Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

LRS - CAMPIONATUL NATIONAL DE SPINNING 2017 - PESCUIT DIN BARCA
Liviu Fratila
Mesaje: 27
Membru din: 28 Apr 2017, 19:01

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Liviu Fratila » 11 Noi 2018, 22:55

Buna seara, cine isi asuma noua conducere se stie?
Oficial adica.
Multumesc.

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 14 Noi 2018, 13:07

Salut Liviu!
Organele de conducere ale LRS sunt stabilite prin statut , in conformitate cu OG 26/2000. Componenta acestora, inafara de cea initiala care se stabileste la infiintarea asociatiei, se stabileste prin vot, in Adunarea Generala, conform Statutului.
Practic, un raspuns clar la intrebarea ta ar fi: majoritatea membrilor LRS cu drept de vot, participanti la Adunarea Generala, care are ca punct pe ordinea de zi alegerea membrilor Consiliului Director.
Zi frumoasa!

Avatar utilizator
gyorg
Mesaje: 670
Membru din: 23 Ian 2008, 10:46
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde gyorg » 15 Noi 2018, 00:13

Marian Morcovescu scrie:Trebuie sa hotărați dacă ne afiliem la “Federația Uniunii Ligilor de Pescuit” care este o entitate ce se dorește sa devină in perspectiva Federația Romană de Pescuit, este sub tutela AGVPS!
O alta problema este legată de participarea la CM, acest lucru se face sub tutela AGVPS pentru cei care nu știu , am tras de timp și nu am semnat acel protocol dar trebuie sa știți ca vor avea un cuvânt de spus cu privire la componenta delegației!!!


Ca să aduc putina lumina in ceea ce priveste pozitia AGVPS, vă pot spune urmatoarele:
1. Asa cum a zis si Marian, AGVPS pregateste o Federatie a ligilor, in care doresc să adere si LRS. Dacă se dorește bine, dacă nu, nici o problemă, dar eu trebuie să comunic decizia.
2. Conditiile de aderare la noua federeatie nu este clare momentan. Aderarea va inlocuii protocolul (care stim in ce faza este...).
3. De principiu, AGVPS nu intervine (ca si pana acum) in deciziile LRS, dar sunt anumite aspecte (de bun simt) care trebuiesc respectate, iar cel mai important este propriu regulament (care anul acesta si anul trecut nu prea s-a respectat!). Pe de alta parte, orice persoana care aduce prejudicii de imagine LRS, AGVPS sau reprezentantii acestora va fi exclusă din concursurile sub egida AGVPS sau la participarea in CM.

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 15 Noi 2018, 10:33

Salut Gyorg!
Poti te rog sa aduci mai multa lumina, pentru a putea analiza si vota in deplina cunostinta de cauza, si anume:
1. " O federatie a ligilor"----caror ligi? mai exista vreun organism care face acelasi lucru ca LRS? Ce fel de regim juridic are aceasta viitoare Federatie in conditiile in care, din cate cunoastem, exista o federatie deja infiintata( asa cum e ea, dar exista). Este clar, cel putin din punct de vedere legal ca nu pot exista intr-o tara, doua Federatii pentru aceeasi ramura sportiva asa cum este specificat in Legea 69/2000-la art 35. alin 2. Chiar si asa, potrivit legii , federatiile sportive nationale sunt persoane juridice de drept privat, de utilitate publica....". Staututul de utilitate publica, se obtine printr-un proces mai amplu, in care, printre altele conditii ce trebuiesc indeplinite exista si acela care prevede ca "...functioneaza de cel putin 3 ani si a realizat o parte din obiectivele stabilite...."... in concluzie, chiar daca nu ar fi existat Federatia Romana de Pescuit Sportiv, mai devreme de 3 ani de functionare, legal, nu prea poti. Poate acest nou organism ce se vrea infiintat, are alt regim juridic...si daca da, eu nu cunosc altul decat tot cel in baza caruia functioneaza si LRS-ul, si anume Ordonata 26/2000 -cu privire la asociatii si fundatii. Daca este asa....inseamna ca supunem la vot intrare Asociatiei LRS in alta Asociatie care are acelasi scop si obiective.
As mai avea o intrebare: se poate face public acel protocol cu AGVPS_ul ? Sau macar sa ne spuna cineva clar care este durata lui si ce prevede exact?
2. Cand crezi ca putem afla conditiile de aderare?

Multumesc!

A si inca ceva...daca Consiliul Director considera, sa-l introduca pe ordinea de zi...momentan nu e.....

Avatar utilizator
gyorg
Mesaje: 670
Membru din: 23 Ian 2008, 10:46
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde gyorg » 15 Noi 2018, 10:52

Suna-ma si iti dau detalii. Daca subiectul era pe staff, iti scriam pe forum!

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 15 Noi 2018, 12:02

Te-aș suna, dar n-am nr. tău.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 185
Membru din: 25 Ian 2008, 12:23
Localitate: Arad-Timisoara
Contact:

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde andrei » 16 Noi 2018, 09:35

Ti-l dau eu.

eu zic ca este momentul sa trecem aceasta discutie pe Staff petru a avansa putin... Asa cum s-a facut si in anii precedenti.
WSB Clubul de pescuit sportiv West Spinning Brigade
www.wsbteam.com
Andrei Sava

TEO
Mesaje: 496
Membru din: 16 Mai 2010, 21:47

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde TEO » 21 Noi 2018, 12:39

8) Felicitari Domnule Presedinte Pindichi !!! :mrgreen:
Conform ultimelor sondaje aveti procentul de 97,5 % de castigare a noilor alegeri !!! ( deci , stati bine in sondaje) :D
Va doresc o conducere constructiva , plina de sponsori si idei de imbunatatire a regulamentelor care sa ajute concurentii , sa pedepseasca infractorii dar mai ales pe cei care incearca sa eludeze LRS-u . :mrgreen:
O zi buna
Teodor :mrgreen:

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

Re: Adunare Generală Extraordinara , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde Marian Morcovescu » 21 Noi 2018, 13:38

Locatia ADUNARII GENERALE EXTRAORDINARE

HOTEL HILTON GARDEN INN BUCHAREST OLD TOWN
str Doamnei nr 12,
8 decembrie 2018
ora 8,30
Revin cu tarif de cazare

Avatar utilizator
albatrin
Mesaje: 139
Membru din: 18 Iul 2008, 18:58

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde albatrin » 22 Noi 2018, 10:13

Salut prieteni,
Vă rog să aveţi în vedere atunci când modificaţi sau adăugaţi articole în regulament, cine, când şi cum se face verificarea respectării acelui articol din regulament, timpul necesar şi mai ales penalizările, unele mi se par exagerate. La foarte multe articole apare sintagma "avertizare verbală" dar cine avertizează nu se specifică...
Vă doresc succes !
Cristi Nedelcu
0722.880.939
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!

Avatar utilizator
cristi anghelina
Mesaje: 359
Membru din: 16 Ian 2008, 12:35

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde cristi anghelina » 22 Noi 2018, 13:27

Domule Nedelcu,

Multumim in primul rand pentru contributia si implicarea dumneavoastra la buna desfasurare a editiei din acest an a Campionatului National al LRS - Ciucas. Acelasi lucru il transmit si echipei de arbitrii conduse de domnul Vasile Mitrea.
Orice sugestie privind Regulamentul este binevenita, mai ales din partea cuiva care este implicat in cea mai mare masura in respectarea si aplicarea acestuia.

Cristi Anghelina
DRILL - primul club de spinning din Romania www.drill.ro/team/

TEO
Mesaje: 496
Membru din: 16 Mai 2010, 21:47

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde TEO » 23 Noi 2018, 00:55

Domnule
Cristian Anghelina , in aceasta ordine de idei sper ca in 2019 sa avem cel putin un arbitru in comisia de validare
a filmarilor,a castigatorilor ... si in alta ordine de idei nu concurentii arbitreaza , arbitrii arbitreaza ...concurentii vin cu contestatii ,daca vrem sa eliminam jocurile de culise...

Avatar utilizator
cristi anghelina
Mesaje: 359
Membru din: 16 Ian 2008, 12:35

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde cristi anghelina » 23 Noi 2018, 12:54

Domnule Teo,

De acord. Am atras atentia asupra acestei probleme printr-o informare transmisa tuturor presedintilor de club la inceputul acestui an. Din pacate nu am primit niciun raspuns. Imi pare rau ca nu a ajuns si la dumneavoastra.

Cristi Anghelina
DRILL - primul club de spinning din Romania www.drill.ro/team/

Marian Morcovescu
Mesaje: 143
Membru din: 24 Mar 2013, 11:48

SCISOARE DESCHISA PENTRU TOTI MEMBRII ALRS

Mesajde Marian Morcovescu » 25 Noi 2018, 12:25

Dragi colegi asist de ceva timp la aceasta poveste legata de modificarea statutului ,alegeri pentru noua conducere etc…
O sa va rog sa aveti rabdare si sa cititi aceste randuri care sunt practic si un raport de activitate si nu numai o, sa aduc si cateva elemente de culuare pe care nu am vrut la momentul respectiv sa le devualez !
Cred ca dupa patru ani de conducere a ALRS pot sa am si eu o parere si vreau sa incep prin a exprima dezamagirea (dar nu surprinderea ) si gustul amar pe care mi-l provoaca actiunile Domnului Andrei Sava si nu numai …..
Se incearca a acredita ideea ca la ALRS este haos, ca nu avem actele in regula ,ca financiar suntem praf etc..
Sa le luam pe rand sa vedem" dezastrul" din ALRS:

An competitional - 2014
Etapa - participanti - fond premiere

V.Argovei - 37 - 4.800 lei
Belis - 41 - 4.800 lei
Bicaz(TPC) - 45 - 9.000 lei
Rogojesti - 26 - 4.800 lei
Cormoran - 39 - 4.800 lei

An competional - 2015 ( echipe de 2 si barci cu putere nelimitata)

Delta PeApa- 60- 11.500lei
Belis - 64- 7.100 lei
Bicaz(TPC) - 66- 11.500 lei +cadouri pina la loc 10
Snagov - 32 - 13.000 lei
Sarulesti(TPC) - 50 - 11.500 lei + cadouri pina la loc 10.

TPC- organizeaza 2 etape

An competitional 2016

Delta(TPC) - 110 - 28.610 lei
Bicaz - 62 - 12.050 lei
Belis - 52 - 7.100 lei
V.Argovei - 52 - 8.000 lei
Snagov - 62 - 14.000 lei

An competitional 2017

Sarulesti - 116 - 14.745 lei
Delta(TPC) -128 -40.520 lei
Bicaz - 92 - 12.050 lei
V.Argovei - 80 - 12.050 lei
Delta - 112 - 52.650 lei

An competitional 2018

V.Argovei - 98 - 11.950 lei
Delta(TPC) - 114- 61.467lei
Bicaz - 90 - 13.950 lei
Snagov - 70 - 41.670 lei
Delta - 112 - 50.685 lei

Dezastru la ALRS, ...????

Dacă adăugăm și bugetele de la lotul național de barca ( 15000 de euro /an) cred ca , orice comentariu este de prisos !!!

1. Actele cu privire la adunarile generale de cand sa infiintat liga nu au fost duse la tribunal este adevarat si acest lucru l-am descoperit dupa ce am preluat ( mai exact in 2016) ma asteptam ca unii din colegii avocati de meserie sa ma ajute in demersul acesta dar se pare ca … doar criticam si atat ( vorba aia sa faca liga).
Am cerut parerea unor juristi si am inteles ca trebuiesc facute acte tinand cont de membrii fondatori si de cei care nu mai participa de ceva timp la ALRS.
Acest lucru insa nu este ceva care sa influenteze bunul mers al organizatiei noastre fapt dovedit de nr de participanti de la an la an mai mare , de calitatea concursurilor, de nr de sponsori atrasi .
2. Financiar LRS sta foarte bine , premiile sunt mari , sunt platite la timp taxele la stat , reusim sa trimitem an de an lotul de barca in special in conditii deosebite de antrenament , barci , ghizi de pescuit ( avem bugete de 15000 de euro pe an), lotul de mal are o contributie de 1000 de euro/an din partea LRS .
Legat de facturi este adevarat ca anul acesta Rares Boeriu nu a mai facut parte din consiliul director si a trebuit sa -l rog pe Sorin Lazea sa faca platile si sa urmareasca incasarile eu trebuind sa preiau sarcina de a face facturi ! Dar am mers inainte si toate etapele s-au tinut nu am avut incidente etc…
Am avut doua controale de la Politia Economica Tulcea si Politia Economica Calarasi( unul in 2017 si altul in 2018 ) din care rezulta ca suntem ok nu a fost arestat sau cercetat nimeni.
Va rog sa aveti in vedere ca au fost si alte institutii care ne-au controat ARBDD , ITM Tulcea , ITM Bucuresti, din toate aceste controale am iesit fara sanctiuni sau amenzi !
Nu vad unde este haosul sau poate unii dintre colegii mei vad altfel lucrurile , dar aceastea sunt fapte clare care sau intamplat si care pot fi verificate usor.
Am promis ca o sa modific statutul LRS dar nu am facut acest lucru din doua motive unul a fost legat de o lipsa serioasa a dezbaterii privind modificarile avute in vedere si nu vroiam sa mi se reproseze acest lucru , al doilea motiv este faptul ca din procesele , reclamatiile si toate neplacerile cauzate de DL Popescu am inteles unde este punctul nostru vulnerabil si am lucrat aici , in acest moment am orientat ALRS catre pescuitul recreativ si nu sportiv si am obtinut in acest sens de la ITM Ilfov un cod CAEN care atesta acest lucru , nu am apelat la avocati sau juristi am facut in regie proprie totul rezultatul este unul bun spun eu .iPolitia Economica si Jandarmeria ne-au controlat anul acesta si inclusiv colegii de la mal sau folosit acest cod CAEN care ne da dreptul sa desfasuram activitati recreative!
Concluzia fireasca este ca nu actele ALRS sunt o problema ( ele se rezolva relativ usor) , problema ramane gasirea de noi sponsori , pastrarea celor existenti , continuarea colaborarii cu TVR , convingerea si altor cluburi ca tebuie sa se implice in organizarea de etape( nu ca acum cand se doreste a se face 2 etape de clean in locul salaului pe motiv ca nu sunt cluburi sa se implice) , colaborarea cu AGVPS , regulamente mai clare simplificarea si transparenta in vizionarea filmarilor ( la barca).
Eu cred ca acestea ar trebui sa fie prioritatile noii conduceri nu sa faca o filozofie din redactarea si modicarea unor articole din statut!
Am facut recomandarea ca ,Presedintele sa vina cu echipa lui ( in cazul in care intrunesc votul AG-ului) deoarece din experienta dobandita in acesti 4 ani pot sa spun ca este greu fara ajutor si implicarea celorlalti colegi din CD, din pacate Rares Boeriu nu a mai putut continua(desi acum vad ca a revenit asupra deciziei luate la inceputul anului) iar Andrei Sava sa prin comportamentul si actiunile lui mi-a ingreunat activitatea in ultimul an.
Nu inteleg de ce daca Dl. Cristi Pindichi doreste sa candideze la functia de presedinte nu face o postare in acest sens (in care sa ne spuna care sunt planurile lui ) si de ce apeleaza la Andrei Sava sa vorbeasca pentru el, practic sa-i faca campanie cand nu e cazul , nu exista altcineva doritor .
Am avut o relatie f buna cu Cristi si m-am consultat in ultimul an pe diverse teme mai ales in urma discutiilor aparute dupa Bicaz (el fiind impliciat in redactarea regulamentului contestat de WSB) dar se pare ca dupa ultima etapa din Delta a uitat nr meu de tel…. Cred ca puteam sa - l ajut sa inteleaga mai repede probleme specifice functiei .
Acum cand ma gandesc la acesti 4 ani parca sunt mai multi , sau intamplat multe chiar f multe , in principiu lucruri bune din punctul meu de vedere, sper sa nu va plictisesc dar vreau sa inchei acest capitol frumos aducandu-mi aminte impreuna cu voi.
2015 iarna aung la Brasov la vestita AG a ALRS, cred ca erau Cristi Dragota, Petre German, Rares Boeriu, Laurentiu Andronic , Vasile Stiopei, Stefan Dinu si presedintele de atunci Buculei, daca am uitat pe cineva scuzele de rigoare, veneam dupa 2 ani in care interesul pentru ALRS era scazut multi nu mai veneau ,incercau un alt gen de concurs doi in barca etc..

Am avut o discutie cred ca la Rogojesti era cu Eugen German si Laurentiu Andronic legata de nr mic de participanti abia daca se strangeau 20 se pescari pe etapa !
Eugen mi-a propus sa ma ocup de ALRS asta era in vara , probabil ca sa consultat cu Laurentiu nu am mai discutat acest subiect pana aproape de sedinta, cert este ca nu sa respectait atunci statutul ( sincer nici nu stiam ca avem asa ceva) .
Cert este ca am primit o stampila rosie si cateva sfaturi in rest urma sa trecem la barci mari , la 2 in barca sa organizez ceva care era nou pentru toti ! Noroc cu Laurentiu Andronic un om deosebit care a iubit foarte mult ALRS ul si care ma ajutat enorm in a putea intelege istoricul, rivalitatile, bisericutele si toata bucataria interna , fara el nu cred ca rezistam anii acestia !
Am inceput sa sun pe cei care-i cunostem sa-i conving sa vina la noul campionat . Dl. Robert Boanta a fost primul la care m-am dus , nu vroia sa vina , pana la urma l-am convins urma sa vina cu Andrei Sava si ( asta chiar e tare ma rugam de ei sa vina), au urmat si altii….

Prima etapa in DELTA , am organizat-o la Egreta , nu stiam lacurile , a trebuit sa facem plimbari cu Ciprian Danilov (de la Dl.Ghinescu )care ne arata Uzlina , Isacul sau Chirilul era prima etapa pe natural in DELTA DUNARII.! A iesit bine, desi ulterior am avut ceva discutii cu Vlad Tocae ( sper ca el sa fi trecut peste) .
Dupa acea etapa am tras concluzia ca e “nasol “sa fi presedinte , trebuie sa cari berea sa o pui in frigidere sa pui bannere sa vorbesti la telefon non stop etc… a si o alta concluzie a fost ca unii triseaza (au fost discuti in acest sens, dar nu puteam sa recunosc cu voce tare as fi compromis campionatul ), dar la urmatorul AG am incercat introducera filmarilor deja aveam primii inamici pe fata in ALRS .
Macar reusesc ca masuratorile arbitrilor sa fie filmate in intregime ! Lauentiu Andronic i-mi spunea sa am rabdare ca nu se poate dintr-o data ca trebuie s-o luam usor , e bine si asa .
Deja mi se reprosa ca ei au pescuit atatia ani fara camere si cine sunt eu sa propun asta .Atunci la AG- ul din 2016 am hotarat sa filmam dar ca nu e obligatoriu pentru toti, Robert Boanta a propus 500 de lei contestatia, Dl.Sava era la pescuit si ne trimitea poze cu pestii prinsi ( noi eram la AG), atunci am primit si clubul din Constanta in LRS era compus din Torescu si Vigu ( ulterior Sava mi-a reprosat ca am avut o intelegere cu ei , ciudata intelegere Torescu a votat impotriva a tot ce am propus …)
In 2016 am reusit dupa ce am platit (din buzunarul meu) in avans Sarulestiul sa fac Cupa Ligii , singur cu baietii mei de la birou, sponsor BIG FISH a castigat Somesan cu Spiac ,am ramas cu amintirea faptului ca unii faceam mici si serveam la mese si altii erau f glumeti reclamand ca berea nu e suficient de rece a si Dl Raduta avea o problema cu servetele/
Am reintrodus in campionat alaturi de colegii de club Valea Argovei , deja Robert Boanta ne punea bete in roate, colegial ne para la paznicul baltii( Alin) ca au murit 3 salai si i-au luat arbitrii ,dar degeaba ,concursul a fost un succes sa prins mult salau si asa le-am inchis gura celor care sustineau ca Valea nu are peste.

Tot in 2016 mi-am dat seama ca ne trebuie un partener media puternic , l-am sunat pe DL Tarus nu-l cunostem dar ne-am imprietenit si ma ajutat sa intru in TVR ,complicat contract ( 8 directori , 8 semnaturi) dar pana la urma am reusit ALRS devine coproducator al emisiunii Pescar Hoinar ( si asa aveam o moneda de schimb in negocierea cu eventualii sponsori)!
Am avut langa noi un sponsor deosebit, Neumarkt si pe Dl Claudiu Lazar un om care ne-a ajutat neconditionat poate ca fara ei ALRS ul nu arata azi asa, aici trebuie sa amintesc si pe Cristi Anghelina fara de care contractul cu ei nu ar fi fost posibil.
AG-ul din 2016 aduce si schimbari in conducere apare Cristi Anghelina vice la mal , un om deosebit care a fost in spatele regulamentelor, protocoaleleor, filmarilor de la arbitrii etc.. . Cristi Dragota presedintele CTDA cu o contribuitie decisiva la bunul mers al lucrurilor implicandu -se in organizare etapelor , organizand concursul din Delta , apare Lucian Constantin vice la mal si sincer nu stiu cand apare si Sava secretar….( acum uitandu-ma pe statut vad ca eu ar fi trebuit sal numesc) , Rares Boeriu trezorier un om care a ajuta f mult LRS ul (in 2013 si 2014 ocupandu -se de partea financiara)si nu in ultimul rand Cristi Albu IT -ul nostru omul cu siteul si clasamentele .
Apare Delta Tulcea ca organizator si DL Leo Rusu presedintele lor se implica in mod deosebit practic intr-un an ajung la peste 30 de oameni, ma bucura enorm ca aducem oameni noi si de calitate in competitie.

Tot in 2016 este faza cu Sava si Boanta care pescuiesc din 2 barci separate lla Snagov ( conform regulamentului trebuiau trimsi acasa dar noi milosi din fire I-am iertat), CTDA, lacrimi , contestatie Bebe Torescu pt Sava si Boanta , folosim prima oara camera de pe barca si astfel se dovedeste utilitatea filmarilor .
Dupa participera la CM din barca propun sa schimbam capitanul nationalei in persoana lui Gyorg ( cred ca am fost inspirat) in 2016 iesim pe 4 la CM si in 2017 in Rusia obtinem un rezultat remarcabil locul 1 pe natiuni !
Acum facand o retrospectiva i-mi dau seama ca lucrurile au inceput sa se strice in relatia mea cu WSB- ul cand Robert Boanta ma suna inainte de AG si propune sa facem impreuna Cupa Ligii pe Sarulesti dupa ce cu un an inainte reusem sa reintroduc pista in circuitul ALRS.
Din pacate ma minte frumos si face singur pe WSB concursul si noi LRS ,(evident ca am protestat si nu am participat) nu luam nici un ban ( cu un an inainte cand am facut singur cupa ligii lrs ul luase toti banii) , ba mai mult era sa nu se mai tina nici etapa din acel an noroc cu colegul de club DL. Onelian Grigore care reuseste pe ultima suta sa rezolve problema ( evident ca relatiile mele cu Sava si Boanta devin din ce in ce mai incordate practic vroiau sa nu mai tinem etapa, apare si prima discutie cu Rares Boeriu legat de aceasta problema)
Tot in anul 2017 la etapa din Valea Argovei avem acel incident cu bibanii de 15 cm si CTDA ul care hotareste ca Eugen si Petre German nu au dreptate si asa mai castig ”doi prieteni””!
La Ag-ul din 2017 Eugen German isi ia revansa creste nr de pesti de la 8 la 10 , Sava si Boeriu forteaza o hotarare de AG care modifica criteriul de selectie in Lotul National de mal Gyorg se enerveaza si pleaca din sala , CTDA ul este practic desfiintat si Cristi Dragota trecut pe dreapta, eu care aveam drept de vot nu sunt lasat sa votez Eugen spunandu-i lui Catalin Avasiloie de la Bucovina ca nu a votat ce trebuie ( de unde stia el ce trebuie ….) evident ca am inteles ca lucurile era deja discutate pe telefoane si irasi aparusera gastile de data asta mai organizati si motivati de perspectiva CM din Africa de Sud, evident ca am parasit sala inainte de final foarte suparat .
Am auzit apoi o motivatie si la DL.Sava si la DL. Boeriu ca asta e democratia ca nu inteleg votul etc..( chiar asa nu inteleg votul pe telefon si manipularea) deja LRS este o partida buna pentru afaceri in domeniu , total e ok acum asa ca daca nu fac ca ei nu e bine!
Incepem anul 2018 cu un sponsor nou Ciucas, ( aici ajung cu Dl Viorel Petrica) reusim sa-i convingem pentru un an sa colaboram obtinem 10000 de euro sponsorizare! Continuam colaborarea cu TVR si acest lucru ma va ajuta in finalizarea contractului de sponsorizare cu Ciucas!
Era sa uit doi oameni care ne-au ajutat enorm sa ne dezvoltam DL. Ovidiu Rebegel ( American Nautics) si Dl Dorel Tomescu ( Normark) doi prieteni deosebiti fara de care concursurile noastre din ultimii 3 ani ar fi fost mai sarace .
Amandoua companiile sponsorizeaza cu peste 20000 de euro ALRS in 3 ani de colaborare !!!!
Dar se pare ca acest lucru nu e suficient pentru noi , nu intelegem ca relatiile se construiesc in timp si trebuiesc intretinute cu multa ,multa grija ….
Drept multumire unii dintre noi boicoteaza concursul Domnului Rebegel din Delta iar altii la Cupa Ligii din 2018 ascund sepcile cu Rapala al celor de pe podium ( din pacate pentru noi Dl Tomescu este informat de acest incident), ba mai mult la etapa din VA castigatorii sunt prezentati in poze cu insemnele sponsorului banate , evident ca iarasi Dl Tomescu afla , de la DL Sava de toate acestea el trimitandu-i un email din partea noastra fara sa ma consulte si fara sa intre in atributiile lui de secretar, in urma acestui email sunt informat de DL Tomescu ca nu mai continuam colabararea in 2019!, vinovati de acest aspect din punctul meu de vedere sunt DL. Arif si Dl Sava, hotaresc sa nu mai colabaram cu Rapitori mania si uite asa mai castig un “prieten”.
Incerc sai explic lui Andrei Sava ca suntem o echipa ca trebuie sa ma informeze, bla bla bla bla ( aici citez din Andrei) dar degeaba , eu am inteles dupa discutia cu el si cu Dl Arif ca interesele sunt sa renuntam la blogul si pagina LRS si sa mutam totul pe Rapitorimania, asta in conditiile in care noi plateam deplasarea si taxa de concurs pt DL. Arif si Dl. Doncea.( o sa vedeti ca deja se pregateste o comisie de media pe care sa o conduca DL Sava )
Revin la camerele de filmat si dupa ultimul AG reusim in premiera sa introducem filmarea completa si obligatorie pt toate barcile in 2018 !! victorie zic eu dar sa nu ne grabim dupa trei ani , avea dreptate Laurentiu Andronic (usor , usor se schuimba lucrurile).
Prima etapa si primul incident Dl. Cosmin Schiopu un pescar admirabil pentru daruire si tenacitate nu stie sa seteze corect camera ( o folosea pentru prima data) , urmarea este ca nu avea pestii pe filmare , ce facem?
Regulamentul de camere a fost facut de D Anghelina si completat , imbunatatit de Dl Pindichi a trecut pe la fiecare din CD si trimis la presedintii de cluburi si afisat pe siteul ALRS toata lumea incantata la prima vedere.
Dar conform acestui regulament trebuia depunctat total Dl Cosmin Schiopu , din punctul meu de vedere nu era corect i-mi dau seama ca nu am verificat regulamentul pana la ultimul punct si ca este o exagerare , nu mai aveam CTDA ,, ca asa cum vam spus il desfintasera la AG , asa ca ma uit pe camerele de la V Argovei noroc ca pozitia pe care a pescuit Cosmin era chiar in dreptul uneia, vorbesc cu diversi participanti care spun ca omul a prins de fata cu ei si propun in CD conform statut LRS sa dam o sanctiune mai blanda pt ca pe balta eram numai noi, omul a fost vazut cand a prins pestii etc,,,
Suntem toti de acord cu aceasta sanctiune inclusiv Dl Sava si mergem mai departe , era prima etapa nu puteam sa fim atat de drastici din prima si ma gandeam ca lumea o sa fie atenta pe viitor .
Vine etapa de la Bicaz , cu Dl Boanta si Dl Sava iarasi … ( observati ca in timpul celor 4 ani de mandat ei sunt mereu in centrul atentiei) si ma anunta pentru prima oara Dl Anghelina ca sunt probleme cu , cardurile celor doi , iese un adevarat balci , gratuit zic eu si urmarea este ca la etapa de la Snagov toata lumea are filmarile pe card si nu sunt fisiere corupte !!! ( tot e bine si asa)
Va dati seama ca DL Sava ma iubeste din ce in ce mai mult si inainte de Snagov hotaraste sa faca un AG extraordinar in care sa ma dea jos , desi eu anuntasem ca nu mai candidez ! Nu mai avea rabdare , incearca sa aduca argumente puerile , oricum era foarte clar pentru mine ca se dorea generarea uni senzatiii de haos si inducerea acesteia in randurile membrilor ALRS, nu mai vorbesc de telefoane date prin tara si incercari de interventie , mai avea Dl. Sava sa vorbeasca cu presedintele sau primul ministru ca altfel ia epuizat pe toti!
In acest an suntem dati in judecata de Popescu si apelez la Dl Mihuta din WSB sa ne reprezinte la proces platim onorariul cerut ( 4000 de lei) semnez delegatia ca presedinte si ma trezesc dupa etapa de la Bicaz ca , Dl. Mihuta ca avocat si Clubul WSB prin domnii, Dl Sava, Dl Boanta, Dl Spiac contesta conducerea ALRS pentru care ei au votat in 2017 si masura pe care tot ei ne-au silit sa o luam prin desfiintarea CTDA ului ( practic) la tribunal !!!
Daca pana acum am trecut cu vederea toate derapajele acestor domni, acum cred ca nu trebuie sa mai facem acest lucru !
Adica participi la concursurile organizate sub aceasta conducere, mergi la CM cu aceasta conducere , esti renumerat in procese de acesta conducere si cand trebuie sa respecti pana la urma un regulament cu care ai fost de acord la inceputul campionatului tu incepi cu tertipuri avocatesti si amenintari .
Este o premiera nedorita si eu in calitate de Presedinte ALRS o sa propun AG- lui sanctiuni impotriva acestori domni , sa hotarasca colegii nostrii daca este de incurajat o asemenea initiativa sau nu .
Din punctul meu de vedere si al colegilor din CD este foarte grav , imaginea noastra este afectata.
Dovada fiind American Nautics si Normark care nu ne mai sustin anul viitor, probabil vor sa vada ce masuri luam ( daca se vrea)!
A era sa uit in 2018 sa intamplat aceeasi anomalie la Cupa Ligii ,ea practic este confiscata de WSB si Relax si o face Dl. Boanta pe o firma ( atentie nu pe un club membru LRS) de aceasta data la insistentele mele obtin 100 de lei de barca .
In final vad ca Dl Pindichi sa aliat cu Dl Sava , noi din CD suntem ignorati total ( pe principiul ca nici o fapta buna nu ramane nepedepsita), circula o varianta de modificare a statutului care este cel putin ciudata cu multe contraziceri dar care se refera numai la statut si nu la cluburile noi afiliate , totul trece pe la Dl.Sava si nu numai …. ei devenind un fel de supervizori ! Aceleasi metehne , stam in spate si tragem sfori nu inteleg de ce nu ies la lumina si sa-si asume conducerea .
Pana si Cristi Anghelina un monument de calmitate remarca aceite lucruri dar …..
Un lucru este cert din punctul meu de vedere sa inceput cu stangul , mai ales ca nu exista doua tabere cel putin in acceptiunea mea , exista un singur interes acela de a fi mai buni si a progresa de la an la an sa aducem mai multi concurenti sa facem concursuri mai bune si mai interesante ,sa asiguram un climat de seriozitate ( apropo credeti ca Dl Sava se raliaza acestor deziderate?) .
Vin cu rugamintea ca cei care cred inca in ideea de competitie onesta , sa faca in asa fel incat campionatul nostru sa ramana o competitie fair play . Nu lasati sa devina o banala rotita in angrenajul unor persoane toxice , care n-au decat promovarea propriului interes, de votul vostru depinde acest lucru !
Echipa care preia Organizatia noastra trebuie sa fie constienta ca nimic nu este usor si trebuie sa fie implicati suta la suta , chiar daca ele par asa usor din afara trebuie sa munceasca si sa nu intre in diverse bisericute sau combinatii de moment , pentru ca in final testul este dat in fata celor care participa la concursuri si ei o sa va judece cel mai bine si acolo nu mai poti suna pe nimeni sa voteze cu X sau Y acolo sunteti judecati numai pe baza a ceea ce ati facut bine sau mai putin bine si restul nu mai conteaza!
In final imi iau la revedere de la toti si prieteni si mai putini prieteni , a fost o onoare pentru mine sa va reprezint sper ca am facut-o cu cinste si voi ramane alaturi de colegii mei de club , de spiritul ALRS gata oricand sa ajut dupa puterile mele atunci cand va fi nevoie!

christianpindichi
Mesaje: 48
Membru din: 27 Sep 2017, 12:06

Re: Adunare Generală , alegere conducere lrs, stabilire etape 2019

Mesajde christianpindichi » 25 Noi 2018, 18:46

Salutare tuturor!
Am evitat sa-mi exprim vreo opinie pana in acest moment, tocmai datorita acestei stari tensionate care vad ca exista, deoarece nu sunt un tip conflictual, ba dimpotriva. Vazand insa ca Marian m-a pomenit in postul sau, doresc sa fac cateva precizari. Le voi face aleatoriu, asa cum imi vin in cap:
1. Am fost contactat de reprezentantii unor cluburi membre LRS, care mi-au propus, avand in vedere expirarea mandatului actualului Presedinte al CD, sa fac parte din acest Consiliu in functia de presedinte. Le-am raspuns exact ce scriu acum- si anume ca daca interesul Ligii primeaza si toti sustin asta, existand obiective comune, accept propunerea.Deci nu m-am autopropus niciodata in acesta functie. Nu as fi acceptat niciodata daca actualul Presedinte nu ar fi afirmat(si public la sedinta tehnica a ultimei etape, si in particular la o convorbire telefonica in conferinta cu dl.Torescu) ca ii expira mandatul si ca NU intentioneaza sa mai continue.
2.@Marian-in Delta la ultima etapa am venit de 3 ori sa vorbesc cu tine, si m-ai evitat de fiecare data-iti amintesc si locatiile-pe drumul spre restaurant langa debarcader cand erai langa dl.Rebegel, dupa prima mansa la piscina cand se depuneau cardurile, si o data in sala sus. De fiecare data mi-ai zis..."stai asa ca am putina treaba si vb dupa". Ce sa inteleg....vad ca imi zici ca nu te-am mai sunat dupa Delta....
3. NU fac parte din barca nimanui mai ales din barca lui Sava Andrei, cum vad ca mai mult sau mai putin voalat se afirma. Nu uita Marian, ca referitor la cazul Bicaz de anul acesta, am sustinut tot timpul sa se aplice regulamentul si anume sa fie total depunctati. Lucru pe care ti l-am spus si tie si lor personal. Asta era si este in continuare opinia mea vis-a vis de orice incalcare a regulamentului. Mai mult decat atat, dupa ce mi s-a propus aceasta functie, am purtat discutii cu diversi oameni din Liga cu care am dialog si despre care cred ca pot ajuta..CRisti Anghelina, Leo, ba chiar am intrebat daca Sabin se poate implica in una din comisii. Din ce barca fac parte!!???....
4.Din punctul meu de vedere, problemele apar din lipsa si din respectarea unor norme. In 23 de ani de munca cu hartii, am invatat ca pentru a fi solid functional trebuie sa lucrezi dupa norme(legi, regulamente, proceduri, etc...) Afirma Marian intr-un post recent ca nu suntem Tribunal. Da nu suntem, insa eu stiu ca la Tribunal ajungi daca NU respecti niste norme;nu daca le respecti.
5. Obiective? DA: . Modificare statutului pentru o mai buna functionare, cresterea imaginii LRS cat se poate de mult, stabilitate financiara pentru desfasurarea activitatii ligii, continuarea colaborarii cu AGVPS-ul in vederea participarii la Mondiale, ridicarea standardului de calitate pe expunere media, creare de organisme interne functionale si responsabilizate pe tipuri de activitati(comisiile barca/mal sa functioneze tot anul, nu la AG o data pe an. Si da-ideea cu infiintarea comisiei de media si statistica imi apartine- e ceva rau in asta?
6. Sunt multi oameni implicati in LRS care au bussiness in domeniu. Toti beneficiaza mai mult sau mai putin de LRS, haideti sa nu fim ipocriti...si nu vad o problema din asta, atat timp cat nu exista conflict de interese intre cel personal al lor si interesul LRS.
7. Referitor la sponsori...eu vad asta ca un parteneriat cu beneficii bilaterale....LRS-ul nu este ajutat gratuit de vreun sponsor...este partener cu acestia...Normark a vandut multe mulinete datorita fenomenului LRS, American Nautics multe motoare electrice datorita LRS ului, Arow multe Daiwe, Navtron multe sonare si asa mai departe-NU ESTE NIMIC RAU IN ASTA, e absolut normal. Dar nici nu putem afirma ca ne ajuta asa.....degeaba
8.Nu sunt eu in masura sa judec felul in care a fost condus LRS-ul pana acum, asta e treaba AG-ulu. Ceea ce sustin insa cu tarie, si pot argumenta oricand si oricui este interesat, este ca nimeni din cei implicati nu respecta statutul, Inclusiv Sava, asta ca sa eliminam orice dubiu. NU mai vorbesc de regulamente si alte chestiuni....( un singur exemplu care mi vine acum...in Statut scrie ca din CD face parte trezorielrul...dar nicaieri atributiile acestuia...)

Indiferent daca voi fi sau nu presedintele CD al LRS, eu voi gandi la fel, ghidat de principii ca si corectitudinea si echilibrul, voi ajuta daca mi se va cere, voi participa la concursuri si voi face lobby pentru LRS, nefacand parte din gasca nimanui, ci doar din gasca LRS.

Seara limpede! A, si inca ceva. Marian daca te ai razgandit si vrei sa continui, eu ma retrag!


Înapoi la “CNS ALRS - PESCUIT DIN BARCA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori