Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2017 - PESCUIT DIN BARCA
Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 05 Noi 2018, 21:33

Salut pe toți colegii , sa terminat cu bine campionatul,felicitări câștigătorilor !
Propun data de 1 Decembrie 2018 pentru Adunarea Generală urmând sa votam in maxim 2 zile dacă rămâne la Brașov sau mutam la București ( conform discuțiilor de la ultimul AG).
Trebuie sa hotărați dacă ne afiliem la “Federația Uniunii Ligilor de Pescuit” care este o entitate ce se dorește sa devină in perspectiva Federația Romană de Pescuit, este sub tutela AGVPS!
O alta problema este legată de participarea la CM, acest lucru se face sub tutela AGVPS pentru cei care nu știu , am tras de timp și nu am semnat acel protocol dar trebuie sa știți ca vor avea un cuvânt de spus cu privire la componenta delegației!!!
Este vorba de Robert Boanta care a avut destule ieșiri pe FB și a culminat cu publicarea contractelor între membrii lotului și AGVPS ducând la o stare conflictuala gratuită cu AGVPS ul reproșându le ca l au numit pe Gyorg in funcția de responsabil fără sa ne întrebe pe noi.
Adică este posibil sa se opună participării unor colegi care pe parcursul anului au avut o poziție critica fata de ei.
Legat de sponsori pot cu siguranța sa va spun ca American Nautics și Normark nu vor mai fi sponsori anul viitor !
Normark mi-a transmis și o scrisoare in acest sens , din păcate Andrei Sava a cerut un punct de vedere după etapa de la VA fără sa întrebe conducerea LRS ului și ca urmare a acestui email ei nu vor sa mai sponsorizeze de acum înainte nimic legat de LRS!
Am încercat sa cultiv acești sponsori dar din păcate au fost destui care au sabotat urmarea este aceasta.
Sper sa nu înceapă iarăși o polemica nu am atacat pe nimeni doar am informat ce sa întâmplat !
Proiectul cu Ciucaș este pilot nu știu dacă se mai continua și la anul o sa încerc sa ajut noua conducere in acest aspect.
Așteptăm candidaturile la funcțiile din consiliul director,
recomandarea mea este sa fie o echipa !
In rest trebuie sa propuneți pistele de la anul și modificările la regulamente !
Seara buna !

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 185
Membru din: 25 Ian 2008, 12:23
Localitate: Arad-Timisoara
Contact:

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde andrei » 07 Noi 2018, 14:45

Eu zic sa o facem la București de acum... sunt avioane din aproape toată țara către București. Așa măcar nu trebuie sa fim plecați câte 2 zilele acasă!

Eu as merge pe weekendul de după, pe 8...
WSB Clubul de pescuit sportiv West Spinning Brigade
www.wsbteam.com
Andrei Sava

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 07 Noi 2018, 18:46

Salutare!
Din pacate iar va(ne) aflati in situatia incalcarii prevederilor statutare, de aceasta data a celor referitoare la procedura convocarii AG.
Conform art.21 aceasta trebuie convocata de catre Consiliul Director cu cel putin 30 de zile inainte de data desfasurarii ei.Mai mult decat atat ordinea de zi trebuie trimisa membrilor cu drept de vot...
Inteleg ca prezentul post este doar o consultare referitoare la disponibilitatea cluburilor de a participa? Pentru ca nici in cea mai permisiva situatie nu poate fi considerat un convocator.....
ALtfel spus daca Consiliul Director publica si trimite un CONVOCATOR de AG, catre membrii cu drept de vot, si nu un simplu post pe un forum, maine 8.11.2018, AG-ul poate avea loc cel mai devreme pe 8 Dec 2018.

Haideti macar acum cand tensiunile specifice competitiei s-au mai racit, sa facem lucrurile cum trebuie. Daca Consiliul Director nu stie sa faca un convocator, ma ofer sa ajut.
Seara buna!

cristipescar
Mesaje: 205
Membru din: 15 Apr 2009, 21:31

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde cristipescar » 08 Noi 2018, 09:10

AG-ul, ca locatie trebuie sa se tina in centrul tarii, Brasov, pentru ca sint oameni din toata tara.
Sau, ... de ce sa nu-l facem la Cluj .... ca este aeroport ...
Cristi Dragota - Transilvania Pike club

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde DanV » 08 Noi 2018, 11:03

Eu propun ca AG sa aiba loc in data de 8 decembrie. Pe 1 cu ocazia festivitatilor din toata tara drumurile vor fi un calvar, blocaje etc.
Ca locatie prefer Bucurestiul.
Cred ca 1-2 zile de intarziere fata de cele 30 mentionate in statut nu trebuie sa fie o pb pe care sa nu o depasim.

Avatar utilizator
Sabin Buzatu
Mesaje: 150
Membru din: 26 Sep 2008, 14:30

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Sabin Buzatu » 08 Noi 2018, 11:15

Facem barca si malul in acelasi timp ca data trecuta sau separat?

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 08 Noi 2018, 12:11

De depasit putem depasi orice, ideea e sa facem corect si statutar toate actiunile. Daca vreti....daca nu, o putem face oricum ..chiar si online....
Sincer chiar nu inteleg de ce nu putem digera ideea de a face corect totul....de fiecare data trebuie sa existe cel putin o voce doua care ofera "alternativa romanesca"...las' ca merge ma...

Trebuie sa intelegem si sa acceptam ca varianta care sa multumeasca pe toata lumea 100% NU EXISTA. Consiliul Director trebuie sa-si asume conducerea acestei entitati conform atributiilor statutare. Consultarile sunt bune, nu zic nu, dar luati fratilor o decizie( la Consiliul Director ma refer) ....nici mie nu-mi convine la BV dar daca acolo se va convoca asta e...vin acolo.....
Ganditi-va ca orice nu se face statutar se poate contesta...si nu cred ca se doreste asta....sau da?

Repet, CLUBURILE trebuie sa primeasca Convocatorul AG-ului, cu ordinea de zi si (ATENTIE) documentele ce stau in spatele punctelor de pe ordinea de zi.....in momentul convocarii(adica cu minim 30 zile inainte de data de desfasurare a AG -ului). Acest lucru trebuie facut de CONSILIUL DIRECTOR......
Legal si Statutar noi, in acest moment NU AVEM o convocare AG....

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 08 Noi 2018, 23:26

Convocare Adunare GENERALA 8 DECEMBRIE 2018


LOC:
Bucuresti

ORA ÎNCEPERE:
09.00

PARTICIPANŢII:
preşedinţii cluburilor membre LRS reprezentant/ împuternicit
preşedintele CTDA
preşedintele LRS
vicepresedinti LRS
alți invitaţi

ORDINE DE ZI
Prezenta participanţilor
Analiza, finalizare și aprobare regulament CNS de pe Mal
Analiza, finalizare și aprobare regulament CNS Barca , aprobare regulament camere, responsabili vizionare
Bugetul LRS – Sorin LAZEA

CALENDAR COMPETIȚIONAL 2019
Sponsori & parteneri media
Barca program competițional, bugete etape, piste, spetii țintă,
Mal program competițional, bugete etape, pista, etc

Modificare Statut ALRS

Alegerea conducerii Ligii Romane de Spinning:
președinte, vicepreședinte barca, vicepresedinte mal,trezorier, președinte CDTA, vicepreședinte CTDA, responsabil media, responsabil vânzări, responsabili competiții

semnare PV al AG a LRS.

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 08 Noi 2018, 23:32

Asteptam propunerile pentru noua conducere , piste de concurs, bugete , sponsori etc..
Conform statutului daca vrem sa respectam totul , rog candidatii sa ne ataseze si CV ul precum si echipa ( este o recomandare ) cu care vin!
Nu situ cum putem respecta 100 o/o statutul dar macar incercam.

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 09 Noi 2018, 11:39

Asa cum am promis, il fac eu ca sa fim ok...

CONVOCATOR

Consiliul Director al Asociatiei Liga Romana de Spinning in baza art.21 din Statutul ALRS, convoaca Adunarea Genrala a ALRS. Acesta va avea loc in Bucuresti, sala/locatia ……incepand cu ora 9. In baza art.25 din Statutul ALRS in cazul in care numarul membrilor cu drept de vot nu intruneste cvorumul statutar pentru desfasurarea Adunarii Generale,se convoaca o a doua AG, in aceeasi data si in aceeasi locatie, si cu aceeasi ordine de zi , incepand cu ora 10.
Conform statutului ALRS “ cu minimum 20 zile înainte de data desfăşurării Adunării Generale, observaţiile şi propunerile de completare a acestor documente, precum şi numele delegaţilor (şi supleanţilor) care vor participa la adunare, vor fi transmise ALRS” de catre membrii cu drept de vot.

ORDINE DE ZI:

1.Modificarea Statutului ALRS, conform propunerilor anexate prezentului convocator
2.Alegerea membrilor comisiilor de barca si de mal, si stabilirea atributiilor acestora.
3.Prezentarea activitatii pe anul 2018 din partea conducerii ALRS.
4. Prezentarea bugetului de venituri si cheltuieli pe anul 2018 si a propunerii de buget pe anul 2019.
5.Alegerea membrilor Consiliului Director al ALRS.
6.Alegerea pistelor de concurs pentru sezonul competitional 2019, in urma propunerii cluburilor.
7.Diverse.

Prezentul convocator are atasat documentele necesare expunerii punctelor de pe ordinea de zi.
Prezentul convocator a fost trimis tuturor membrilor cu drept de vot ai AG-ALRS.
Conform statutului ALRS „Cu minimum 15 zile înainte de data Adunării Generale anuale, membri asociaţi vor înainta la ALRS propunerile nominale pentru Consiliul Director, însoţite de prezentarea activităţii candidaţilor, confirmarea acceptării şi un curiculum vitae al acestora.




CONSILIUL DIRECTOR


PRECIZARI IMPORTANTE:
Acest convocator trebuie trimis cluburilor/membrilor cu drept de vot, si pastrata dovada trimiterii. NU PE FORUM-acesta nefiind o forma oficiala de comunicare.
Acest convocator, in momentul trimiterii/expdierii trebuie sa aiba in spate toate documentele necesare pentru ca membrii cu drept de vot sa poata si sa aiba timp sa-si creioneze opinia vis a vis de vot. NU IN AG se studiaza documentele;ati vazut si dvs ce se intampla....in concluzie convocatorul trebuie sa aiba in spate: propunere de modificare de statut, prezentarea activitatii, propuneri pentru membrii comisiilor barca si mal, prezentarea activitatii conucerii, bugetele.Asta tine de Consiliul Director.
Membrii cu drept de vot trebuie ca, cu minim20 zile inante de AG( 15 zile pt alegerea membrilor CS), sa trimita catre ALRS propunerile pt. piste si conditiile de desfasurare ale etaplor, propunerile pentru Consiliul Director, si/sau alte propuneri ref. la puncte de pe ordinea de zi(existente sau noi)

Am lasat pentru sfarsit o problema importanta si anume Regulamentele....
Consider ca este mai eficient ca intocmirea regulametelor de desfasurare, inclusiv cel al camerelor de filmat sa se faca dupa urmatoarea schema:
Pasul 1 :comsia de specialitate il intocmeste dupa structura actuala, in maxim 45 zile de la data AG
Paul 2: odata definitivat il trimite catre toti presedintii de cluburi membre cu drept de vot ALRS
Pasul 3: fiecare club isi exprima opinia vis- a vis de regulament si vine cu propuneri si modificari(daca e cazul) in maxim 15 zile de la data primirii lui, si le retrimite comisiilor
Pasul 4: comisiile centralizeaza propunerile pe scheletul initial si abia acum il votam...veti spune ca trebuie o alta AG......nu trebuie pentru ca putem insera procedura aceasta in modificarea de statut de pe ordinea de zi si astfel totul e ok.

Daca iar se vor dezbate regulamentele in AG vom merge la circ nu la sedinta.

Zi buna!

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 10 Noi 2018, 23:49

Cristi eu Inteleg ca trebuie sa respectam un statut dar , daca -l respectam 100% ne blocam , asa ca te rog lasa-ma sa conduc acest AG asa cum am facut-o pana acum si daca in teorie suna frumos hai sa facem si treaba !
Cluburile situ ce au de facut , nu scrie in statut clar forma de a intra in posesia convocatorului , asa ca problema nu este aici , problema este cum facem actele cand nu avem cvorumul , cum votam cand sunt cluburi care nu sunt prinse in statut etc.. nu mai continui ....
Este o idee pe care am auzit-o in ultimul timp ca nu avem acte , nu suntem in legalitate si alte asemena opinii.
Nimic mai fals , tocmai am castigat un nou proces cu Popescu credeti ca daca nu aveam actele in regula se putea asta? sau controalele pe care le-am avut de la politia economica sau itm si in urma carora nu am primit nici o sanctiune, ba mai mult am reusit sa obtin un certificat de la itm( inspectoratul teritorial de munca) prin care l-am evitat pe Popescu anul acest avand doar un control la prima etapa de la politia economica.
LRS in acest moment este o organizatie puternica care se afla in plina dezvoltare asa ca poate nu am facut eu un convocator profi dar contine elementele esentiale asa ca ...
Trebuie sa gandim constructiv si sa nu facem parada de nelucruri inutile , asa cum bine spunea un coleg din Consiliul Director forma fara fond, noi nu suntem intr-o sala de judecata si nu cred ca trebuie sa ne comportam ca la tribunal!

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 11 Noi 2018, 00:02

Pentru a nu crea confuzie trebuie sa stiti ca nu discutam regulamente in AG, acelea se discuta in comisiile de barca si de mal deci nu in AG! ( eu le-am tract acolo ca sa se stie de discutie)
Faptul ca acele comisii sunt in aceeasi zi cu AG ul e normal , asanca te rog Cristi nu te suprapune cu lucruri care sunt f clare daca vrei sa ajuti , sti nr meu de telefon si chiar te rog sa te implici dar nu hai sa nu creem confuzie, multumesc si sper sa nu te superi pentru precizari.

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 11 Noi 2018, 00:22

Pentru o mai mare usurinta in a consulta statutul LRS va pun mai jos articolele care intereseaza, dupa cum vedette suntem conformi !!!
Daca vrem modificar la statut trebuie facute acum daca nu .... dar nu-i corect sa faca numai Consiliul Director totul trebuie si Cluburile sa vina cu modifcari.

Art.21 Adunarea Generală anuală se va desfăşura în primul trimestru al anului şi va fi convocată de Consiliul Director cu cel puţin 30 zile înainte de data fixată pentru desfăşurarea ei. Ordinea de zi şi documentele ce urmează a fi aprobate (în proiect), se transmit membrilor Asociaţi pentru a fi studiate. Cu minimum 20 zile înainte de data desfăşurării Adunării Generale, observaţiile şi propunerile de completare a acestor documente, precum şi numele delegaţilor (şi supleanţilor) care vor participa la adunare, vor fi transmise ALRS.

Art.22. Adunarea Generală anuală va avea pe ordinea de zi şi alegerea membrilor Consiliului Director. Cu minimum 15 zile înainte de data Adunării Generale anuale, membri asociaţi vor înainta la ALRS propunerile nominale pentru Consiliul Director, însoţite de prezentarea activităţii candidaţilor, confirmarea acceptării şi un curiculum vitae al acestora.

Alegerea membrilor Consiliului Director se va face prin vot simplu, pe funcţii, dintre reprezentanţii cluburilor asociate, fiind declaraţi aleşi astfel: preşedintele, vicepresedintele, trezorierul şi preşedintele CTDA. Din Consiliul Director face parte de drept Secretarul, numit prin decizia preşedintelui ales.

Persoanele nominalizate pentru aceste funcţii eligibile pot candida numai pentru o singură funcţie, respectiv presedinte, vicepresedinte, trezorier sau preşedinte CTDA.

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 11 Noi 2018, 12:51

Salut, Marian, eu nu ma supar pt ca nu sunt suparacios de fel:)
Incercam doar sa ajut prin chestiuni la care ma pricep....am facut zeci de convocatoarea, ba chiar in conditii de control muuulttt mai stricte decat cele aplicabile regimului nostru. Pomeneai de LRS-organizatie puternica... tocmai asta e ideea, ca sa fi puternic trebuie sa nu ai brese de slabiciune...nerespectarea unor regului de functionare scrise( in cazul nostru- statutul) duce la nasterea acestor brese. Forma este cel putin la fel de importanta ca si continutul, deoarece este prim atacabila...
In fond este fix problema Consiliul Director cum convoaca si tine AG-ul si fix problema cluburilor membre cum voteaza si mai ales in cata cunostinta de cauza o fac. Tocmai asta este si rolul documentelor din spatele convocatorului-trebuiesc primite inainte de AG pentru a putea fi studiate. Faptul ca pana acum nu s-a facut asa, nu inseamna ca a fost neaparat corect sau bine...
Personal nu rezonez cu acesta modalitate de convocare, dar este doar o opinie proprie....
Ref la regulamente...da, teoretic e cum spui tu- e AG-ul dupa care sedinta comisiilor...care sunt compuse din cine? Anul trecuta a stat toata lumea. Practic ai vazut anul trecut ce s-a intamplat, o cearta de copii tampti, finalizata cu regulament lacunar....
Zi frumoasa!
PS: Am trimis propunerile de modficare a Statutului din 18 octombrie....n-am primit nici un feedback de la nimeni....tipic noua... ingrasam porcul in ajun...
PS 1: statutul se incalca in prima...conform lui, AG ul se convoaca in primul trimestru al anului...nu in ultimul...:))
Ar mai fi multe PS uri dar ma opresc aici...definitv.

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 11 Noi 2018, 22:41

Daca vrem sa respectam intocmai regulamentul , atunci convoc adunare generala extraordinara ,altfel conform statutului trebuie sa asteptam luna ianuarie asa ca poate gasim si solutii ..


Înapoi la “CNS ALRS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori