Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

concursuri de spinning, altele decat cele organizate sub sigla LRS
Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 05 Mai 2015, 16:55

Liga de Spinning Moldova anunta a doua etapa a Campionatului Republicii Moldova la spinning de pe mal
Imagine
Data concursului 5-7 iunie 2015
Locatie - Afluent al r. Prut, lacul Bădragii Vechi, rn. Edineț RM
Taxa de participare - 350 MDL/persoana (approx 75 RON)
Se poate campa pe mal (va fi organizata o tabara)
In lac sunt toate speciile de rapitori care se iau in calcul: biban, salau, avat, clean, somn si stiuca.
Regulamentul il puteti gasi aici.
Asteptam cu drag toti doritorii de a participa.
Va puteti inregistra aici pe forum, sau dati mesaj pe adresa spinning.moldova@gmail.com
pentru orice intrebari va stau la dispozitie.

Programul competitiilor
Vineri, 05.06.2015
- 10.00 - 20.00 Camparea, inregistrarea.
- 14.00 - 17.00 Antrenament.
- 17.00 - 23.00 Odihna.
- 23.00 Mergem la somn.
Sambata, 06.06.2015
- 05.00 - 06.00 Desteptarea, pregatirea pentru competitii, continuarea inregistrarilor.
- 06.00 Inchiderea registrarii. Persoanele care intirzie la inregistrarea nu sunt acceptate la competitii.
- 06.00 - 07.00 Alinierea. Inaugurarea. Tragerea la sort a sectoarelor pentru primul tur.
- 07.00 - 07.30 Ocuparea sectoarelor potrivit tragerii la sort.
- 07.30 – Primul start al primului tur.
- 08.30 – Finalul primului start.
- 08.30 - 08.45 Schimbul sectoarelor comform tragerii la sort.
- 08.45 al doilea start al primului tur.
- 09.45 Finalul startului doi.
- 09.45 - 10.00 Schimbul sectoarelor comform tragerii la sort.
- 10.00 startul trei al primului tur.
- 11.00 Finalul startului 3 .Finalul turului intii.
- 11.00 - 14.00 Odihna. Luarea mesei.
- 14.00 - 14.30 Alinierea. Tragerea la sort a sectoarelor pentru turul doi.
- 14.30 - 15.00 Ocuparea sectoarelor potrivit tragerii la sort.
- 15.00 Primul start al turului doi.
- 16.00 Finalul primului start.
- 16.00 - 16.15 Schimbul sectoarelor comform tragerii la sort.
- 16.15 al doilea start turului doi.
- 17.15 Finalul startului doi.
- 17.15 - 17.30 Schimbul sectoarelor comform tragerii la sort.
- 17.30 startul trei al turului doi.
- 18.30 Finalul startului 3 .Finalul turului doi.
- 18.30 - 23.00 Odihna.
- 23.00 Culcarea.
Duminica, 07.06.2015
- 05.30 - 06.30 Desteptarea, pregatirea pentru competitii.
- 06.30 - 07.00 Alinierea. Tragerea la sort a sectoarelor pentru turul trei.
- 07.00 - 07.30 Ocuparea sectoarelor potrivit tragerii la sort.
- 07.30 Primul start al turului trei.
- 08.30 Finalul primului start.
- 08.30 - 08.45 Schimbul sectoarelor comform tragerii la sort.
- 08.45 al doilea start al turului trei.
- 09.45 Finalul startului doi.
- 09.45 - 10.00 Schimbul sectoarelor comform tragerii la sort.
- 10.00 startul trei al turului trei.
- 11.00 Finalul startului 3 .Finalul turului trei.
- 11.00 - 13.00 Odihna. Calcularea totalurilor competitiilor.
- 13.00 Alinierea. Decernarea. Inchiderea competitiei.


Cererea pentru participare pina pe data de 30 mai 2015 in modul urmator:

Echipa "denumirea echipei", orasul, tarta
1. Nume Prenume, capitanul, an nastere, numar telefon
2. Nume Prenume, an nastere
3. Nume Prenume, an nastere
Asta in caz de echipa. In caz ca participati individual, se declara:
Nume Prenume, an nastere, numar telefon.

Aici gasiti informatia acuala.

Anul trecut s-a petrecut pentru prima data una din etape, antrenamentele au arătat că în lac este destul de mult biban de dimensiun destul de mari, șalău în medie de până la 1kg dar celor mai norocoși și peste 2kg, uneori avat și știucă, dar în ziua competițiilor am nimerit în perioada de prohibiție și tot acest pește era greu de găsit. Anul acesta am ales o perioadă mai potrivită a anului și avem așteptări mari și destul de optimiste. Pe lângă aceasta, lacul este situat într-un loc foarte frumos, pitoresc, cu stânci și pâduri și aproape de hotarul cu Romania. Are o lungime de peste 7km și lățimea medie de 600m, adâncimi până la 7m. Coordonatele GPS N48.05028° E27.14308, nu ratați !!!
Câteva poze de la antrenamente și etapa precedentă fîcute în martie, anul acesta în iunie va fi foarte frumos, pe un mal stânci pe altul pâdure și izvoare:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Imagine
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 12 Mai 2015, 12:55

Weekendul trecut s-a petrecut primul antrenament. Au fost 9 persoane, toți au rămas placut surprinși de activitatea bibanului. Timp de 30 minute în medie 15 bibani și doi, trei șalăi în jur de 1 kg. Bibanii în mare parte sunt de mărime sportivă, dar unu din 5 de mărime mai serioasă, șalau mic a fost mult, dar de dimensiuni sub limita acceptabila, posibil că asta mare încă nu și-a revenit după prohibiție, dar mai este timp. Jumătate din cei prezenți la antrenament au fost pentru prima dată la acest lac, și l-au apreciat ca fiind cel mai frumos din Moldova, plus la toate ușor au citit lacul și au prins la fel de bine ca cei care au mai fost la acest lac. Nu ezitați, depuneși cererea la participare, avem deja doritori din Russia, Ucraina și un poleac, am fi nespus de bucuroși să vedem și pe cineva de peste Prut.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat 22 Mai 2015, 16:46 de către Submarine, modificat 1 dată în total.
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 12 Mai 2015, 17:14

Video de la antrenament

https://youtu.be/2LmgH324xH4
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

oby 1
Mesaje: 377
Membru din: 27 Ian 2008, 18:53
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde oby 1 » 29 Mai 2015, 19:16

Ti-am dat mesaj privat.... :D

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 01 Iun 2015, 10:25

Pentru noi sunteti west nu east ))) Va asteptam !!!
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 10 Iun 2015, 09:02

Vreau sa multumesc individual pe Vasile Jarda, Micela Luca si Ghiorghita Marcel ca au acceptat invitatia si ne-au vizitat. Am ramas cu impresii placute de voi si speram sa ne mai vedem.
Necatand la faptul ca acesta a fost primul lor campionat de pe mal, sportivii au aratat un nivel inalt de profesionalism, in unele cazuri toti erau convinsi ca romanii vor lua aurul si la individual si pe echipe, insa norocul ultimii zile nu a fost de partea lor. Oricum, Vasile a luat locul 6 la individual din 48 de participanti, este un rezultat foarte bun. Pe langa aceasta Vasile a luat si BIG FISH-ul, cu un salau de jumatate de kilogram, au fost pesti si mai mari insa sportivii nu au fost in stare sa ii scoata, toti erau pregatiti doar pentru peste mic. Felicitari, va mai asteptam si la a treia etapa care se va petrece in septembrie, de data aceasta pe raul Nistru.
8434547.png
8434547.png (27.52 KiB) Vizualizat de 11249 ori
1663316.png
1663316.png (96.32 KiB) Vizualizat de 11250 ori

Vreau sa mentionez ca nimeni nu s-a asteptat la asemenea rezultate, timp de 9 ore de pescuit au fost prinsi peste 1200 pesti, in mare parte a fost biban, dar si salau, clean si avat.
Imagine
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat 11 Iun 2015, 17:47 de către Submarine, modificat 1 dată în total.
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 10 Iun 2015, 09:48

Mai multe poze le puteti gasi aici
https://cloud.mail.ru/public/5TAe/S9SPypXZ3

IMG_1115.JPG
IMG_1115.JPG (109.45 KiB) Vizualizat de 11230 ori
IMG_1234.JPG
IMG_1234.JPG (140.19 KiB) Vizualizat de 11230 ori
IMG_1224.JPG
IMG_1224.JPG (131.17 KiB) Vizualizat de 11230 ori
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

oby 1
Mesaje: 377
Membru din: 27 Ian 2008, 18:53
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde oby 1 » 11 Iun 2015, 09:24

Multumim pentru cuvintele frumoase!
Pentru noi, acest concurs a fost o noua provocare, o experienta din care am avut numai de invatat - un nou stil de pescuit, extrem de tacticizat, o noua abordare. Am intalnit concurenti foarte bine pregatiti si bine echipati. Am regasit ceea ce s-a pierdut in ultimii ani in concursurile din Romania - atmosfera prieteneasca, indiferent de zona de origine. Ne-am simtit foarte bine intre voi, dorim sa ajungem in toamna si la concurs, si la pescuit de placere. Mult succes in continuare, sa organizati la fel si celelalte concursuri!

Cu stima,
Marcel
East Spinning Team

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 12 Iun 2015, 10:10

Articol de la Vasile Jarda si echipa sa "East Spinning Team" Romania, postată pe blogul lor http://www.easteam.ro

Totul a început într-o pauză de masă, cînd colegul de club Marcel, face o propunere, mai mult în gluma: n-aţi vrea sa mergem la un concurs de spinning de pe mal în republica Moldova?? Mă uit mirat si curios - unde se desfăşoară?? " Aici lângă vama de la Stânca, undeva la 30km în deal, vizavi de Manoleasa". Mi-a suras idea, mai ales ca bugetul prognozat era mai mult decât decent. Singura problema era că nu participasem niciodată la un concurs de pe mal, dar am luat-o ca pe o experienţă nouă. La urma urmei, tot de pe mal am inceput, deci n-are ce să ne fie străin. Am plecat vineri dimineaţă , cu Marcel si cu Luca, inghesuiţi într-o jumătate de maşină ( ca "A- class- ul” soţiei lui Marcel nu poate fi numit maşină întreagă….:)…), cu bagajele reduse la limită, plini de speranţă si curiozitate.
Imagine
Trecem vama repede, foarte amabili vamesii români si moldoveni (e drept, s-au uitat cam ciudat la noi când le-am spus scopul vizitei), şi ne-am orientat pe o hartă sa găsim drumul cel mai scurt, si l-am gasit….harta nu avea nici o treabă cu realitatea, pe marginea drumului oameni beţi, care vorbeau ruseşte, femei care spuneau să mergem spre dreapta si arătau spre stânga…la un momen dat nu mai trecea nici o maşină pe drumul pe care circulam noi, dupa multe polemici între noi si “profunde” observări ale hărţii (noroc de Prutul care se mai vedea în departare), am reuşit să ajungem pe malul lacului. Am fost cucerit de frumuseţea lacului instantaneu.
Lacul se află pe un afluent al raului Prut, între două coline cu pâlcuri răzleţe de pădure, maluri abrupte urmate de întinsuri, şerpuind câţiva km înspre nord.
Imagine
N-am reusit sa vedem tot lacul deoarece concursul s-a desfăşurat în partea dinspre dig şi pe malul din sud est.
La cateva minute dupa ce am ajuns, am început să ne antrenăm, să ne familiarizăm cu pista, dupa vreo 30 de minute am gasit o zonă unde prindeam peşte aproape la fiecare lanseu, ne priveam între noi si zâmbeam, eram ca niste păuni - "rupem maine" zice Luca (bibănoci între 20-30 cm, pe capăt de lanseu, atacuri puternice - o frumuseţe)
Spre seara ne-am retras lângă un izvor să luăm masa, am facut cunoştinţă cu o parte din colegii de competiţie, am văzut echipamentele (spre mirarea noastră, extrem de bine echipaţi), care au fost foarte amabili şi ospitalieri cu noi.
Imagine
Concursul în sine s-a petrecut foarte repede (regulament cam ca la păstrăv la noi - un sector, 3 manşe de câte o oră, se trage la sorţi ordinea de plecare în fiecare manşă, se schimbă locul în timpul manşei de căte ori vrei), nefiind învăţat cu deplasările rapide de la un stand la altul (e drept, nici malurile, nici încălţămintea nu m-au ajutat), am avut o mare problema în acest sens, deoarece echipamentul meu era total depăşit faţă de ceilaţi concurenţi, mi-am spus "asta e , o iau ca pe o experienţă". Se dădea startul, arbitrul citea numele concurenţilor în ordinea plecării, fiecare se punea unde găsea liber, se pescuia o oră. După o oră, toţi veneau în zona de start, pauză, şi o luam de la capăt încă o oră. Nici nu vă daţi seama cât e de greu sa prinzi un biban într-o oră.
Am pescuit calm, neştiind absolut nimic din ce se întâmplă în jurul meu, si am constatat cu stupoare că am câstigat sectorul (în manşa asta am luat şi CMMC ul – un şalău de 500 gr.).
Imagine
Interesant e faptul că s-a punctat cu bibani de minim 11 cm si şalăi de la 22 cm. În manşa a doua, am iesit pe locul doi în sector, lucru care m-a mirat, era o surpriză (deci cumva ne pricepem şi la jocul ăsta), dar m-a şi motivat pentru a doua zi.
Imagine
Seara de sâmbată spre duminică a fost superbă, colegii noştri modoveni ne-au integrat imediat între ei, servindu-ne cu gratare, si alte bunatati specifice, gastronomice şi bahice.
Duminică dimineaţa, în al treilea sector a fost foarte greu, s-a pescuit la peşti foarte mici, Cu gum ede 1 cm, si greutăţi de 0,5-1 gram, n-am avut echipament adecvat pentru pesti de asemenea măsură, dar m-am descurcat onorabil.
Imagine
Multe lucruri au fost interesante, dar am rămas impresionat de următorul aspect: toţi sportivii care au participat la concurs n-au lipsit de la festivitatea de premiere, plină de surprize, deoarece clasamentul final nu se afişează , se anunţă la premiere. Şi unii dintre concurenţi aveau de parcurs şi 500 km spre casă.
Imagine
Aşa am aflat că am terminat pe locul 6 si am fost câştigatorul premiului "BIG FISH" (cea mai mare captură).
Imagine
Ca şi club (pentru că se puncta şi individual, şi ca club, prin însumarea rezultatelor individuale ale membrilor clubului) am ieşit pe locul 7, poziţie relativ bună în clasament, dar întotdeauna e loc de mai bine. Data viitoare…
Mulţumesc pentru ospitalitatea de care au dat dovadă organizatorii, ştiu doar cateva nume, : Marin, Andrei, Andrei, Eugen, (halba e superbă, nu mai spun cum au fost pelemenele), Saşa, Costel, Dragoş, arbitrii au fost exemplari.
A fost un concurs foarte greu, epuizant, frumos si palpitant.
Mi-am adus aminte de primele concursuri, de acu câţiva ani, la noi în ţară, unde se socializa până seara târziu, şi de Cupa Moldovei… Taxa de participare mică, astfel au fost iniţial 60 de inscrişi. Lumea a stat la cort, fără figuri de fete de pension, seara s-a băut si s-a mancat laolaltă.
Imagine
Premiile oferite de sponsori, chiar daca o parte din ele nu aveau legătură cu pescuitul, au fost primite cu plăcere de câştigători.
Imagine
Probabil o idee bună, pentru a nu creşte taxa de participare, implicit a încuraja participarea. Am întâlnit concurenţi extrem de bine pregătiţi si echipaţi, practicând un pescuit ULight, bine tacticizat. Am avut ce învăţa, a fost o experienta interesantă, mai mult decât plăcută, care ne face să ne dorim să revenim între ei, poate mai mult decât ne dorim în momentul prezent să participăm la competiţiile noastre interne.

Ne vedem în toamnă!
Vasile Jardă
East Spinning Team
Prinde, Pozează, Eliberează!
Pescuitul la rapitor are viitor !!!

Avatar utilizator
Submarine
Mesaje: 30
Membru din: 09 Mai 2014, 11:50

Re: Campionatul Republicii Moldova la spinning de pe mal Etapa 2

Mesajde Submarine » 12 Iun 2015, 14:06

Submarine scrie:harta nu avea nici o treabă cu realitatea, pe marginea drumului oameni beţi, care vorbeau ruseşte, femei care spuneau să mergem spre dreapta si arătau spre stânga…

Păi sunteți norocoși că nu a-ți văzut mai ceva ))) Acesta era satul Brânzeni, unde este cea mai mare casa de nebuni din țară, mai umblă și liberi prin sat, nu sunt ofensivi dar uneori pot să arate și concerte )))
Pescuitul la rapitor are viitor !!!


Înapoi la “ALTE COMPETITII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori