CONCURS DE PE MAL COZMA

concursuri de spinning, altele decat cele organizate sub sigla LRS
adrian
Mesaje: 80
Membru din: 23 Feb 2008, 15:04

CONCURS DE PE MAL COZMA

Mesajde adrian » 03 Apr 2010, 18:20

postez eu intentiile si regulamentul deoarece bunicu s-a autosuspendat de pe sectiunea privata a forumului(stiu eu) si m-a rugat pe mine.
VERSIUNE ORIGINALA
Turneul Cozma spinning de pe mal
Inntentionez sa initiez organizarea unui turneu de spinning de pe mal.
Scopul acestui turneu este promovarea pescuitului la spinning de pe mal.Dar cel mai important este educarea si formarea pescarilor in spiritual dragostei si respectului pentru natura.Acest turneu va promova firmele producatoare si firmele care comercializeaza scule de pescuit vom promova si asociatiile si cluburile care se implica in acest proiect..Deci invit pe toata lumea sa participle la acest eveniment.CINE DORESTE SA ORGANIZEZE O ETAPA IN ACEST TURNEU ESTE BINEVENIT.De asemenea este bine venit orce sponsor.Intentia mea este sa organizam aceste competitii cu costuri minime si deci si cu taxe minime.
Pentru buna desfasurare a concursurilor am intocmit un regulament pe care il postez si care va fi in dezbatere publica doua saptamini .In aceste doua saptamini primesc sugestii pentru inbunatatirea acestui regulament iar in masura in care consider ca sunt bune si nu contravin unor regulamente internationale le inplementez .Pentru acest an m‐am gindit la trei concursuri dar daca sunt asociatii sau cluburi care doresc sa organizeze concursuri in cadrul acestui turneu ne vom extinde la patru sau cinci concursuri.Concursurile vor avea loc incepind din luna iunie cind se deschide pescuitul la ses .Pentru buna desfasurare a competitiei am trim un regulament la AGVPS Bucuresti dar pina acum nu am primit raspuns ,eram curios daca regulamentul este agreat de comisia de competitii din cadrul AGVPS.O etapa m‐am gindit sa o facem pe Somes zona Juc Apahida ,pentru asta am luat legatura cu AJPS –cluj de la care am primit acceptul,le multumesc si pe acceasta cale ca am primit acceptul anul trecut sa organizez cupa LRS pe lacul Sacalaia.Mam gindit la o etapa pe Cris unde cred ca vom primi acceptul AJVPS‐Bihor,la care le multumesc ca au aprobat un concurs(in2008) pe care lam organizat la Alesd (etapa in cadrulLRS).Pe Cris poate doreste un club sau o asociatie din Oradea sa organizeze.Colaborarea cu ajvps‐urile din tara este necesara in primul rind pentruca gestioneaza apele curgatoare,pe care dorim sa facem competitii


Turneul Cozma spinning de pe mal


Regulament de concurs pentru spinning de pe mal
Cuprins
Cap1………………………………………………… Prevederi generale
Cap2…………………………………………………Organizare concurs
Cap3…………………………………………………Desfasurare concurs
Cap4………………………………………………….Arbitraj
Cap5…………………………………………………Prevederi finale
Cap1……. Prevederi Generale
Acest regulament contine un pachet de reguli dupa care se organizeaza si se arbitreaza concursurile de spinning de pe mal in turneul Cozma.Concursurile de spinning de pe mal se refera la concursurile cu naluci artificial exceptind cele de tip musca sau stremar.La aceste concursuri pot participa pescarii care accepta si respecta prezentul regulament si au implinit virsta de 18 ani.Toate concursurile si antrenamentele se vor desfasura in maniera prinde si elibereaza cu grija maxima fata de peste si natura inconjuratoare.
Un concurs se va desfasura pe o perioada de maxim trei zile.
Un concurs va avea minim trei manse
Mansele vor avea minim trei ore
Puncteaza urmatoarele specii cu dimensiunea minima aferenta.
Clean(leuciscus cefalus)…………………………….20cm
Avat(aspius aspius)……………………………………30cm
Pastrav(toate subspeciile)……………………….20cm
Salau(stizostedion lucioperca)……………….40cm
Stiuca(esox lucius)…………………………………40cm
Biban(perca fluviatilis)………………………..15cm
Pot puncta si alte specii la hotarirea organizatorului de competitive.
Cap2…….Organizare concurs
a)Obligatiile organizatorului
1)Asigura standuri aproximativ egale cu o lungine minima de 30 m si maxima 50m.Se va calcula lungimea efectiva pe care se poate pescui .
Zonele de protective a barajelor trebuie scoase din concurs ,de asemenea trebuie scoase si zonele cu stilpi de electrcitate sau zone cu pericol de surpare a malurilor.
Pe sectoarele de concurs sa nu se organizeze alt concurs cu cel putin o saptamina inainte .
Se recomanda sa se inchida pescuitul cu cel putin trei zile inaintea concursului.
Desfasurarea concursului va fi condusa de un director si un albitru sef.
Formeaza un corp de albitrii supravegetori.Cel putin un albitru la cinci concurenti.
Formeaza o echipa din doi sau trei albitrii care masoara , valideaza si complecteaza fisele de albitraj.Daca e nevoie se formeaza doua sau trei echipe care masoara capturile.
Organizatorul publica pe saituri cu specific de pescuit data si locul de desfasurare cu cel putin o luna inaintea concursului.Lista inscrierilor poate fi inchisa cu 5 zile inaintea concursului.Se publica si taxa de inscriere daca e cazul.Se publica in detaliu programul de desfasurare a concursului.
Delimiteaza,marcheaza si numeroteaza sectoarele.
Delimiteaza zonea de campare.In zona de campare se recomanda sa fie si staful de organizare .
Asigura un loc vizibil pentru afisarea rezultatelor partiale cit si finale,aici se vor afisa si grupele.
b)Organizarea sectoarelor si standurilor
Pista de concurs se imparte in trei sectoare cu un numar egal de standuri fiecare.
Sectoarele vor fi notate cu literele –A‐,‐B‐.si‐ C‐
Standurile vor fi numerotate cu numere si litera aferenta sectorului ex:stand ‐1‐A‐
Se recomanda ca numarul de standuri dintr‐un sector sa fie cu douazeci la suta mai mare decit numarul concurentilor,acest procent trebuie sa fie egal la toate sectoarele.
Fiecare sector si stand trebuie marcat cu insemne vizibie
c)Sedinta tehnica
La inceputul fiecarui concurs trebuie organizata o sedinta tehnica unde se comunica tuturor concurentilor urmatoarele:
1)programul competitiei,regulamentul de desfasurare si arbitraj
2)componenta grupelor ,aceasta trebuie afisat la loc vizibill
3)Se trage la sort sectorul si standul fiecarui concurent.
4)Se inmineaza fiecarui concurent un ecuson cu numele sau numarul de concurs.
Cap3……… Desfasurare concurs
1)
Concurentul poate pescui numai in interiorul unui stand
2)
Accesul pe sector a altor persoane in afara de albitru este interzis.
3)
Reprezentantii masmedia au voie sa intre in sector numai cu acordul concurentului si a albitrului si nu are voie sa se apropie mai mult de 5m de apa.
4)
Accesul pe piste este interzis in afara desfasurarii manselor.
5)
Ecusonul sau numarul de concurs trebuie purtat pe durata intregului concurs.
6)
Pestele intepat in exterior nu puncteaza .
7)
Pescuitul in stil japca duce la eliminarea pescarului din competitie
8)
Concurentului ii este interzis sa lanseze in standul vecin
9)
Captura pestelui din standul vecin nu se puncteaza
10)
Pestele care intra in timpul drilului in standul vecin se puncteaza
11)
Pescuitul in timpul concursului se practica fara a intra in apa.
12)
Concurentul poate intra in apa in situatia in care aduce la mincioc un peste,in aceasta situatie un picior trebuie sa ramina afara din apa.
13)
Folosirea minciocului la scoaterea pestelui din apa este obligatorie si este folosit doar de catre concurent.
14)
Sarcina pastrari pestelui viu pina la masurare revine concurentului.
15)
Pestele aflat in dril in momentul cind sa dat semnalul de incheiere a mansei puncteaza cu conditia sa fie scos la maxim zece minute de la incheerea mansei
16)
Dupa semnalul de start al mansei este interzis sa se introduca in stand alte echipamente
17)
Dupa trizeci de minute este permisa parasirea standului si ocuparea unui stand liber cu respectarea urmatoarelor reguli:deplasarea pe un alt stand se face pe jos ,la parasirea unui stand concurentul isi ia tot echipamentul.
18)
Este interzisa parasirea propriului sector.
19)
Concurentul poate folosi la pescuit o singura lanseta cu lungimea maxima de 2,7m,dar poate avea in sector mai multe lansete echipate.
20)
Este permisa folosirea doar a momelilor artificiale ,cu cel mult doua ancore sau doua cirlige.
21)
Este interzisa folosirea a doua sau mai multe momeli in tandem.Pe lanseta se atasaza o singura momeala.
22)
Este interzisa folosirea momelior in sistem buldo.
23)
Concurentul un are voie sa arunce in apa sau in stand gunoaie sau alte resturi,dupa concurs standul trebuie sa ramina curat.
Cap4……………..Arbitraj
1) Arbitrajul este condus de catre un arbitru sef.
2) Arbitri supraveghetori urmaresc nemijlocit cum pescuiesc concurentii si intocmesc procese verbale daca constata nereguli.
3) Echipa care masoara ,valideaza si intocmeste fisa de concurs este formata din doi sau trei arbitrii,acestea se deplaseaza la sectoarele la care au fost solicitati de catre arbitrii supraveghetori.
4)Eliberarea pestelui masurat se face de catre arbitru.
5)Fisa de arbitraj va fi emisa in doua exemplare una pentru arbitru si alta pentru concurent. Fisa trebuie
semnata de catre arbitru de sector si de concurent.
6) Pentru fiecare peste punctabil prins concurentul va primi un punct la fiecare centimetru al pestelui.
7) Rotunjirea masuratori se face in jos ,de ex un clean de 24.3 va fi trecut in fisa cu 24cm si 24 puncte,un salau de54,9 va fi trecut in fisa cu 54cm si 54 puncte.
Clasamentul competitiei
1)Pentru fiecare mansa se intocmeste un clasament pe sectoare.
2)Concurentul cu cele mai multe puncte se va situ ape locul unu pe sector urmatorul pe locul doi smd.
3)clasamentul final se stabileste adunind rezultatele de pe fiecare mansa.Cine cumuleaza cele mai putine punct se situeaza pe primul loc.In caz de egalitate conteaza ceea mai mare captura.
4)Dupa afisarea rezultatelor se lasa treizeci de minute pentru a fi studiate de concurenti si in acest interval se primesc si contestatiile.
5)Validarea rezultatelor general se face de catre directorul de concurs si albitru sef.
Premierea se face in cadru festiv si se recomanda sa participle toata lumea.
Cap5………………..PREVEDERI FINALE
1)Se recomanda ca fiecare organizator de etapa sa faca o ecologizare minima a zonei de concurs.
2)Organizatorul de etapa trebuie sa lase curata zona de concurs de aceea se recomanda montarea sacilor de gunoi in zona de campare iar dupa concurs trebuie sa stringa toate materialele care au ramas de la concurs.

Pop Vasile
Mesaje: 94
Membru din: 13 Noi 2008, 11:37

Re: CONCURS DE PE MAL COZMA

Mesajde Pop Vasile » 04 Mai 2010, 14:47

ca sa nu aglomerez forumul, citez aici din Hotatarea AG anuala 2010 a LRS:

N. Competitii de spinning de pe mal
LRS se va implica activ in definitivarea unui regulament de spinning de pe mal.
LRS se va implica activ in organizarea de competitii-pilot, in regim OPEN fara a selectiona un lot national si un campionului national.
Persoana responsabil este seful comisiiei de spinning de pe mal Renel PASCU.


Hai sa facem ceva, pentru-ca altfel....amintesc din nou zicala:
Tovarasi, ori facem ce zicem, ori zicem ce facem.
Ca asa nu se mai poate
!

Comisia de spinning de pe mal ar trebui sa-si justifice cumva existenta.
Eu personal imi doresc sa particip la doua concursuri de pe mal, in acest an.

rizorica
Mesaje: 12
Membru din: 11 Mai 2010, 10:04

Re: CONCURS DE PE MAL COZMA

Mesajde rizorica » 26 Iul 2010, 15:19

Se mai tine vreun concurs de spinning de pe mal?
Daca da anuntati din timp.


Înapoi la “ALTE COMPETITII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori