Concurs Lacul Pantelimon

concursuri de spinning, altele decat cele organizate sub sigla LRS
Avatar utilizator
Ionut the carp
Mesaje: 75
Membru din: 10 Apr 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde Ionut the carp » 29 Sep 2011, 17:12

Concursul se va desfasura pe lacul Pantelimon in data de 28-29 octombrie 2011.
Specia care puncteaza este Salaul, dimensiune minima 40 centimetri.
Program desfasurare:
Vineri, 28 octombrie 2011
Ora 16:00 – Sedinta tehnica
Sambata, 29 octombrie 2011
Ora 7:30 – Intrarea pe apa
Ora 8:00-15:30 – Mansa I
Ora 17:00 – Afisarea rezultatelor mansa I
Duminica, 30 octombrie 2011
Ora 8:00 – 15:30 – Mansa II
Ora 17:00 – Afisarea rezultatelor mansa II, rezultatelor finale si festivitatea de premiere

Premii
Se acorda diplome tuturor participantilor
Cupe: Locurile I, II, III si cea mai mare captura
Premii in bani – in functie de numarul de participanti. Premiile in bani vor fi comunicate cu o saptamana inantea deasfasurarii concursului.

Taxa de participare:
150lei
Se va asigura paza barcilor si zona de campare pentru cei ce vor dori sa stea la cort; in taxa nu sunt incluse bauturi/mancare.




Regulament
1. Se pescuieste individual, din barca, cu naluci artificiale de tip twister, vobler, lingura, orice alta momeala este interzisa. (Nerespectarea acestei reguli va duce la descalificare fara returnarea taxei de participare)
2. Pescarul poate avea pregatite in barca un numar nelimitat de lansete/mulinete, dar va pescui doar cu un singur echipament lanseta + mulineta (Nerespectarea acestei reguli se va sanctiona cu avertisment si nepunctarea pestilor prinsi pana la momentul respectiv).
3. Barcile pot fi deplasate cu ajutorul motoarelor electrice sau vasle. Folosirea motoarelor termice este interzisa.
4. Distanta minima dintre concurenti este de 30m. Nerespectarea acestei reguli se va sanctiona cu avertisment.
5. Masurarea pestilor se va face pe apa de catre arbitrii, dupa care se vor elibera. 1 centimetru = 1 punct, daca un salau are 40,6cm acesta va aduce tot 40 de puncte ca si un salau de 40cm sau de 40,9cm. Clasamentul pe mansa/sector se va face in ordinea descrescatoare a punctelor cumulate.
6. Este interzis retinerea oricarui tip de peste. Nerespectarea va duce la descalificare fara returnarea taxei de concurs.
7. Concurentii vor primi numere pe care vor fi obligati sa le aiba lipite/atasate pe/de lateralele barcilor tot timpul concursului. Numerele se vor acorda in ordinea inscrierilor
8. Clasamentul se intocmeste pe principiul: locul 1 – 1 punct, locul 2 – 2 puncte, etc. Castigator este cel ce va acumula cel mai putine puncte. In caz de egalitate intre doi concurenti, departajarea se va face dupa urmatoarele criterii:
a. Cel mai mare peste prins
b. Numarul de pesti
c. Numarul de avertismente



Doresc un concurs relaxat, fara dinti inclestati, sa ne ajutam reciproc, sa prindem peste si sa ne simtim bine. Sunt deschis pentru modificare/ajustare a regulamentului daca credeti ca nu este complet.


Ma puteti contacta
MP
0740213160
0735855000

Sectoare Concurs

Imagine
Ultima oară modificat 30 Sep 2011, 17:29 de către Ionut the carp, modificat 1 dată în total.
Stefan Ioan Cristian

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde sorin » 29 Sep 2011, 17:53

Ionut
se pescuieste la cantitate ?
masurarea se face in cm sau kg ?

Avatar utilizator
marius mazilu
Mesaje: 568
Membru din: 04 Mar 2009, 20:59
Localitate: Brasov

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde marius mazilu » 29 Sep 2011, 18:03

unde ie inscrisii din oficiu? :evil: :lol:
Let the pike survive, put it back alive ;)
http://www.bscteam.ro

Avatar utilizator
Ionut the carp
Mesaje: 75
Membru din: 10 Apr 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde Ionut the carp » 29 Sep 2011, 18:04

masurarea se face in centimetrii. la punctul 5 trebuie adaugat: 1 centimetru = 1 punct, daca un salau are 40,6cm acesta va aduce 40 de puncte. Clasamentul pe mansa/sector se va face in ordinea descrescatoare a punctelor cumulate.
Stefan Ioan Cristian

Avatar utilizator
Ionut the carp
Mesaje: 75
Membru din: 10 Apr 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde Ionut the carp » 29 Sep 2011, 18:05

Lista inscrieri:
1. Dobre Gabriel
2. Cocea Daniel
3. Panait Cristian - neconfirmat inca
4. Mazilu Marius
5. Buculei Sorin
Stefan Ioan Cristian

Avatar utilizator
marius mazilu
Mesaje: 568
Membru din: 04 Mar 2009, 20:59
Localitate: Brasov

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde marius mazilu » 29 Sep 2011, 18:24

pentru Vali, daca citesti aici, am vb cu domn director si conform CD1 versiunea 0.4.5 beta , nu ai voie sa participi la aceasta competitie. Bineinteles daca vi te lasam o mansa sa ti se faca pofta si te excludem la a 2a :lol: :lol: :lol:
P.S. domn director a zis ca putem musamaliza cu 2L de cicoare magica, 1 la el si 1 la baiatu sa nu te reclam la CTDA :twisted:
Let the pike survive, put it back alive ;)
http://www.bscteam.ro

ronaldo

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde ronaldo » 29 Sep 2011, 18:54

Salut, o initiativa grozava, din cate stiu lacul are "marfa". Se pot face si antrenamente ? Din cate stiu nu este voie sa pescuim din barca !

Avatar utilizator
Ionut the carp
Mesaje: 75
Membru din: 10 Apr 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde Ionut the carp » 29 Sep 2011, 19:05

Intradevar nu este permis pescuitul din barca.
Din discutiile de pana acum nu se pot face antrenamente si as dori sa ramana fara, balta are marfa, are structura, are tot ce-i trebuie :) o sa mai incerc o discutie poate va fi si o zi de antrenamente cu o saptamana inaintea concursului... totusi nu as vrea sa fie in ziua de vineri dinaintea concursului
Stefan Ioan Cristian

ovidiu
Mesaje: 38
Membru din: 20 Ian 2010, 22:01

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde ovidiu » 29 Sep 2011, 21:34

Ionut, pe linia mediana care desparte zonele de concurs in A si B va trebui o balizare destul de stransa (50-70maxim 100m) suntm cateva zone unde as pescui bucuros dintr-un sectror in altul ;)
spor la concurs.. sper sa particip si eu (in we ala sunt 3 concursuri de profil)

Ar mai fi ceva: mica suprafata.. dupa mine ar fi trebuit macar pana in locul unde se ingusteaza lacul inainte de Lebada.. sau macar unde se termina baza (unde era scoala auto) si incepe parcul. Nu se mai pot obtine 5-700m inspre Lebada?

Am verificat pe Google Earth.. appx 6-700m ar fi..
Stiu ca poti :wink: ;)
Ovidiu Ursachi

Avatar utilizator
Ionut the carp
Mesaje: 75
Membru din: 10 Apr 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde Ionut the carp » 29 Sep 2011, 22:36

Multumesc Ovidiu pentru sfat.
Sunt in jur de 40ha (aproximativ) pe fiecare sector. Linia mediana are in jur de 1,5km iar latimea de aproximativ 450m... daca vor fi multi participanti voi mari sectoarele... in rest nu vad de ce as face lucrul asta intrucat pesti si locuri sunt suficiente pe sectoarele delimitate.
Stefan Ioan Cristian

Avatar utilizator
MatrixVR5
Mesaje: 219
Membru din: 30 Ian 2008, 22:11
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde MatrixVR5 » 30 Sep 2011, 09:17

Ionut the carp scrie:Taxa de participare:
150lei
Se va asigura paza barcilor si zona de campare pentru cei ce vor dori sa stea la cort; in taxa nu sunt incluse bauturi/mancare.



150 lei barca + motorul nu le dau .
Paza :lol: :lol: :lol: .
Poate nu ati aflat ce patesc Politia si Jandarmeria in acea zona.
Clanul de "RROMI" din com. 23 August ati auzit? :twisted:
Ati pescuit in ultimi 2 ani , ne fiind de-ai zonei ???
:shock:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

CLUBUL DE PESCUIT SPORTIV ABREVIS

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde StefanDinu » 30 Sep 2011, 12:00

Ionut the carp scrie:Concursul se va desfasura pe lacul Pantelimon in data de 28-29 octombrie 2011.

Vineri, 27 octombrie 2011

Sambata, 28 octombrie 2011

Duminica, 29 octombrie 2011



Cred ca te-ai uitat pe calendarul greşit ... 29 este sâmbătă şi 30 duminica ... sau faci concursul vineri şi sâmbătă.

Sau cel mai bine îl amâni cu o săptămână ca tot atunci e Cupa Ligii :shock: ... şi vreau sa vin la amândouă.
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

vali
Mesaje: 1535
Membru din: 14 Ian 2008, 20:57
Localitate: cluj-napoca

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde vali » 30 Sep 2011, 13:01

marius mazilu scrie:pentru Vali, daca citesti aici, am vb cu domn director si conform CD1 versiunea 0.4.5 beta , nu ai voie sa participi la aceasta competitie. Bineinteles daca vi te lasam o mansa sa ti se faca pofta si te excludem la a 2a :lol: :lol: :lol:
P.S. domn director a zis ca putem musamaliza cu 2L de cicoare magica, 1 la el si 1 la baiatu sa nu te reclam la CTDA :twisted:


Frate eu asi veni dar mi-e tare frica ca ilustrul vostru presedinte "Breavehart dinu"sa nu de-a si in acest caz vre-o noua hotarire in stilu-i caracteristic :P :P :P :P si sa imi confiste barca sau permisul de pescuit si sa fiu obligat sa pescuiesc de pe mal.... :wink: nu asi avea sanse egale nu de alta . :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Mai bine fa tu te rog demersurile necesare si daca e OK de la "il comandante " :lol: poate ajung si eu...

Felicitari Ionut pt. initiativa ...sper sa iasa super OK.
pescuitul nu e tir cu arcul asa ca...insistati.
vali 136 stratonov

Avatar utilizator
StefanDinu
Mesaje: 2559
Membru din: 14 Ian 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde StefanDinu » 30 Sep 2011, 13:48

Domnule Vali "Haiducu-cu-cutitu-de-argin-manufacturat" Stratonov,

Dupa cum bine bagi de seaman concursul nu-i sub egida LRS si poate veni oricine ... chiar oricine.
Numa` baga de seama ce a zis matricialul Stefan Manea si vorbeste cu celalalt domn sa iti faca si o "biata" sabie. Dar una capabila ... de ninjac sau de şaolinist ... eventual cu amortizor si teaca DAIWA. Nu de alta dar nu avem nevoie de alte "victime nevinovate" in competitiile de spinning.

Poti sa participi din partea Federaţiei "Singur-cu-Popescu" ... si ca sa nu te dezavantajeze arbitrajul baga si un nick smecher: "V136S-cutitar-dibac-cand-o-iau-pe-ulei-si-ma-fac-ca-uit-a-doua-zi-dar-imi-cer-scuze-si-trece" ... ce zici? Eu zic ca merge.
Sa ai drum bun la capitala.

Pace!
Ultima oară modificat 30 Sep 2011, 14:57 de către StefanDinu, modificat de 3 ori în total.
Ștefan DINU
Clubul Pescarilor de Răpitori
0722.413.651
stefan.dinu@lrs.ro

Avatar utilizator
MatrixVR5
Mesaje: 219
Membru din: 30 Ian 2008, 22:11
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs Lacul Pantelimon

Mesajde MatrixVR5 » 30 Sep 2011, 13:53

Ce facem cu sculele (plase - pripoane , etc.) ale pescarilor / braconierilor ( localnicilor ) gasite pe sector ? :lol:
- Ups :oops: , cred ca a omis sa se spuna si asta !
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

CLUBUL DE PESCUIT SPORTIV ABREVIS


Înapoi la “ALTE COMPETITII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori