti din 2017 desi nu a avut filmari. Regulamentul prevedea in mod explicit ca nu trebuia sa primeasca premiul...


A fost obligat !!!

Avatar utilizator
gyorg
Mesaje: 670
Membru din: 23 Ian 2008, 10:46
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde gyorg » 03 Aug 2018, 20:29

Robert Boanta scrie:Dl. Myorg,constat încă odata valoarea Dvs superioară, faptul ca va comparați cu Liviu Fratila este o jignire adusă acestui domn, esti un om de cea mai joasa speța, din punctul meu de vedere, fapt care ti l-am spus de câte ori am avut ocazia fata in fata. Te întreb pe tine, cel care respecți regulamentul de la mal in totalitate și lansezi de fiecare data in standurile vecine, cum ai putut puncta acel peste care a fost prins de firul care era rupt in apa de alt concurent?


Multumesc ptr apreciere. Nu mă cobor, că mă bati cu experienta :)

Lansarea in standurile vecine este un fapt real pe care-l recunosc făra tăgadă! Cred că 90% din concurentii la mal lanseaza in standurile vecine. Si asta pentru ca avem o problema reala cu dimensiunea acestora. Speram că pe viitor sa avem si noi piste care să permita sanduri de cel putin 15m, cam cat are un lanseu la mal! In general au pana in 10metri... :(

Dar imi prind pestii (atentie) si nu ii iau de la altii si mi-i mie ;) ... îti sună cunoscut Dle Boanță Robert?

Recunosc, punctarea pestelui unui membru al Aquatransilvae (Matei Gabriel), de care vorbesti, a fost facută nu numai de mine, eu am fost parte din comisie (asta ptr cine-i interesat de bârfe), iar decizia mea a fost absolut una normala pe care as fi făcut-o si dacă erai tu implicat, cu toate că nu sunt sigur că-l puteai prinde, poate dacă mai aveai pe cineva să-l scoti cu minciogul ... ;)

Avatar utilizator
gyorg
Mesaje: 670
Membru din: 23 Ian 2008, 10:46
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde gyorg » 03 Aug 2018, 20:35

petre german scrie:Ai putea sa-l intrebi si de ce a luat banii de la premiul de la etapa de la Sarulesti din 2017 desi nu a avut filmari. Regulamentul prevedea in mod explicit ca nu trebuia sa primeasca premiul...


Cred că avem o problemă cu regulamentul, nu? Anul trecut obligatia să ai filmare era valabila ptr primii 5 din clasament. Eu sau Iulian nu am fost parte din niciun clasament.

Dupa prima zi de concurs, echipa noastra a iesit locul 7. Inca odata nu a trebuit sa punem camera pe aceiasi regula (primii 5). Cu toate astea, Cristi Anghelina a incercat să ne puna camera pe barca, dar din pacate camera nu a putut fi fixata pe niciun loc.

P.S. Dar tot tineam să te intreb si nu am reusit: sincer Petrică, unde ati găsit bibanii aia de 15cm la Valea Argovei, că demult nu am mai prins așa ceva? :))))

Avatar utilizator
gyorg
Mesaje: 670
Membru din: 23 Ian 2008, 10:46
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde gyorg » 03 Aug 2018, 20:38

Chiar sunt foarte curios. O să ma uit după ceva articole de specialitate din partea voastra. Iti propun un titlu ptr articol: Secretele campionilor mondiali, fratii German: Cum să prinzi bibani din ce in ce mai mici ... :)

Hai că glumesc, nu te supara si tu :)

Avatar utilizator
petre german
Mesaje: 87
Membru din: 14 Ian 2008, 16:35

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde petre german » 03 Aug 2018, 20:53

gyorg scrie:
petre german scrie:Ai putea sa-l intrebi si de ce a luat banii de la premiul de la etapa de la Sarulesti din 2017 desi nu a avut filmari. Regulamentul prevedea in mod explicit ca nu trebuia sa primeasca premiul...


Cred că avem o problemă cu regulamentul, nu? Anul trecut obligatia să ai filmare era valabila ptr primii 5 din clasament. Eu sau Iulian nu am fost parte din niciun clasament.

Dupa prima zi de concurs, echipa noastra a iesit locul 7. Inca odata nu a trebuit sa punem camera pe aceiasi regula (primii 5). Cu toate astea, Cristi Anghelina a incercat să ne puna camera pe barca, dar din pacate camera nu a putut fi fixata pe niciun loc.


Minti. Ca de obicei. Am regulamentul de anul trecut. Daca vrei ti-l trimit, ca sa vezi c-ai furat banii...
DRILL- primul club de spinning din Romania

Avatar utilizator
petre german
Mesaje: 87
Membru din: 14 Ian 2008, 16:35

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde petre german » 03 Aug 2018, 20:56

gyorg scrie:Chiar sunt foarte curios. O să ma uit după ceva articole de specialitate din partea voastra. Iti propun un titlu ptr articol: Secretele campionilor mondiali, fratii German: Cum să prinzi bibani din ce in ce mai mici ... :)

Hai că glumesc, nu te supara si tu :)


Nu ma supar, stiu foarte bine ca atata poti.... :)
DRILL- primul club de spinning din Romania

Liviu Fratila
Mesaje: 27
Membru din: 28 Apr 2017, 19:01

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Liviu Fratila » 03 Aug 2018, 21:29

Domnilor, discuția se duce intr’o direcție care care nu aduce onoare statutului domniilor voastre.
Aveți totuși un blazon de respectat, timpul pierdut pe apă, experiența acumulată si imaginea formată in timp n’ar trebui să fie umbrită de astfel de episoade.
Fiți ințelepți :)

Cosmin Șchiopu
Mesaje: 3
Membru din: 03 Aug 2018, 19:40

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Cosmin Șchiopu » 04 Aug 2018, 07:27

Vă salut de la Sibiu,

Să încep cu prima etapă, după vizionarea filmărilor de către Dl. Anghelina, am fost sunat de acesta comunicându-mi prin telefon că îmi lipsesc fimări din prima si a -doua- a manșă. Dl. Anghelina și-a dat seama că, camera a fost setată să filmeze 5 ore în loc de 10 ore
așteptând ca sancțiunea să mi se comunice. Regulamentul nefiind publicat la momentul acela m-am așteptat ca să îmi fie luate toate punctele, dar am fost sancționat doar cu 10 puncte supunându-mă deciziei.
M-am supus regulamentului fără a cere explicații și fără a mă opune.
Trece și a –doua- a etapă, având rezultate foarte bune și dinnou nu au fost reproșuri față de regulament si față de camerele de filmat.
Ajungem și la a- treia- etapă, după ce s-au vizionat fimările primeleor locuri, apar unele nereguli neștiind ce sancțiuni să hotărîm.
Ne trezim în mijlocul campionatului, că nu știm cine validează aceste rezultate, regulamentul nu este înțeles chiar dacă noi l-am votat, nu vrem să luăm măsuri în cazul acestor spețe chiar și în cazul speței mele.
Vă mulțumesc !

Liviu Fratila
Mesaje: 27
Membru din: 28 Apr 2017, 19:01

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde Liviu Fratila » 04 Aug 2018, 12:15

Păi, Cosmin, in cazul tău s’au luat masuri conform regulamentului.
Adică s’au luat direct, nu s’au dezbătut cauzele pentru care camera ta nu a funcționat cum trebuie deși un sfert din participanți te’au vazut prinzând peștii.

mariu c.
Mesaje: 35
Membru din: 29 Noi 2012, 07:26
Localitate: calarasi

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde mariu c. » 04 Aug 2018, 14:54

pai nu, Frățilă, nu ai dreptate
"Art.17 Pentru orice nerespectare a vreunui articol din prezenta sectiune a Regulametului de catre vreo
echipa/concurent, acesata va fi sanctionata prin nepunctarea in clasamentul concursului si a
clasamentului national, daca nu este prevazuta vreo alta sanctiune specifica."

fără suparare, ăsta era articolul, sancțiunea care trebuia sa i se aplice lui Șchiopu.
părerea mea e că sa incercat un compromis, compromis care a creat un precedent, precedent care riscă să arunce campionatul în aer.
Codarcea M.

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Validare castigatori etapa Bicaz

Mesajde christianpindichi » 06 Aug 2018, 10:02

Propun sa va linistiti. Macar prin prisma tragediei care a zguduit toata comunitatea LRS. Dumnezeu sa-l odihneasca pe Laur!!
Fac cateva ultime precizari vis a vis de subiect.
Domnilor, nu exista necunoscute in situatia de fata. Daca ati avut putina rabdare sa cititi postul meu, regulamentul si sanctiunile sunt extrem de clare.
Mai mult decat atat in fiecare anunt de concurs, organizatorul mentioneaza clar( referitor la conditiile de participare) ca "Achitarea taxei, inseamna acceptarea si asumarea acestora precum si a regulamentului ALRS.

Care parte nu se intelege?
Este clar ca superficialitatea, subiectivismul, orgoliile au dus la aceasta situatie neplacuta. Unii nu respecta regulamentul iar altii nu-l aplica. Bun-prost asa cum e el. Toti trebuie sa fiti perfect constienti ca orice actiune de atact-contraatac, in acest moment, are efect de bumerang.
Desigur fiecare e liber sa actioneze cum crede de cuviinta.
Propun administratorului sa blocheze acest subiect. Cu "cred ca" "ar trebui" "ar fi bine" ....si fara o actiune concreta si materializata nu se va rezolva nimic. Aceasta actiune inseamna initierea cailor statutare pentru schimbarea regulamentului, in sensul definirii clare a entitatilor care il intocmesc, il aproba, il aplica...si multe altele.
Numai bine!
PS: imi cer scuze pentru folosirea repetitiva a cuvantului "clar", dar am facut-o intentionat!


Înapoi la “CNS ALRS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori