Etapa 4 Master - Belis

Calendar competitional, clasamente, desfasurare concursuri - divizia MASTER
sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin » 22 Iul 2013, 10:53

Am venit de pe Belis unde am stat 3 zile astfel incat pot sa adaug unele lucruri si dpdv practic .

1. Lacul este la un nivel crescut fara precedent si prin urmare latimea lui este foarte foarte mare . A se face un culoar pe mijlocul lacului si a se face deplasarea pe mijloc e complet nepractic . Ca sa faci distanta de la mijlocul lacului pana la mal cu electricul e mai departe decat distanta pe care vrei sa o parcurgi pa langa mal .
Ca atare , deplasarea cu termicul se poate face fara probleme la minim 100 m de mal , dar turat doar la jumatate . Deplasare nu glisare si mers in blana . Nu se simte deloc in mal si e arhisuficient pt pescuit , e timp berechet de facut sectorul .
Deplasarea in glisare sau cu accelatia la maxim afecteaza malul si de la mijlocul lacului prin valuril create . Nu se sting pana in mal .
Astfel incat recomand aceasta solutie ca fiind cea mai practica atat la organizare cat si ca si comportament al competitorilor .

1. Se circula dupa cum bine stim frecvent cu motoare termice de toate capacitatile . Singurele deranjante sunt salupele mari cu multi cai putere , schi jeturile si schiul nautic .
Dane , la modul cel mai serios aici trebuie sa va concentrati eforturile , in REGLEMENTAREA accesului cu ambarcatuiuni pe lac . Nu au ce cauta asemenea salupe si skijeturi pe lac . Si da ,cred ca treaba asta ar fi realizabila si necesara.
Am vazut si ditai ambarcatiuni echipate cu motoare de 2,5 cai . Poate disproportionat dar perfect dpdv al deplasarii si de bun simt
2. Se facea mai sus o comparatie si un exemplu cu pescarii la musca . Erau destul de multi , mai ales pe seara cand clenii muscareau .E o imagine interesanta si e imbucurator comparativ cu baboierii sacosari ce impanzesc malurile.
dar hai sa fim seriosi , fara sa supar pe nimeni , dar poetii aia care faceau acrobatii cu snuru din caiace , sau flotoare cu labe si alte asemenea ozeneuri n-au nici o legatura cu spinningul de competitie si echipamentele necesare noua .
3. In we e nebunie pe Belis .
Eu merg de mult in fiecare an pe belis si constat ca , cu fiecare an ce trece , se degradeaza mediul tot ma mult asta din ce in ce mai vizibil
Cabanele rasar ca ciupercile pe malul lacului , pontoanele se inmultesc exponential , babuinii umanoizi cu gratare , mici , chiuituri , gunoaie , muzica la maxim si schi jeturi coplesesc peisajul si te fac sa te simti oriunde numai pe un lac de munte un .
Exploatarea forestiera e salbatica si versantii sunt din ce in ce mai golasi .Stiu din surse ce se intampla acolo .
Aici e de facut presiune si lupta Dane si toti prietenii vostri ecologisti si asociatiile aferente .
Va concentrati eforturile spre obiective complet neesentiale cu termicele mici .

Si nu in ultimul rand parca l-am vazut pe Bunghez intr.-o barca de aluminiu cu motor termic .

fishi
Mesaje: 277
Membru din: 12 Oct 2009, 20:01

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde fishi » 22 Iul 2013, 22:57

DanV scrie:Scuze Sorine, dar e o postare complet aiurea din punctul meu de vedere.

Dar sa nu fie o surpriza trendul descrescator al numarului de participanti la etape, dezinteresul sponsorilor si al mass-media.


Insasi concursul la specia,,clean'' este complet aiurea si pana la urma daca majoritatea decide(desi nu cred) poate avea loc un concurs de clean dar locatia aleasa cu mai multa grija...

matematic ,doar matematic cati cai putere are divizia master in herghelie????5X40 ,da!!ok,anul trecut un Clujean cu un ozn de 250 hp s-a asezat langa mine pentru a pescui la clean cu viermusi,ba chiar ma intreba daca se prinde....

specia clean se poate schimba (de dragul Clujenilor si al Bistritenilor,doar ei mai tin in viata aceasta etapa de clean!) cu pastrav de exemplu ,pe un lac de munte fara nici un TERMIC....DAR TINEM CU DINTII LA NISTE PISTE ...PENTRU CE?
Adrian Cenusa

fishi
Mesaje: 277
Membru din: 12 Oct 2009, 20:01

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde fishi » 22 Iul 2013, 22:58

sorin scrie:Am venit de pe Belis unde am stat 3 zile astfel incat pot sa adaug unele lucruri si dpdv practic .


Si nu in ultimul rand parca l-am vazut pe Bunghez intr.-o barca de aluminiu cu motor termic .



:D :) :D :)
Adrian Cenusa

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde DanV » 23 Iul 2013, 00:00

De ce nu e peste de concurs? Ca e mai dificil de prins si trebuie sa te adaptezi la conditii diferite si capricii??? Cleanul puncteaza la toate mondialele la acre exista pe pista respectiva. Inclusiv la competitiile de pe mal. Dar evident noi suntem mai sensibili....si ne trebuie niste pesti grupati pe care sa-i recoltam. Ala da spectacol! Eu zic sa aleaga board-ul niste pesti care le convin si ne conformam toti.

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 23 Iul 2013, 00:05

???
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
sorin15
Mesaje: 470
Membru din: 16 Ian 2008, 19:24
Localitate: Brasov

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin15 » 23 Iul 2013, 00:09

Dan,

board-ul nu alege speciile...
Asta e sarcina AG.
Iar aici doar se discuta... ceea ce se seamana... din pacate
Sorin Buculei
Bucovina Spinning Club

Avatar utilizator
Adelin
Mesaje: 144
Membru din: 17 Apr 2008, 15:57
Localitate: Arad

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Adelin » 23 Iul 2013, 11:10

Un motiv pt care nu merg in general la clean(doar de nevoie la concursuri) e pt ca efortul e mai mare decat placerea. Fara suparare, pt mine cel putin asa e si daca ar fi dupa mine nu as vota pentru. De cativa ani in coace dupa fiecare concurs am auzit discutii cum ca mai bine s-ar renunta la specie...din moment ce se tine si anul acesta, se pare ca la mai multi le place si gusturile oamenilor trebuie satisfacute, nu putem face doar ce ne place.

Oricum e un pescuit din care poti invata la fiecare iesire.

...si apropos de motoare termice, eu am prins pe cateva locuri chiar datorita unor motoare mari care faceau valuri si agitau clenii in maluri.E doar chestie de viziune, pt unii e rau pt altii e bine. :lol: :lol: :lol:

De apreciat implicarea lui Vali care a fost trup si suflet pe apa la bazizare. :wink: ...tot respectul! :!:

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin » 23 Iul 2013, 11:24

Asa e , sunt pareri si pro si contra si ele trebuie respectate si luate ca atare .
Din punctul meu de vedere , din pacate cel mai de neconcurs peste in acest moment e ...salaul ...
Nu mai avem piste nici macar acceptabile la acest peste si ca atare concursurile de salau sunt adevarate loterii in acest moment. Trist , dar asta e

Toata aprecierea pentru Vali care pune umarul atunci cand e nevoie
Si cand a fost in lrs si cand nu mai e , dovedeste ca sprijina si ii place spinningul de competitie .

Avatar utilizator
Adelin
Mesaje: 144
Membru din: 17 Apr 2008, 15:57
Localitate: Arad

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Adelin » 23 Iul 2013, 15:58

sorin scrie:Toata aprecierea pentru Vali care pune umarul atunci cand e nevoie
Si cand a fost in lrs si cand nu mai e , dovedeste ca sprijina si ii place spinningul de competitie .


Tot respectul!

...dar cu salaul nu sunt de acord. E peste de concurs, pistele de salau nu mai sunt ce au fost odata, dar pt asta mai exista Dunarea. La Cazane se poate face concurs de salau, doar sa se vrea.

Avatar utilizator
DanV
Mesaje: 1292
Membru din: 21 Mai 2008, 10:23
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde DanV » 23 Iul 2013, 16:02

E clar!

sorin
Mesaje: 1041
Membru din: 15 Ian 2008, 18:08
Localitate: bucuresti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde sorin » 23 Iul 2013, 16:03

m-am referit ca nu e peste de concurs exclusiv prin prisma lipsei pistelor cat de cat acceptabile pt asta .
a insista in continuare sa face concursuri de salau cu pistele pe care le avem pana acum , e doar o invitatie la loterie
ori scadem dimensiunea la 35 cm ori cautam alte piste de salau ...

nucus
Mesaje: 718
Membru din: 16 Ian 2008, 19:13
Localitate: radauti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde nucus » 23 Iul 2013, 16:04

Da' nu e nevoie de pasapoarte de Serbia :D ?

Sever
Mesaje: 329
Membru din: 13 Mai 2008, 09:38

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde Sever » 23 Iul 2013, 18:42

o sa renunt sa urmaresc subiectul ; Dan are dreptate in continuare ! nu-l contraziceti ca poate ajungem la 100 de pagini :)

Avatar utilizator
LucianBc
Mesaje: 274
Membru din: 01 Dec 2009, 21:53
Localitate: Bacau

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde LucianBc » 24 Iul 2013, 15:26

BERESTI SASCUT trebuie luata si verificata domnule presedinte BUCULEI pentru 2014 ca posibila pista de salau sau biban
Never give up !
Lucian Dabija

nucus
Mesaje: 718
Membru din: 16 Ian 2008, 19:13
Localitate: radauti

Re: Etapa 4 Master - Belis

Mesajde nucus » 24 Iul 2013, 18:46

Si cine vrei ,Luciane, s-o verifice ??? Laud-o , pune niste poze,povesteste despre ea etc.etc.Experienta trista din Cupa Ligii ,arata ca a fost o exceptie! Voi trebuie s-o promovati !!!!


Înapoi la “DIVIZIA MASTER”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori